İYİ Partili vekil Aylin Cesur İYİ Parti’nin Ülkücü adayını görevden aldırdı ilçeyi CHP'ye verdi

İYİ Parti’nin bir süre önce görevden alınan Isparta, Yalvaç İyi Parti Kurucu Eski İlçe Başkanı İlhan Yüksel, İlçe Başkanlığı’na Fikret Çalışkan’ın atanması ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapmış,  Atamanın yok hükmünde olduğunu belirten Yüksel, bir an önce Olağanüstü kongrenin toplanması gerektiğini ileri sürmüştü.

banner311
İYİ Partili vekil Aylin Cesur İYİ Parti’nin Ülkücü adayını görevden aldırdı ilçeyi CHP'ye verdi

Isparta, Yalvaç İyi Parti Kurucu Eski İlçe Başkanı İlhan Yüksel Yalvaç Habererk'e Yalvaç' ta yaşanılan talihsiz olay hakkında açıklamada bulundu.

Yalvaç'ın Isparta'nın en büyük ilçesi olduğunu vurgulayan İlhan Yüksel  "Şuan Isparta Milletvekili seçilen Dr. Aylin Cesur Isparta' ya Genel Merkez tarafından emrivaki olarak gönderilmiştir.

İYİ Parti saflarında olmasına rağmen seçim çalışmaları esnasında sürekli Sayın Rahmetli Demirel'in ve Demokrat Parti'nin adını zikretti. Meral Akşener ve İYİ Parti’den hiç bahsetmedi. Bizde bu duruma tepki gösterdik ve tartışma yaşadık."dedi.

İlhan Yüksel, Isparta İYİ Parti Milletvekili  Aylin Cesur'a "Sen önce hangi partilisin onun kararını ver. DP’mi, CHP’mi yoksa İYİ Parti’mi?" diye sordu.

İlhan Yüksel şöyle devam etti "Sen ve İl başkanın yanlış yoldasınız ve bizi uçuruma doğru sürüklüyorsunuz. Oysa bir partiye mensup olmak böyle mi olunur? Sen bir partiden Milletvekili Adayı olacaksın ve başka bir partinin adını zikredeceksin.
Peki bu etik mi?  Dünyanın neresine gidersek gidelim böyle bir durum asla olmaz. Partinin bir kuralı vardır bir şeması vardır . Sayın Aylin Cesur bunu ihlal etmiştir.
" dedi.

Yüksel "Sayın Aylin Cesur  bu sebepten bana kinlendi ve İl ve ilçe başkanları kararnamesini çıkarttı. Bende istifa etmedim.Neticede Genel merkez bizi feshetti." diye devam etti

Isparta, Yalvaç İyi Parti Kurucu eski İlçe Başkanı İlhan Yüksel, CHP ile anlaştığını ve kendisinin aday gösterileceğini iddia ederek "CHP bünyesinden bir Belediye  Başkanı adayı çıkaracak olan İyi  Parti Yalvaç kurucu ilçe başkanı ilhan Yüksel in karışsına başka aday koyarak hem Yalvacı CHP'ye bırakmış hem de Yalvaç'ın sosyal yapısını unutmuştur. Neticede biz CHP ile anlaşmıştık ve İYİ Parti’li ülkücü bir aday yani ben aday olacaktım.Ankara modeli gibi fakat Milletvekili Sayın Aylin Cesur  ve İl başkanı beni veto etmelerinin  akabinde CHP’nin adayını  destekleme kararı aldılar. Bu da Yalvaç’ta İYİ Parti’nin aday çıkaramaması demek." dedi.

İlhan Yüksel açıklamasına, Isparta İYİ Parti Milletvekili Dr. Aylin Cesur'u kast ederek şöyle devam etti “Titre ve bize dön. Ben asilim, sen vekilsin.Bunu asla unutma Meral Ablamız; ”Partimizin sahipleri üyeleridir.” demedi mi?

Peki sizin bu yaptığınız Meral Ablamızın düşüncesine söylemine aykırı davranmıyor musunuz?  Sizin bu yaptığınız tavırlarınız partiyi bitirmeye yöneliktir. 
Duyumlarıma göre Yalvaç’ta benim partim İYİ Parti sizin kararınızla,  CHP adayını destekleyecek ve aday çıkarmayacakmış. Buna ihtimal vermek istemiyorum. Eğer bana gelen bilgiler doğruysa vay halinize.
Derhal bu yanlış ve bitirmeye yönelik tavırlarınıza son verin. Aksi halde kazanacağımız seçimi kaybederiz. AKP güle oynaya Belediye Başkanını seçer.Bizde avuçlarımızı yalarız. Unutmadan şunu da hatırlatayım; Ben  Yalvaç İYİ Parti bir numaralı  üyesiyim. Siz benim kırmızı çizgim değilsiniz. Partimizin hatalı çizgisisiniz. Bizim emeklerimizi size heba ettirmeyeceğimizi bilin ve hatanızdan derhal dönün.
Bunun hesabı sizden sorulur. Ayrıca beni partimden ihraç edecekmişsiniz diye duydum. Siz atsanız bile Aziz Milletim hemşerilerim beni bağırlarına bastı. Milletimiz buna izin vermez ve benimle beraber yürüyeceklerini biliyorum"
dedi.

