“Ümit Özdağ, açıktan İYİ Parti hakkında kapatılma davası açılması için çağrıda bulunuyor”

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, bugünkü köşe yazısında İYİ Parti alevlenen tartışmaları kaleme aldı.

“Ümit Özdağ, açıktan İYİ Parti hakkında kapatılma davası açılması için çağrıda bulunuyor”

Anayasa maddelerini hatırlatan Takan, “Ümit Özdağ, açıktan İYİ Parti hakkında kapatılma davası açılması için çağrıda bulunuyor” değerlendirmesini yaptı.

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yu FETÖ'cü olmakla suçlamasının ardından partide yaşanan krize ilişkin önemli bir yazı kaleme aldı.

Anayasa'daki, partilerin kapatılması durumuna ilişkin maddelerine dikkat çeken Takan, "Ümit Özdağ, açıktan İYİ Parti hakkında kapatılma davası açılması için çağrıda bulunuyor…" diye yazdı.

Takan, yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

Parti’de olağan kurultay ile birlikte başlayan iç karışıklık tam gaz devam ediyor. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, açık iktidar yanlısı bir haber kanalının, açık iktidar yağcısı papağanının programında partisinin Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya çok sert eleştirilerde bulundu. Özdağ, Kavuncu’yu “FETÖ’cülükle” suçladı. Yenilir yutulur cinsten değil. Parti kurulurken de Meral Akşener “FETÖ’cü” suçlamalarına maruz kalmıştı. Buğra Kavuncu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığı’ndan İstanbul İl Başkanlığı’na gitmişti. Kavuncu’yu “FETÖ’cülük”le suçlamak demek Meral Akşener’i de aynı potaya koymak demek.

Anayasa’nın siyasi partilerin uyacakları esasları düzenleyen 69’uncu maddesinin ilgili fıkraları – aynı zamanda kapatılmayı da düzenleyen- diyor ki;

“Siyasi partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi’nce kesin olarak karara bağlanır.

Bir siyasi partinin tüzüğü ve programının 68’inci maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine aykırı bulunması halinde temelli kapatma kararı verilir.

Bir siyasi partinin 68’inci maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak, onun bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğinin Anayasa Mahkemesi’nce tespit edilmesi halinde karar verilir. (Ek cümle: 3/10/2001-4709/25 md.) Bir siyasi parti, bu nitelikteki fiiller o partinin üyelerince yoğun bir şekilde işlendiği ve bu durum o partinin büyük kongre veya genel başkan veya merkez karar veya yönetim organları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki grup genel kurulu veya grup yönetim kurulunca zımnen veya açıkça benimsendiği yahut bu fiiller doğrudan doğruya anılan parti organlarınca kararlılık içinde işlendiği takdirde, söz konusu fiillerin odağı haline gelmiş sayılır.”

Anayasanın 68’inci maddesini dördüncü fıkrası ne hükmediyor?

“Siyasi partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez.”

Ee, o zaman!.. Ümit Özdağ, açıktan İYİ Parti hakkında kapatılma davası açılması için çağrıda bulunuyor…

Buğra Kavuncu, “FETÖ’cü” mü değil mi?.. Ben, onu bilemem… Ne olup bittiğini belgeleriyle bulup çıkartmak devletin organlarının, karar vermek de bağımsız mahkemelerin işi… İstanbul İl Başkanlığı, siyasi partilerde genel başkan yardımcılığının üstünde (fonksiyonel olarak) bir görev.

“FETÖ’cü” olmakla suçlanan bir genel başkan yardımcısı üst üste İstanbul il başkanlığı görevine getiriliyorsa… Bu suçlamayı da ısrarla partinin çok tanınmış bir ismi iddialı bir şekilde dile getiriyorsa… Geriye ne kalır?..

Aklıma geliverdi!.. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de HDP’nin kapatılması için açık çağrıda bulunmuştu. Farklı kanatlar gibi görünebilir. Ancak derinliklerde benzerlikler ve iz düşümleri var!..

İYİ Parti tüm anketlerde yükselişte gözüküyor… İYİ Parti lideri Meral Akşener, bir taraftan HDP ile ittifak yapmakla, “FETÖ’cülükle” diğer tarafta Cumhur İttifakı’na girebilmek için sarayla pazarlık yapmakla itham ediliyor… İşi gerçekten zor… Meral hanım, ya Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı için HDP ile resmi nikahın kıyılacağı eski adı Millet İttifakı yeni adı Demokrasi İttifakı’na diz çöktürülecek. Ya da Cumhur İttifakı’na… Üçüncü bir yol yok mu? Var… Meral Akşener’in gemileri yakıp “Bundan sonra ben tek başıma, ittifak falan olmadan yoluma devam ediyorum” demesi…

Bu kış İYİ Parti ve lideri Meral Akşener açısından çok çetin geçecek!.

YORUM EKLE