Ele Verir Talkımı Nihat Hoca getirir Salkımı

Dini içerikli televizyon programları ile tanınan Nihat Hatipoğlu’nun Aya Sultan Oteli ve hemen arkasında yeni aldığı binadaki yapılaşmayla ilgili bir gerçek su yüzüne çıktı.

Ele Verir Talkımı Nihat Hoca  getirir Salkımı

 

Dini içerikli televizyon programları ile tanınan Nihat Hatipoğlu’nun Aya Sultan Oteli ve hemen arkasında yeni aldığı binadaki yapılaşmayla ilgili bir gerçek su yüzüne çıktı.


Bölgenin Tarihi Yarımada’da olması sebebiyle binalarda yapılan fonksiyon değişimlerinde ve birleştirmelerde başvurulması zorunlu olan İstanbul 4 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden izin alınmadığı ortaya çıktı. Koruma Kurulu, kendilerine yapılan başvurulara verdiği yanıtta, Hatipoğlu’nun inşaat izni için zorunlu olan Koruma Kurulu’na başvuru yapmadığı, buna ilişkin işlem kaydının bulunmadığını bildirdi. Kurul konuya ilişkin Fatih Belediyesi’ne bilgi ve belge göndermesi ve uygunsuz yapıların durdurulması talimatında bulundu.

Taraf'tan Ayfer Çalıkıran'ın haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 658 Nolu kararında arkeolojik sit alanlarında herhangi bir inşa uygulamasının Koruma Kurulunda değerlendirilmeden yapılamayacağı açık bir şekilde ifade ediliyor. Yine aynı şekilde parsel birleştirme ve ayrıştırma işlemlerinin Koruma Kurulu izni olmadan yapılamayacağı belirtiliyor.

'KAÇAK İMALAT VAR'

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ali Hacıalioğlu, “Orada çok net bir şekilde kaçak imalat var. İmar planlarında belirtilen yüksekliğin üzerinde kat çıkılması, çıkılan katın kaçak olduğu anlamına gelir. Binalar arasındaki boşluklara yapılan arka kısımdaki ilavelerin ise prosedüre aykırı olduğu çok açık ortadadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER