Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, bütün başkanların yalan söylediğini iddia etti. Rus asıllı Amerikalı Yazar Maria Konnikova'nın "Trump'ın Yalanları" eserini örnek gösteren Serdaroğlu, Konnikova'nın Trump'ı 'yalancılar şampiyonu' olarak gösterdiğini, "Bilime saygım var ama sanırım Türkiye'ye hiç gelmemiş" sözleriyle eleştirdi.

Serdaroğlu, 2017 yılında kaleme aldığı ve 2023 Nisan ayında tekrar yayınladığı "Başkan Yalan Söylerse" başlıklı yazısında ünlü yazarın sadece Trump'un değil, Nixon Reagan, Clinton, bütün başkanların yalancı olduğunu söylediğini aktardı. Maria Konnikova'nın bütün başkanların yalancı olduğunu iddia ettiği “Trump’un Yalanları” çalışmasında Amerika başkanlarının yalanları ve tarihe geçen sahtekarlıklara da dikkat çekti.

İşte Serdaroğlu'nun bugüne işaret eden o yazısı:

BAŞKAN YALAN SÖYLERSE
Maria Konnikova adlı Rus kökenli Amerikalı bir yazarın “Trump’un Yalanları” adlı bir çalışması yayınlandı. Bu çalışma “New Yorker” adlı dergide yayınlandı ve çok ses getirdi… 
Maria Konnikova, tüm başkanlar yalan söyler diye iddia ediyor!
-Nixon, sahtekâr olmadığını iddia etmişti. Fakat modern zamanların en edepsiz sahtekârlık eylemini (Watergate) düzenleyen başkan oldu.
-Reagan, İran-Kontra anlaşmasından “haberim yok” demişti. Kanıtlarıyla yalan söylediği açıklandı.
-Clinton, Monica Lewinsky ile oval ofiste cinsel ilişkiye girmediğini söyledi, fakat farklı bir şekilde girdiği kanıtlandı.
Fakat Trump bambaşka bir klasmandadır. Yalanlarının sıklığı, yalanı söylerken ki rahatlığı ve yalanlarının konuyla alakasızlığı açısından Trump’un eşi benzeri görülmedi! Trump sanki yalan söylerken çok zevk alıyormuş gibi!
Siyasilerin sözlerinin gerçekliğini kontrol eden “Politifact’e” göre, Trump’un bu seçim kampanyası sırasında verdiği beyanların %70’i yalan! 
%11’i büyük oranda doğru, %4’ü tümüyle doğru idi!
İyi de nasıl oluyor da insanlar bu yalancıya inanıp seçiyorlar? 
Bu soruyada Harvard Üniversitesinden Psikolog Daniel Gilbert ile yanıt veriyor! Gilbert’e göre;
“Beyinlerimiz, münferit vakalar değil de bilhassa ardı arkası kesilmeyen yalanlarla baş etmek konusunda gerekli donanıma sahip değildir. 
Asılsız veya asılsız olması muhtemel sözler karşısında, beyin o kadar kısa sürede aşırı yük altında kalır ki her şeyi derinlemesine incelemekten vazgeçer.”
Bu yüzden Trump sürekli yalan söylemekte ve ısrarla yalan söylemeye devam etmektedir…
Maria Konnikova, başkanlar arasında “Yalancılar Şampiyonu” olarak Trump’u göstermektedir.
Bilime saygım var ama, benim bu söze itirazım var. Konnikova yalancı nasıl olur, yalancının şampiyonu nasıl olur net olarak bilmiyor. 
Çünkü Türkiye’ye hiç gelmemiş! Bizde öyle yalancılar var ki, yalanı
Hint fakiri gibi, urganın üzerine bağdaş kurdurtup öyle oturturlar!
Bak kızım Konnikova, sen de böyle yalancı var mı?
Başkan; Sabah saat 09.00: “Ben Ofer ile hiç görüşmedim.”
              Öğlen saat 12.00: “Ben Ofer ile bir kez görüştüm.”
              Akşam saat 21.00: “Ben Ofer ile birkaç kez görüştüm.”
Bir günde aynı konuda üst üste 3 yalan! Var mı sizde böylesi?
Sizin başkan şöyle diyebilir mi?
“Hyde Park’ta gösteri yapan gençler Kiliseye girdiler. Kilisede içki içip seks yaptılar!”
Kilisenin Papazı ertesi gün gazetecilere, “ne içkisi ne seksi kardeşim. Polisler, çocukların kafasını gözünü kırmış, canlarını kurtarmak için kiliseye sığınmışlar zavallılar” deyince anında o kiliseden başka bir yere tayin edilir mi?
Ya da “50 kadar deri pantolonlu belden üstü çıplak olan adam, benim New York’un Atmaca Mahallesinin Belediye Başkanımın başı örtülü bacıma ve 6 aylık yavrusuna saldırdılar, dövdüler!
Yetinmeyip yerlerde yuvarladılar, üzerine işediler. Elimizde görüntüleri var. Cuma günü açıklayacağız” diyebilir mi? 
Cuma’nın üzerinden yüzlerce Friday yani Cuma geçmesine rağmen görüntüler ortaya çıkmaz ise?
Maria Konnikova; “Ne yani görüntüler açıklanmadı mı” diye sordu?
-Açıklandı açıklanmasına da görüntülerde hiçbir şey yoktu, yani başkan düpedüz uyduruyor ve yalan söylüyordu?
Maria Konnikova;
“Abicim pes yahu! Benim işim yalancıları bulmak ama böylesini ben bile görmedim. Sizinki kesin bu konuda dünya şampiyonu olur! Gelsem beni görüştürür müsün?”
-Valla bu aralar kafası çok karışık. Söyleyecek yalan bulamamaktan çıldırmak üzere. Şimdi de, “oruç tutmayanların Allah’a olan borçlarını affedeceğim” diye  kararname yayınlamak istiyor! 
En iyisi sen 14 Mayıs’tan sonra gel, hem terör örgütü üyesi olmaktan kurtulursun, hem havalar da ısınmış olur, denize menize girersin?
Konnikova; Meniz ne demek abicim?
De haydi git be kızım, başlatma denizinden de menizinden de! 
Şimdi sana İmam-Cemaat hikayesini anlatacağım iyice şaşıracaksın yahu, tövbe tövbe…
Sağlık ve başarı dileklerimle 14 Nisan 2023"

Editör: Yadigar Hanım