İngiltere merkezli Uluslararası Haber Ajansı Reuters, Millet İttifakı'ndan önemli bir kulis bilgisi duyurdu. Reuters, Millet İttifakı'nın 14 Mayıs'taki seçimi kazanması durumunda Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın, ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı görevini üstlenmesinin planlandığını yazdı.

"HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI AYRILABİLİR İDDİASI"

Reuters’a göre, Millet İttifakı'ndan üst düzey bir yetkili, "Çok büyük ihtimalle, henüz verilmiş bir karar yok ama Babacan'ın yöneteceği bir sistemde, önemli bakanlıkların diğer partiler tarafından üstlenileceği, kurum ve kuruluşların en uygun şekilde sorumlulara bağlanacağı bir yapı olacaktır... Hazine ve Maliye Bakanlığı da ikiye bölünebilir" ifadelerini kullandı.

CHP'li bir yetkili ise "Ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğine dair çalışmalar ve hazırlıklar var elbette. Kılıçdaroğlu göreve geldiğinde yapacağı ilk işlerden birinin TCMB Başkanı ve PPK üyelerini görevden almak olacağını söylemişti zaten" dediği öne sürüldü.

"MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞI İÇİN DE ADAY HAZIR"

Merkez Bankası Başkanlığı için de genç, yurt içinde ve uluslararası arenada kredibilitesi olan, merkez bankacılığını bilen, hemen görevi devralıp çalışmalarına başlayacak bir aday olduğunu da açıklayan yetkili, Merkez Bankası'nın bağımsız olacağını söyledi.

Yetkili, "Siyasi müdahaleler olmayacak. Ekonomi yönetimi açısından şu anda Deva Partisi ve Babacan daha çok hazır görünüyor. Partilerimizin ekonomi kadroları oldukça iyi ve iddialı... Serbest piyasa koşullarının uygulandığı bir yapıya kavuşacağız." ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım