İYİ Parti’den İsmail Ok’a sert cevap

İYİ Parti’den istifa eden eski Balıkesir Milletvekili İsmail Ok sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulunmuştu.

banner311
İYİ Parti’den İsmail Ok’a sert cevap

Bağımsız Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, İYİ parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ima ederek  şu soruyu sordu. “HDP'yi PKK'nın yanına koyuyorsunuz. Peki PKK'nın yanına koyduğunuz HDP'nin CHP ile ittifakından hiç mi rahatsız olmuyorsunuz?” 

İYİ Parti Balıkesir İl başkanlığı konu ile alakalı olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada sert ifadelere yer verildi.

İYİ Parti Balıkesir İl Başkanlığı yaptığı açıklamada “Hal böyle iken, bir süre önce partimizden istifa eden Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, partimizi ve Genel Başkanımızı bu konuda açık ve net olmamakla itham etmiştir.Bu itham mübarek Ramazan ayı ruhuyla da hiç uyuşmayan aklın, vicdanın, iman ve izanın asla kabul edemeyeceği, ancak kendi tükenmişliğinin dışa yansımasından başka bir şey değildir.” denildi.

İYİ Parti Balıkesir İl başkanlığı yaptığı açıklama şu şekilde;

“Bildiğiniz üzere, İYİ Parti Genel Başkanı, Genel Başkanımız Sn. Meral Akşener'in, bir televizyon programındaki, "HDP'yi PKK'nın yanında konumlandırıyorum" şeklindeki sözleri, birkaç gündür kamuoyunda tartışılıyor.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki, Sn. Genel Başkanımızın, HDP ile ilgili siyasi değerlendirmeleri nettir ve milletimiz tarafından da bilinmektedir.

Bu konuda daha önce de birçok defa ifade ettiği görüşleri hem milletimiz hem de biz yol arkadaşları tarafından gayet iyi bilinmektedir.

Hal böyle iken, bir süre önce partimizden istifa eden Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, partimizi ve Genel Başkanımızı bu konuda açık ve net olmamakla itham etmiştir.

Bu itham mübarek Ramazan ayı ruhuyla da hiç uyuşmayan aklın, vicdanın, iman ve izanın asla kabul edemeyeceği, ancak kendi tükenmişliğinin dışa yansımasından başka bir şey değildir.

İstifasını duyururken yaptığı açıklamalar için sonradan "Maksadı aştığı gerekçesiyle" özür dilemek zorunda kalan İsmail Ok, partimizin Başkanlık Divanı'nı ve Milletvekillerinin katıldığı bir yemekte, CHP-HDP ilişkisin üzerinden Genel Başkanımıza soru yönelttiğini, ancak net bir cevap alamadığını iddia etmiştir.

Bahsi geçen soru; CHP-HDP ilişkisine aittir. Sayın Genel Başkanımız, daha bu soru sorulmadan önce yaptığı açıklamalarda "HDP'nin gölgesinin olduğu yerde biz olamayız" diyerek, tavrını açık ve net ifade etmiştir.

Başkanlık Divanı ve Milletvekillerimizin şahitliğindeki toplantıya ilişkin iddiası, yalancının mumu gibi yatsıya kadar ayakta kalabilecek türdendir.

Siyaseten ne yapmak istediği, nerelere kapak atmak istediği bizim sorunumuz değildir.

Ancak, İYİ Partinin, onun saygıdeğer Genel Başkanı'nın, Başkanlık Divanı'nın ve tüm partililerimizin, HDP-pkk ilişkisi konusundaki tavrı da duruşu da nettir.

Bilinmesini isteriz ki;

İsmail Ok'un partimizden istifa etmeden önce, eğer aklı başka bir yerde değilse, Genel Başkanımızın "HDP'nin gölgesinin olduğu yerde biz bulunmayız" şeklindeki sözlerini de duymuş olması gerekirdi.

Bir yandan iktidar ve ortağının, diğer yandan da HDP'li yöneticilerin, ayrı ayrı gibi duran, ama ortaklaşa yürüttükleri algı operasyonuna maruz kalmak, İYİ Parti'nin değil, İsmail Ok'un sorunu ve ayıbıdır.

Ellerinden siyasi çamuru eksik etmeyen iktidar ve ortağının, Sn. Genel Başkanımızı, HDP ile ittifak yapmakla, hatta PKK ile masaya oturmakla itham ettikleri konuşmalarını unutmadık.

Onlar bunu yaparken, kavga ediyormuş gibi yaptıkları HDP'nin de, yine sayın Genel Başkanımızı "Gladyonun Asena’sı" ilan ettiklerini de unutmadık.

Dolayısıyla, İsmail Ok'un, hem iktidar partilerinin hem de HDP'nin bu operasyonunda piyon olmak için çırpınması da kendi sorunu ve ayıbıdır.

Sn. Meral Akşener'in Milliyetçiliğinin zekâtı bile, İsmail Ok'un tüm siyasi hayatına yeter. 

HDP'nin terör örgütüyle ilişkisi ve siyaseti konusunda en net tavrı sergileyen bir siyasi lideri, yalanlarla itham etmek, siyaset değil, siyasi ahlaksızlıktır.

Bu ahlaksızlığın İYİ ve Cesur insanların hayatından uzaklaşmış olması da, İYİ Partililer için bir kayıp değil, aksine kazançtır.

Cebinde biriktirdiği siyasi çamuru istediği yere atabilir. Ancak, milletvekili adayı olabilmek için seksen takla attıktan sonra, milletimize vekillik etmek gibi kutsal bir ünvanı aldıktan sonra, o çamuru, bu imkânı sağlayan partimize atmaya kalkması, psikolojik sorunlara işarettir.

Yerel seçimde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını kaybettiği günden bu yana partisinin kapısından geçmemiş birinin, en azından cesurlar hareketine emek veren, destek veren milyonlarca vatandaşımıza saygı duymasını beklenirdi.

Ancak, görünen o ki, yaşadığı travmanın hezeyanları, bu vakur duruşa engeldir.

İsmail Ok sadece maaş ve ödeneklerini kullanmaktan başka hiçbir şey ifade etmeyen Milletvekilliğinin rehavetinde, Balıkesir'in ve ülkenin sorunlarından o kadar uzak ki hangi liderin ne söylediğinden bile habersiz. Sadece ne söylersem kime yaranabilir kime yanaşabilirim de belki son bir vole daha vurabilirim hesabı içinde.

İsmail Ok şahsi muhatap aramak yerine vekillikten de istifa ederek halkın beklentilerini yerine getirmelidir.

Kendisini, bu siyasi ahlaksızlık ve psikolojik sorunlarla baş başa bırakıyor, yine de insanlığımızı yapıp şifa diliyoruz.

Sizlerin aracılığıyla, aziz milletimizin takdirine sunar, bu mübarek günlerde, tüm milletimize sağlık ve afiyet temenni ederiz.”

Nedim TUNA / İYİ Parti Balıkesir İl Başkanı
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.