 

Isparta, Yalvaç İyi Parti Kurucu Eski İlçe Başkanı İlhan Yüksel 

OLAYLARIN GEÇMİŞİ

İYİ Parti Yalvaç'ta Kongre krizi!

O dönemin İYİ Parti Yalvaç İlçe Başkanı İlhan Yüksel, ilçe teşkilatı olarak olağanüstü kongreye gideceklerini açıklamıştı. İYİ Parti Milletvekili  Aylin Cesur’u da partiyi AK Parti’li Tekin Bayram ve ekibine teslim etmek istediğini ileri sürmüştü.
Yüksel, İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un Yalvaç’ta parti teşkilatını Ak Parti’li Tekin Bayram ve yandaşlarına teslim etmek istediğini, kendilerinin de genel merkez tavsiyesine uyarak olağanüstü kongre kararı aldıklarını belirtti. Yüksel, “Demokrasi mücadelesi veren bir partide seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiği inancı ile olağanüstü kongremizi 12 Aralık 2018 tarihinde yapma kararı aldık” demişti.

 İlhan Yüksel, açıklamasında “Aldığımız duyumlara göre Kurban Bayramı’nda teşkilatımıza gelmek yerine halen başka bir partinin üyesi eski bir siyasetçi ile Çınaraltı’nda bayramlaşan Milletvekilimiz Aylin Cesur’un anlaşılmaz tutumları doğrultusunda teşkilatımızı az önce bahsettiğim halen Ak Parti üyesi olan kişi ve yandaşlarına teslim edeceği yönünde kamuoyundan duyumlar aldık. Biz İYİ Parti’yi dişimizden tırnağımızdan artırdıklarımızla ve geceli gündüzlü emeklerimizle kurduk ve bu günlere getirdik. Aradan geçen süre zarfında sürekli olarak dışarıdan ve içeriden dedikodu ve iftira şeklinde saldırılara maruz kaldık” demişti.

TEKİN BAYRAM'DAN AÇIKLAMA
İyi Parti Yalvaç İlçe Başkanı İlhan Yüksel’in ‘Kongre kararı aldık. Aylin Cesur partiyi Tekin Bayram’a teslim etmek istiyor’ açıklamasına Tekin Bayram’dan tepki geldi.
Yalvaç Eski Belediye Başkanı Tekin Bayram, "Bu konuya neden beni karıştırıyorlar. Benimle ne ilgisi var. Ben de konuyu araştırdım. Adam İYİ Parti Genel Merkezi tarafından görevden alınmış. Görevden alınan bir insan yanlışlarına benim ismim üzerinden kılıf aramaktadır. Kimse yanlışına beni karıştırmasın" demişti.

İDDİALAR ASILSIZ
İYİ Parti Yalvaç İlçe Başkanı olarak bir açıklama yapan ve Milletvekili Aylin Cesur hakkında çarpıcı iddialar ortaya atarak, Cesur'u 'Partiyi Tekin Bayram'a teslim etmek istiyor' ifadeleriyle suçlayan İlhan Yüksel'e tepki geldi. İl Başkanı Özgür Tandoğan, İlhan Yüksel'in görevden alındığını ve açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

İYİ Parti İl Başkanı Tandoğan, "Basında yer alan İyi Parti Yalvaç Eski İlçe Başkanı İlhan Yüksel’in açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır. İyi Parti Genel Merkezi Başkanlık Divanı Kararı ile; ‘Isparta İli Yalvaç İlçe Başkanı İlhan Yüksel ve İlçe Yönetim Kurulu Üyelerinin tamamının Partimizin ilke ve kararlarına aykırı davranış ve faaliyet gösterdiği’ nedeni ile görevden alınmıştır. Söz konusu beyanında belirtildiği gibi genel merkezimiz tarafından kendisine kongreye gidilmesi talimatı kesinlikle doğru değildir ve yine İyi Parti Isparta Milletvekilimiz Sayın Aylin Cesur Hanımefendi için vermiş olduğu beyanlarda tamamen asılsızdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" demişti.

İLHAN YÜKSEL'İN İDDİALARI DOĞRU ÇIKTI
“İyi Parti Yalvaç ilçe teşkilatı başkanlığına yapılan atama hem siyasi partiler kanununa göre hem de bizim açımızdan yok hükmündedir, hatalıdır ve çelişkilerle doludur.

Şöyle ki; ekteki belgelerden de anlaşılacağı üzere ilçe teşkilatımız 10/11/2018 günü olağanüstü kongre kararı almıştır. Bu gün daha iyi anlaşıldığı üzere; ilçe teşkilatımız içerisinde önceden kasıtlı görev aldıkları anlaşılan ve Yalvaç’ın ma’lum kişisi tarafından talimatlandırılan arkadaşlarımızın Genel Merkeze haber uçurmalarından dolayı 13/11/2018 tarihli yazı ile bu gün başkanlığa atanan Fikret Çalışkan arkadaşımızın da muhasip üye olarak içinde bulunduğu yönetimimiz.

