Kurul atamalarındaki anlaşmazlık Cumhur İttifakını sarsacak!

Cumhur İttifakı'nın iki lideri Erdoğan ile Bahçeli bu kez Hakimler ve Savcılar Kurulu atamalarında karşı karşıya geldiği iddia edildi.

Kurul atamalarındaki anlaşmazlık Cumhur İttifakını sarsacak!

Günboyu Gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Hakimler ve Savcılar Kurulu atamalarındaki anlaşmazlığı konuşuluyor.

2017'de AKP ve MHP'den oluşan koalisyon Meclis'te gerekli 3/5 çoğunluğa sahip olduğu için biri MHP'li 6'sı AKP'li toplam 7 üye Meclis tarafından HSK'ya seçilmişti.

4 yıllık görev süreleri dolduğundan dolayı HSK üyelerinin seçimi için takvim başladı. Meclis’te seçilecek 7 üye için AKP ve MHP arasında pazarlıklar başladı.

Kulislere sızan bilgilere göre 2017’de sadece bir üye seçtiren MHP’nin bu kez AKP’ye şu teklifi götürdüğü iddia edildi:

4 üye AKP, 3 üye ise MHP kontenjanından seçilsin.

MHP’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre;

“Hâkimler ve Savcılar Kurulu 13 üyeden oluşur Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kurul Başkanı Adalet Bakanı ile Bakan Yardımcısını atıyor.

HSK’nın, 4 üyesini Cumhurbaşkanı kendisi seçiliyor.

HSK’nın, 4 üyesini de Meclis’te AKP tarafından seçince; AKP tarafından seçilen üye sayısı 10’a ulaşıyor.

Bu durumda 3 üyenin MHP tarafından seçilmesi cumhur ittifakı açısından gerekir.”

Meclis'teki sandalye dağılımı şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi: 289- Cumhuriyet Halk Partisi: 136- Halkların Demokratik Partisi: 55- Milliyetçi Hareket Partisi: 48- İYİ Parti: 36- Demokrat Parti: 2- Türkiye İşçi Partisi: 2- Büyük Birlik Partisi: 1- Demokrasi ve Atılım Partisi: 1- Demokratik Bölgeler Partisi: 1- Saadet Partisi: 1- Yenilik Partisi: 1- Bağımsız Milletvekili: 11- 

Toplam: 584

Cumhur İttifakı: 338, Muhalefet ise 246 oya sahip.

600 milletvekili olan Meclis'te 3/5 çoğunluk için İlk 2 turda ise 360 oy gerekiyor. 3. Turda ise salt çoğunluk yeterli oluyor.

AKP ya da Erdoğan isterse tüm üyeler Meclis aritmetiğine göre AKP tarafından seçilebilir.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344