MHP, Joe Biden’in 15 Temmuz yorumunu gündeme taşıdı

Eski ABD Başkan Yardımcısı ve 3 Kasım seçimlerinde Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden’ın 16 Ocak’ta New York Times editörleriyle gerçekleştirdiği ve görüntüleri internete yeni düşen mülakatta Türkiye hakkında söyledikleri tartışma yarattı.

banner311
MHP, Joe Biden’in 15 Temmuz yorumunu gündeme taşıdı

Biden’ın söz konusu mülakatta başkan olduktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı farklı bir yaklaşım izleyeceğini söyledi. Türkiye’de Erdoğan’a karşı muhalif liderleri destekleme konusunda açık olacaklarını söyleyen Biden, muhalefete yardımcı olarak onların ‘Erdoğan’ı yenecek konuma gelmelerini sağlamak’ istediğini belirtti.

Obama yönetiminde Türkiye-ABD ilişkilerinin kötüleştiği bir dönemde başkan yardımcısı olan Joe Biden’ın Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak yorumlanan açıklamalarında “Erdoğan’ın bedel ödemesi lazım. Benim (geçmişte) yaptığım gibi halihazırda mevcut durumdaki (muhalefet) liderliğindeki unsurlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan’ı yenmeleri için onların daha güçlü bir konuma getirmeli ve onlardan daha fazla yarar sağlamaya çalışmalıyız. Darbeyle değil ancak seçim süreciyle” ifadesini kullandı.

MHP “DARBE” YORUMUNU VE “MUHALEFET DESTEĞİ” AÇIKLAMASINI ÇÖZDÜĞÜNÜ İDDİA ETTİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve MHP İstanbul Milletvekili Semih Yalçın dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.

Yalçın paylaşımında CHP’yi işaret ederek “15 Temmuz 2016 ihanet kalkışmasının tam da kırkı çıkarken eski başkan Barack Obama’nın yardımcısı sıfatıyla Türkiye’ gelen Joe Biden, o sıcak günlerde açık yüreklilikle darbeye karşı Türkiye’nin demokrasi mücadelesine destek vereceğine, pek pişkin laflar etti. O vakit Biden, “Biz bunun bir internet oyunu olup olmadığını, ciddi olup olmadığını anlayamadık.” diyerek darbe girişimi akşamı yaşanan olayları resmen küçümsedi. Bu arada densiz Biden’in ifadeleri, CHP’nin “Hükümeti devirip dostlarımızla iktidar olacağız.” ifadesindeki esrarı da çözmüş, özellikle “dostlarımız” kelimesinin şifrelerini kırmış oldu. Herkes CHP’nin hangi dostlarına güvendiğini, kimlerden medet umduğunu öğrendi. Böylece zillet ittifakının, emperyalizmin taşeronluğuna soyunduğu bir kez daha ortaya çıktı.” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve MHP İstanbul Milletvekili Semih Yalçın şunları ifade etti:

“Şu sıralar; kendilerinde gelecek vehmeden bazı yerli ve yabancı politikacılar, bol bol sap yiyip saman çıkarıyor. Bunlardan biri, genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin tabiriyle bir “müstevli artığı” olan eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden.

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında fevkalade hadsiz ve küstah açıklamalarla antidemokrat kimliğini öne çıkaran Biden, Batı dünyasında Türkiye karşıtlığından oy uman politikacılar furyasının yeni figürü…

ABD’deki Türk düşmanı Yahudi ve Ermeni cemaatlerine mesaj yollayan aday Biden’in açıklamaları, aynı zamanda Türkiye’nin bölgesel ve küresel bir aktör olarak parlamaya başlamasının Batılı politikacılarda yol açtığı endişe ve paniğin yüksek çözünürlüklü fotoğrafıdır.

Artık dünyada geçerliliğini yitirmiş ve karşılığı kalmamış sömürgeciliğin hâlâ Batı dünyasının hafızasından silinmemiş izleri ve kompleksleriyle Türkiye’yi değerlendirmeye çalıştığı gözlenen Joe Biden, ABD’li politikacılar arasında Türk düşmanlığıyla tanınmış biridir.

Biz Joe Biden’in cemaziyülevvelini iyi biliriz. Kıbrıs meselesinden PKK destekçiliğine kadar Türk-Amerikan ilişkilerini krize sokan ne kadar düşmanlık taşı yığılmışsa hepsinin altından bu akrepsi âdem çıkar.

Joe Biden’in, milletin oylarıyla iktidara gelmiş bir cumhurbaşkanını indirme hevesinin arkasında, ABD yönetimince desteklenen 15 Temmuz ihanet kalkışmasının başarısızlıkla sonuçlanmasının acısı var.

15 Temmuz 2016 ihanet kalkışmasının tam da kırkı çıkarken eski başkan Barack Obama’nın yardımcısı sıfatıyla Türkiye’ gelen Joe Biden, o sıcak günlerde açık yüreklilikle darbeye karşı Türkiye’nin demokrasi mücadelesine destek vereceğine, pek pişkin laflar etti.

O vakit Biden, “Biz bunun bir internet oyunu olup olmadığını, ciddi olup olmadığını anlayamadık.” diyerek darbe girişimi akşamı yaşanan olayları resmen küçümsedi.

Bu arada densiz Biden’in ifadeleri, CHP’nin “Hükümeti devirip dostlarımızla iktidar olacağız.” ifadesindeki esrarı da çözmüş, özellikle “dostlarımız” kelimesinin şifrelerini kırmış oldu.

Herkes CHP’nin hangi dostlarına güvendiğini, kimlerden medet umduğunu öğrendi. Böylece zillet ittifakının, emperyalizmin taşeronluğuna soyunduğu bir kez daha ortaya çıktı."

ESKİ ABD BAŞKAN YARDIMCISI JOE BİDEN 8 AĞUSTOS 2016’DA NE DEMİŞTİ

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Binali Yıldırım'ın yaklaşık 4 saat süren görüşmesi sona erdi. Görüşme sonrası Biden 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak, "Biz olaylar olurken bunun gerçek olup olmadığını veya bir internet oyunu olup olmadığını, ciddi olup olmadığını anlayamadık" dedi.

Biden'ın konuşması

"ABD hiçbir zaman olan bitenden haberdar olmamıştır. Bizim önceden bir bilgimiz yoktur. Desteklemedik. ABD darbe girişiminden dolayı üzgündür ve bunu nefretle karşılamaktadır. Türkiye'nin ABD'den daha iyi dostu yoktur. ABD darbe girişimini desteklemedi, kınadı.

ABD, 15 Temmuz'da darbe girişimini derhal kınadı, Obama Türk hükümetine destek bildiren ilk devlet başkanlarından biriydi.

Sadece meclis değil, bütün Türk halkı yaralanma duygusunu yüreğinde hissetti. Bütün dünya bunu seyrederken, Cumhurbaşkanı'nın cesaretini gördük. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın telefon kaydını duyduk o gece. ABD olanlardan çok üzgündür. Türk halkının cesaretine hayran kaldık.

Temel demokratik prensipleri paylaşıyoruz. Halk tankların üzerine çıkarak demokrasiyi korumaya çalıştı. Sokaklara dökülerek demokrasinizi yeniden kazandınız.

Koalisyon güçleri olarak DEAŞ'ı vurmaya devam edeceğiz. Suriye'de bir çözüm bulmak için çalışıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 17:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.