Başkanlık divanının kararı ile görevden uzaklaştırılmıştır. Görevden uzaklaştırma gerekçesi olarak da parti menfaatlerine aykırı hareket edildiği iddia edilmiştir. Dün olduğu gibi bu gün de bu iddiaların asılsız olduğunu ve teşkilatımızın Türkiye’nin en başarılı ilçe teşkilatlarından birisi olduğunu genel seçimlerde aldığımız Türkiye ortalamasının iki katı olan %18 (4500) oyla ispat etmişizdir.

Bu da genel merkezimizin bizi görevden almak için haksız bir bahane uydurduğunun en büyük delilidir. Bugün itibariyle bir kez daha haklı çıkmanın buruk sevincini yaşıyorum. Çünkü partimiz ard niyetli kişiler tarafından kuşatılmış ve maalesef bugün itibariyle emellerine bir nebze de olsa ulaşmış durumdadırlar. Kurban bayramında çınar altında Aylin Cesur ile Tekin Bayram birlikte fotoğraf verdiklerinde Tekin Bayram ile aynı kareye girenler İyi partili olamazlar demiştim. Ve o dönemde şahsıma büyük tepki gösterilmişti.

Tekin Bayram

Tepkilerde bana “İlhan Bey, Tekin Bayram’ın İyi parti ile ne alakası olabilir, çınar altında karşılaşmışlar bir çay içmişler” diyenlere bu olayı bugün tekrar hatırlatıyorum.

Zira bize gelen duyumlara göre, o gün Aylin Cesur’un Tekin Bayrama karşı, “Sizi partimizde görmekten onur duyarız” dediğini, “Pazartesi günü bu yönetimi görevden aldıracağım” şeklinde konuştuğunu kamuoyunun dikkatine sunarım. Biz bugünleri o günden gördüğümüz için Tekin Bayram ile aynı kareye girenler İYİ partili olamazlar demiştik. Bugün de aynı sözümüzü tekrar ediyoruz. Bunun için bu atama bizim açımızdan yok hükmündedir. Görevi aldığımızdan bu güne kadar İyi partinin ismine yakışır iyi şeyler yapmaya ve iyi şeyleri hep desteklemeye gayret gösterdik. Aldığımız emaneti Yalvaç’ımızın ali menfaatleri doğrultusunda kullandık. Bu yüzden vicdanen son derece müsterihiz.

Bugün itibariyle Yalvaç’a ilçe başkanı atayan Özgün Tandoğan ve yönetiminin atandıkları günden sonra siyasi partiler kanunu ve parti tüzüğümüze göre 45 gün içerisinde kongrelerini yapmadıklarından dolayı kanunen herhangi bir yetkileri yoktur ve münfesih durumdalardır.

Görevi alan Fikret Çalışkan’ın ise; genel merkez tarafından haksız nedenlerle görevden alınan teşkilatımızda başkan yardımcısı ve muhasibi olduğunu da dikkate alırsak , genel merkezin ilçe teşkilatını görevden alma yazısında iddia ettiği üzere , parti menfaatlerine zarar verdiğini belirttiği bir kişi olarak , yetkisi olmayan bir il başkanı tarafından atanması da tam bir çaresizlik ve dirayetsizlik göstergesidir.

Bugün itibariyle Yalvaç İyi parti ilçe teşkilatı her türlü olumsuz şartların içerisinden mutlaka çıkmak zorundadır. Bu demokrasiyi benimseyen her iyi partilinin üzerine atılmış bir görevdir. Ben İlhan Yüksel olarak kurduğum bu partinin ard niyetli insanların kontrolüne ve güdümüne girmemesi için imkanlarım dahilinde her türlü mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğim.

16/12/2018 günü görevi alan Fikret Çalışkan’ın 30/12/2018 günü mesai bitimine kadar, 30 Aralık günü de Pazar gününe denk geldiği için 28/12/2018 Cuma günü kongre yapma talebini Yalvaç ilçe seçim kurulu başkanlığına bildirmesini, kongrenin en geç 13/01/2019 Pazar günü yapılmak üzere hazırlıklara başlamasını, bugün itibariyle en son kaydettiğimiz Mustafa GÜRBÜZ ile birlikte 205 kişilik üye listemizin bulunduğunu , bu üyelerimizin tamamının karar defterimizde yer aldığını , 205 kişinin dışında yapılacak olan ilave üyelerin kongremizde oy kullanamayacaklarını , yapılacak olan kongrede ilçe başkan adayı olduğumun bilinmesini , partimize hizmet etme istek ve arzusunda olan her iyi arkadaşımızın da aday olabileceğini , onlarla el ele gönül gönüle kongremizi yapacağımızı kamuoyuna saygılarımla duyururum.”
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 20:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
yalavaç emekli
yalavaç emekli - 2 yıl Önce

Ben İlhanla çalıştım Zaten Tekin Bayram işe almıştı. rahat durmadı yaptığı yolsuzluklardan ceza bile aldı. İyi parti başta hata yapmış Allah tan geçte olsa düzeltmiş