RTÜK'ten Esra Erol'un Programına "Ağırlaştırılmış" Ceza

RTÜK, evlendirme programına, "çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verdiği" sebebiyle ağırlaştırılmış para cezası verdi.

RTÜK'ten Esra Erol'un Programına "Ağırlaştırılmış" Ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fox TV'de yayınlanan "Esra Erol'la Evlen Benimle" adlı programa, "çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verdiği" gerekçesiyle ağırlaştırılmış para cezası uygulanmasına karar verdi.

RAPOR GÖRÜŞÜLDÜ

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, RTÜK, bu hafta gerçekleştirilen Üst Kurul Toplantısında, Fox TV'de hafta içi her gün yayınlanan izdivaç programında sunucu Esra Erol ve gelin adayının diyaloğuna ilişkin hazırlanan uzman raporunu görüştü.

"BİR TEK GERİZEKALI BİZİZ BURADA"

Raporda, 4 Kasım'da programa canlı yayın konuğu olarak katılan gelin adayı ile onunla evlenmek isteyen kişinin daha önce tanıştıklarını kendisinden gizlediklerini öğrenen Esra Erol'un, "Onların arasında her şey oluyor bitiyor, bir tek gerizekalı biziz burada, ben kendimi öyle hissettim" ifadesini kullandığı belirtildi.

"HOŞ BİR İFADE DEĞİL"

Kişilerin, Erol'dan habersiz bir şekilde tanıştırılmış oldukları için suçlandıkları ve diğer canlı yayın konuklarının da olumsuz sözlerine maruz kaldıkları kaydedilen raporda, Erol'un kendisini "gerizekalı" gibi hissettiğini söylemesinin de hoş bir ifade olmadığına değinildi.

"REKLAM GELİRİNİN YÜZDE 2'Sİ GİTTİ"

Raporu görüşen Üst Kurul ise kanalın, bu yayın ile 6112 Sayılı Kanun'un 8. maddesinin 2. fıkrasında yer alan "Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz" hükmüne aykırı yayın yaptığı kanaatine vardı.

Üst Kurul, çoğunlukla bu tür ihlallerde kanala reklam gelirinin yüzde 1 oranında para cezası verirken, bu kez olayın ciddiyeti dolayısıyla yüzde 2 oranında ağırlaştırılmış ceza verilmesini oy birliğiyle uygun gördü.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 14:30
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344