MSB’den ve Cumhurbaşkanlığı'ndan Akit TV’ye sert cevap

Milli Savunma Bakanlığı, Akit TV'deki programda Akit gazetesi Haber Müdürü Murat Alan'ın Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan generaller hakkında hakarete varan bir dil kullanılmasını kınadı.

Akit TV'deki programda Akit gazetesi Haber Müdürü Murat Alan'ın sözleri tepki çekmişti.

Murat Alan, Akit TV'de yorumculuk yapan gazeteci Ali Tarakçı'ya bir konu hakkında yanıt verirken, “O hizaya gelmeyen apoletli Generalleriniz hepsi Erdoğan'ın arkasında saf tutuyor. Oynaya oynaya eşşek gibi saf tutacaklar. Bu ülkede demokrasi varsa bunu AK Parti iktidarı oturttu” demişti.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "1 Haziran 2019’da bir TV kanalında yayımlanan programda katılımcılardan biri tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan generaller hakkında hakarete varan tahripkâr bir dil kullanılmıştır. Asil milletimizin güvenliği ve bekası uğrunda yargı ve istihbaratla yakın işbirliği içinde FETÖ ile her türlü mücadeleyi yapan, PKK/YPG, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı yurt içi ve yurt dışı operasyonları icra eden ve tüm vazifelerini büyük bir ciddiyet ve samimiyetle yerine getirme gayreti içinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerini komuta eden generalleri toplum nezdinde aşağılamaya çalışmak ordumuza ve asil milletimizin hak ve menfaatlerine zarar vermektedir" denildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir ve bütün olan Türk milletinin bağrından çıktığı belirtilen açıklamada, "Erinden generaline kadar bir ve bütün olan Türk Silahlı Kuvvetleri asil milletimizin bağrından çıkmıştır. Yurt içinde ve sınır ötesinde düzenlenen çok sayıda operasyonların başarıyla icra edildiği bir dönemde yapılan bu tür sorumsuz ve düzeysiz açıklamaların tüm ordu mensuplarımızın olduğu kadar milletimizin de moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.

Anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda daima demokrasiye bağlı, milletinin emrinde, görevinin başında, ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı ile yurdun ve dünyanın dört bir köşesinde yaz kış, gece gündüz, dağ bayır demeden fedakârca görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli generallerine karşı yapılan bu hadsiz, yakışıksız ve yasal sınırları aşan açıklamayı hukuki tüm yollar saklı kalmak kaydıyla şiddetle kınıyor, yasal süreçlerin yakından takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygıyla arz ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Akit TV yayınına Cumhurbaşkanlığı'ndan kınama!

Konu ile ilgili bir açıklama yayımlayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun şu ifadeleri kullandı:

"Ulusal bir televizyon programında, programa katılan bir yorumcu tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerini komuta eden generaller hakkında sarfedilen hakaretamiz ifadeler ziyadesiyle rahatsız edicidir.

Bu ifadeleri kullanan kişinin sayın Cumhurbaşkanımızın adını ağzını alarak bu sözleri sarfetmesi ise bir diğer talihsizliktir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizi terör örgütlerini kullanarak kuşatmak isteyenlere, ulusal güvenliğimizi tehdit edenlere ve uluslararası haklarımızdan mahrum bırakmaya çalışanlara karşı “en büyük gücümüz” olarak nitelendirdiği kahraman ordumuza yönelik içeriden yahut dışarıdan yapılacak herhangi bir saldırıyı mazur göremeyiz.

15 Temmuz sonrasında içerisine sızan hainlerden temizlenmekte olan ordumuz bugün Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de ve İstiklal Harbinde nasıl bir ruh haline sahipse aynı ruhla mücadele vermekte terörü kaynağında kurutmakta, dosta güven vermekte, düşmana korku salmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri erinden generaline kadar her kademedeki mensubuyla demokratik hukuk sistemi içerisinde devletimizin ve milletimizin emrinde görev yapmaktadır.

Kahraman Mehmetçiğimizin yurt içinde ve sınır ötesinde her türden teröre karşı fedakarca mücadele yürüttüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası için üstün gayret sarfettiği bir dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza yönelik bu tahripkar ifadeleri en sert şekilde kınıyoruz."

Fahrettin Altun

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 19:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Siverekli zaza
Siverekli zaza - 2 ay Önce

Bu soytarı Murat Alan, gitsin İZMİT'teki, 13 yaşındaki çocuğa yapılan Tecavüzcüyü kurtarmaya çalışsın.

Atak
Atak - 2 ay Önce

Seni bu toplumun içine (tam zamanlama fetö ağzı için kaç para verdiler)belli her söz söyleyeni anittir tamda sana yakıştı Akit bakalım seni kkvabilecekmi haddi aşan hain Ancak mahkemede hesap vereceksin sözün daha nere vardığını bilmiyorsun Halbuki artık burası gerçek peygamber ocağı Ben 82 ihtilal askeriyim öğün belki bebeksin veya aslın toprağın birkenarında idi veya bir bitkinin kökünde gelmeyi bekliyordun Senin gibiler gelmez olsun Derim son sözüm

SIRADAKİ HABER