Süleyman Soylu "YSK 'çalmayı' söyledi, bizim gibi söylemedi"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan İstanbul seçimlerinin iptal gerekçesine yapılan eleştirilere yorum: Birtakım aklı evveller diyorlar ki, YSK kararında çalmayı söylemedi. Tam da söyledi. Hukuk diliyle söyledi. Bizim söylediğimiz gibi söylemedi.

Süleyman Soylu "YSK 'çalmayı' söyledi, bizim gibi söylemedi"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da seçimin iptali konusunda dün yayımlanan gerekçeli kararı konusunda “Birtakım aklı evveller diyorlar ki, YSK kararında çalmayı söylemedi. Tam da söyledi. Hukuk diliyle söyledi. Bizim söylediğimiz gibi söylemedi” dedi. Soylu, “Gerekçeli kararında tam da bizim söylediğimiz ve iddia ettiğimiz meselelerin tamamını ortaya koydu” yorumu yaptı.

‘MÜHÜRSÜZ ÇIKAN OYLAR VAR’

Arnavutköy’de muhtarlarla buluşmasında konuşan Soylu, “Herkes işine gelen tarafı öne çıkarmaya çalışıyor. Seçimin tekrarlanmasına karar verenlerin niçin karar verdiklerine bakmak lazım” diyerek şöyle devam etti: “İtiraz edenler zaten itiraz gerekçeleriyle beraber seçimin tekrarlanmamasını istiyorlardı. Aynen dediğimiz gibi. Sandıklarda mühürsüz çıkan oylar var. Aynı zamanda sandık başkanlarında kamu görevlisi devlet görevlisi olmayanlar var. Aynı zamanda sayım döküm cetvellerinden sandık torbaları içerisinde bulunmayanlar. Tutanak bulunmayanlar. Bütün bunların üzerinden 30 bin 280 oyun bir şekilde sonuca tesir edecek açıdan tespit edilemeyen sonuçlarla oluştuğunun hükmünü bir şekilde değerlendirerek ortaya koydu.”

‘BİZİM SÖYLEDİĞİMİZ GİBİ SÖYLEMEDİ’

“Seçmen iradesinin sandığa yansımasında problem olabilir ya da olmayabilir. Olan alanlar var olmayan alanlar var” deyip, “Ama mesele seçmenin sadığa attığı oyda ve o zarfın içerisine koyduğu pusulada değil” ifadelerini kullandı. Soylu, “YSK’nın kararı da aynı şekilde bunu göstermiştir. Problem şuradadır. Onun oyunu sandığa atmasında ve zarfın içerisine oyları koymasında bir problem değil” diyerek şöyle devam etti: “Tam tersi sandıklar açıldıktan sonra oyların sayımı ve dökümünde ortaya konulan yanlışlıklar usulsüzlükler ve hileleri dün YSK’nın gerekçeli kararı ortaya koymuştur. Kanuna aykırı olduğunu ispat ettiği değerlendirdiği bütün sonuçları gerekçeli kararına yansıtmıştır.”

Süleyman Soylu, AK Parti’nin ‘Oylar çalındı’ tezinin YSK kararında yer almadığına dikkat çekenleri de şu sözlerle eleştirdi: “Birtakım aklı evveller diyorlar ki, YSK kararında çalmayı söylemedi. Tam da söyledi. Hukuk diliyle söyledi. Bizim söylediğimiz gibi söylemedi. 30 Bin 200’ün üzerindeki oyun sayım döküm cetvellerinden tutanağına kadar yok olduğunu bunun da o oyların ve oradaki sonuçları yok hükmüne getireceğini çok net bir şekilde altını çizdi.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ülkücü gençlik
Ülkücü gençlik - 2 ay Önce

Bunların insanimiza verecek hiçbirşeyi kalmamış, yazık bu memlekete.. terörle mücadele konusunda Son 40 yılın en iyi İçişleri Bakanı ancak, siyaseten sıfır..

a.ekrem
a.ekrem - 2 ay Önce

Allah resulü "layık olduğunuz şekilde yönetilirsiniz" demiş
Yarab vAllahi böylelerine layık olmadığımızı sanıyorum veya ne büyük bir günah işledikte bunlara layığız

SIRADAKİ HABER