Koyunluk Böyle Bir Şey !

İlki uçurumdan düştü, 149 koyun da peşinden atladı Karaman'ın Ayrancı ilçesindeki sis nedeniyle kaybolan sürüdeki 150 koyun, içlerinden birinin uçurumdan aşağı düşmesi üzerine peşinden atlayarak telef oldu.

Koyunluk Böyle Bir Şey !

~~Fıkra gibi olay Karamanın Ayrancı ilçesinde yaşandı...

Ayrancı'ya bağlı Berendi köyünde hayvancılık ve çobanlık yapan Ömer ve Ali Osman Peynirci kardeşler, yaz başında koyunlarıyla Bolkar Dağları'ndaki yaylaya çıktı. Peynirci kardeşler, sisli ve yağmurlu havada koyunlarını otlatırken, hayvanların 200'ü sürüden ayrıldı.

İLK KOYUNUN ARDINDAN, 149 KOYUN DA PEŞİNDEN ATLADI

Kaybolan hayvanları aramaya başlayan Ömer Peynirci, koyunları yaklaşık 50 metrelik uçurumun kenarında buldu. Peynirci, koyunları bulduğuna sevinirken, bir anda biri uçurumdan düştü. İlk koyunun ardından sürüdeki diğerleri de Peynirci'nin çabalarına rağmen uçurumdan atlamaya başladı.

Peynirci ancak 10 koyunun atlamasını engelleyebildi. Aşağı düşen hayvanlardan 150'si telef oldu, 40'ı yaralandı.

Ali Osman Peynirci, bir haftadır havanın soğuk olduğunu, sık sık yağan yağmur ve sis nedeniyle zorluklar yaşadıklarını söyledi.

'TÜM KOYUNLAR ARKASINDAN ATLAMAYA BAŞLIYOR'

Yağmur ve sisin etkisiyle koyunların sürüden ayrıldığını dile getiren Peynirci, ağabeyinin aramaya başladığını belirtti.

Bir süre sonra konakladıkları vadinin hemen üzerindeki uçurumda bulduğu koyunlardan birinin bu sırada uçurumdan düştüğünü anlatan Peynirci, bunun üzerine tüm koyunların da atlamaya başladığını kaydetti.

'AĞABEYİMİN DURDURMAYA GÜCÜ YETMEDİ'

"Ağabeyim durdurmaya çalışıyor ama gücü yetmiyor. Yapacak bir şey yok. Koyunlar böyledir. Birinin gittiği yerden hepsi gider. Bir nevi intihar. Bizim 150 koyunumuz vardı, 80 kadarı telef oldu. Başka arkadaşların da telef olan koyunları var. Telef olan koyun sayısı 150'nin üzerinde. 35-40'ını yaralı kurtardık. Takdiri ilahi diyoruz. Tüm sermayemiz gitti. Yetkililerden destek bekliyoruz."

'ARKADAŞLARIMIZIN TÜM BİRİKİMLERİ YOK OLDU'

Köylülerden Üzeyir Özenoğlu da 50 senedir hayvancılık yaptığını dile getirerek, kar yağıncaya kadar koyunları mecburen yaylada tuttuklarını söyledi.

Yağmur da yağsa sis de olsa koyunun güdüleceğine dikkati çeken Özenoğlu, "Birinin arkasından hepsi atlamış. Arkadaşlarımızın tüm birikimleri yok oldu. Mutlaka yardım edilmesi lazım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER