Son seçim anketinde Cumhur İttifakı çakıldı!

Metropoll Araştırma Şirketi'nin son anket sonuçlarından çarpıcı sonuçlar çıktı.

Son seçim anketinde Cumhur İttifakı çakıldı!

Yapılan ankette kararsızların oranı dikkat çekerken, AKP ve MHP bloğunun oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın toplam oy oranının 39,1 olarak açıklandı.

Metropoll Araştırma'nın "Bu pazar seçim olsa" anketinin sonuçlarına göre, AKP ve MHP'nin toplam oy oranının 39,1 olduğu görülürken, Kararsızların yüzde 5,5, cevap yok diyenlerin de yüzde 6,3 olduğu dikkat çekti.

Metropoll Araştırma'nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, "İktidar ile muhalefet arasındaki denge çok kritik. Tüm parti yöneticileri ve partili vatandaşlar netice alabilmek için kararsız seçmen kitlesi ve dar gelirli seçmenler üzerine yoğunlaşmalıdır" dedi.

Metropoll Araştırma, Türkiye'nin Nabzı 2021 araştırmasının mart ayı sonuçlarını açıkladı. Katılımcılara, "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz" diye soruldu.

28 ilde 22-25 Mart tarihleri arasında yapılan ve hata payı +-2,42 olarak belirtilen ankette çarpıcı sonuçlar çıktı.

Twitter hesabından paylaştığı ankete ilişkin değerlendirmede bulunan Metropoll Araştırma'nın kurucusu Sencar, şu ifadeleri kullandı:

"İktidar oyları(AKP+MHP)=%39.1 Muhalefet oyları: (CHP+İYİ+HDP+SP+DEVA)=40.4 Diğer: %2.5 İktidar ile muhalefet arasındaki denge çok kritik. Gerçekçi olmakta fayda var. Bakalım Nisan ayı sonuçları ne gösterecek."

"Birkaç önemli not: 1. Muhalefet seçmeni tercihini açıklamak istemezse iktidar partilerinin ismini vermez. Kararsızım veya cevap vermek istemiyorum der. 2. CHP, İYİ Parti ve HDP seçmeni Cevap vermek istemezse AKP demiyor. 3. Kararsızların 1/3’ü yani 6 puanı AKP kökenlidir."

4. Kararsızlar içindeki 6 puanlık AKP kökenli seçmenin 1.5 puanı Erdoğan’a sıkı bağlı, 1.5 puanı ise gevşek bağlıdır. Dolayısıyla bunların tekrar AKP’ye dönme ihtimali söz konusudur, özellikle sıkı bağlıların. 5. Kalan 3 puanlık AKP kökenliler AKP’yi de Erdoğan’ı da terk etmiş."

"Tüm parti yöneticileri ve partili vatandaşlar netice alabilmek için kararsız seçmen kitlesi ve dar gelirli seçmenler üzerine yoğunlaşmalıdır. Bu iki gruba sesini duyurabilen ve ulaşabilen partilerin kazanma şansı yüksek olacaktır. Kimse hayalci olmasın ve rakamlarla uğraşmasın. Kararsızları ne oransal ne de keyfi dağıtmakla uğraşmayın. Onları anlamaya, onlara ulaşmaya ve ikna etmeye yoğunlaşın."

Kararsız seçmen kitlesinin (kararsız+cevapsız+protest) zaman içindeki değişimi. 24 Haziran MV seçiminde aldığı oya oranla Mart ayında kararsız kitlesi en düşük partinin İYİ, en yüksek olanın da AK Parti olduğu anlaşılmaktadır.

Metropoll Araştırma, Türkiye'nin Nabzı 2021 araştırmasının mart ayı sonuçlarını açıkladı. Katılımcılara, "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz" diye soruldu. çarpıcı sonuçlar çıktı.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344