Televizyona çıkan isimlere RTÜK'ten kötü haber geldi.

RTÜK, programlara uzman olarak katıldıkları belirtilen konuklara ilişkin yayıncı kuruluşları uyardı: "Konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir."

Ahsen TV muhabiri Eminönü'nde meydan dayağını haketti mi? Ahsen TV muhabiri Eminönü'nde meydan dayağını haketti mi?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayın yapan kuruluşlardaki programlara "uzman" olarak katılan ve gündeme ilişkin yorumlar yapan kişiler konusunda uyarılarda bulundu.

Konukların, katıldıkları programlarda her alanda uzmanmış gibi yorumlar yaptıklarının tespit edildiği belirtilen açıklamada, "Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir" denildi.

Açıklamada, konuya ilişkin RTÜK'e çok sayıda şikayet geldiği belirtilirken, yayıncı kuruluşlara konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde 'azami hassasiyet' gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

RTÜK'ten yapılan açıklama şöyle:

BİLİNÇLİ OLARAK SPEKÜLATİF SÖYLEMLERDE DE BULUNUYORLAR

"Bilindiği üzere televizyonlarda birbirinden farklı birçok konuda programlar yayınlanmaktadır. Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişiler konuk olarak katılmaktadır. Bu kişilerin bir kısmının gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzmanı imiş gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb. farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir. Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir. Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından Üst Kurulumuza çok sayıda şikayet başvurusu yapılmaktadır. Programlara katılan konukların kendi popülerliklerini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir.