Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın ani zenginleşmesi ortalığı karıştırdı

CHP'li Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve yakınlarının jet hızıyla gayrimenkul zengini olması belediye meclisini karıştırdı.

banner311
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın ani zenginleşmesi ortalığı karıştırdı

superhaber.tv'nin haberine göre AK Partili üyeler, suçlamaları dün Kılıç’a sordu. “Yukarı makam odama gelin belgeleri göstereyim” diyen Kılıç, üyeleri 1 saat 38 dakika kapıda bekletip belge vermedi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yakınlarının jet hızıyla zenginleşmesi, Belediye Meclisi’ni de karıştırdı. İddialar, dün meclisteki toplantıda AK Partili üyeler tarafından Başkan Ali Kılıç’a soruldu. Meclis’te ilk olarak AK Partili üye Adem Göktaş söz aldı. Ali Kılıç’ın kardeşi Dursun Kılıç’ın malvarlığının hızla artmasını gündeme getiren Göktaş, başkanın basın toplantısı düzenleyip soru cevap şeklinde belgelerle kamuoyunu aydınlatması gerektiğini ifade etti.

TİCARİ FAALİYET YOK

Göktaş, şöyle konuştu: “Sayın Başkan Maltepe meydanında yaptığı konuşmada ailesinin ve yakınlarının edinmiş olduğu gayrimenkullerle ilgili yalanlama yapmadı, yani doğruluğunu onayladı. Buna karşın 100 yıldır ticaret yaptıklarını, ailesinin Almanya’ya giden ilk kafileden olduğunu söyledi. İnternetten Ali Kılıç kimdir diye sorgulattığımda karşıma, 1964’te Tunceli’de doğduğu, 1980’de yurt dışına gittiği, Almanya’da öğrenimini tamamlarken gazeteciliğe başladığı, sosyal kültürel faaliyetlerde bulunduğu çıktı. Hiçbir ticari faaliyeti yazmıyor sayın başkanın.”

DEKONTLARI GÖSTERİN

“Başkan Maltepe meydanda 'Bunlar ilk değil, aynı şeyler 2014’te malum çevrelerce yine yapılmıştı, Alman ajanlığımdan bahsedilmişti, onlarla hesaplaştım. Bunu söyleyenlerle de hesaplaşacağım' dedi. Soruyorum, 2014’te size Alman ajanı diyenlerle ne gibi yargısal bir faaliyette bulundunuz. Kimi ne kadar tazminata mahkum ettiniz, hapis cezası aldı? Malum çevreler kim? Bunu açıklayın, kamuoyu bilsin. Yurt dışından Türkiye’ye getirdiğiniz para ile gayrimenkul aldıysanız, bu paranın nasıl, ne yolla geldiğini açıklayınız. Banka dekontlarını gösterecek misiniz?”

AÇIKLAMAK ZORUNDA DEĞİLMİŞ

AK Parti Grup Başkanı Ufuk Yıldız da 2014 sonrasında ani bir zenginleşme yaşandığına dikkat çekerek, Kılıç’ın yakınlarının 2014 sonrası edindiği malvarlıklarını tarihler eşliğinde paylaştı. Başkan Ali Kılıç'ın “O belgeyi ortaya çıkaran arkadaşlarımız keşke 2014 öncesi yaptıklarımızı da yazsaydı sevinirdik” demesi üzerine Yıldız da “O halde siz açıklayın sayın başkan, kamuoyunu aydınlatın” diye karşılık verdi. Kılıç bu teklifi, “Ben 2014 öncesinde edindiğim malvarlığımı açıklayarak kimseye saygısızlık yapmak zorunda değilim” diyerek reddetti.

BELGE VAR DEDİ GÖSTEREMEDİ

2014 yılında başkan adayı olduktan sonra “Benim param yok, ben zengin biri değilim, ne yapacaksak beraber yapacağız” diyen Başkan Ali Kılıç, dün ise aileden zengin olduğunu anlattı. Ailesinin Almanya’da ticaretle uğraştığını iddia eden Kılıç, parayı yurtdışından havale ile getirdiklerini iddia etti. Belediye Meclisinde iddialara karşı hiçbir belge sunamayan Ali Kılıç, AK Partili üyelere “Yukarı makam odama gelin, belgeleri göstereyim” dedi. Randevu alarak Kılıç’ın makamına çıkan meclis üyeleri sonuç alamadı. AK Partili üyeleri 1 saat 38 dakika kapısında bekleten Kılıç, hiçbir belge paylaşmadı.

MHP Maltepe Belediye Başkan Adayı Ahmet Baykan kimdir?

Ahmet Baykan 1960 Artvin Hopa doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünde eğitim gördü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi ve Gazi Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1986-89 yılları arasında Sağlık Bakanlığı'nda devlet memurluğu görevine başladı. 1989-90 Devlet Bakanlığı Danışmanlığı, 1990-94 Etibank A.Ş'de Müfettiş, 1994-2004 Maltepe Belediye Başkan yardımcılığı, 2004-14 Maltepe Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürlüğü, 2014-18 Maltepe Belediyesi Müfettiş olarak görev yaptı.

2001-04 yılları arasında Pendik Kızılay Derneği Başkanlığı, 1994- 2004 yılları arasında 10 yıl Küçükyalı Yelkenspor Kulübü Başkanlığı, Halen Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı SASAV Başkanlığını yapıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre üyesi olan Ahmet Baykan evli 1 çocuk babası. Maltepe Belediye Başkan Adayı olması öncesinde Ahmet Baykan Maltepe Belediyesi teftiş kurulundaki görevinden istifa etmişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.