Tuğrul Türkeş’ten MHP ve AKP’nin yeni anayasa çalışmalarına tepki

Cumhur İttifakı'nın yeni Anayasa çalışması yaptığı dönemde AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'ten, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli'yi çok kızdıracak bir çıkış geldi.

Tuğrul Türkeş’ten MHP ve AKP’nin yeni anayasa çalışmalarına tepki

Türkeş, Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı'nın (TÜDEV) sitesinde Anayasa çalışmalarını değerlendirdi. “Anayasa Dükkanı Talan Ediliyor?” başlığıyla bir makale yayınlayan Türkeş şu ifadeleri kullandı.

"DÜNYADA EŞİNE AZ RASTLANIR"

 Anayasalar ihtiyaçlara göre onarılabilir. Ancak anayasaların her 3-5-10 veya 20 yılda bir sil baştan değiştirilmesi veya değiştirilmek istenilmesi hadisesi hem dünyada eşine az rastlanır bir durumdur hem de son derece sakıncalıdır. 1982 Anayasası'nın çok büyük bir kısmı zaten değişmiş vaziyettedir.

"KİMSENİN HAKKI DA HADDİ DE DEĞİL"

21. yüzyılda kalıcı ve toplumu onlarca yıl yönlendirecek bir anayasayı hazırlamak; ne mazilerinde maluliyet bulunan hukuk adamlarının işidir, ne de meclisin herhangi bir döneminde herhangi bir partiden meclise girmiş, kadrolarının işi değildir. Bu hiçbir şekilde bu şahısların hakkı da haddi de değildir.

"CANIMIZ SIKILDIKÇA DEĞİŞTİREMEYİZ"

Siyaset kurumu, 2023'te Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında yeni bir anayasayı dokumak istiyorsa, kültür kökü ve siyasi felsefesiyle birlikte Türk milletinin kurucu kodlarını ihya etmekten başka bir çaresi bulunmamaktadır.  Anayasa canımız sıkılınca değiştirebildiğimiz, çöpe attığımız, bağışladığımız bir elbise değildir. Dileyenin; kafasına her estiğinde Anayasa dükkânını talan etmesinin önüne geçmeli ve bu soruna kalıcı bir çare getirmeliyiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
iyi hoş söylüyorsunda
iyi hoş söylüyorsunda - 1 hafta Önce

hocam o zaman hala akp de ne işiniz var yanlışı gören bir milletvekili anında istifa etmeli partiden