Rusya'nın "Türkiye NATO üyeliklerini bloke etti diye Suriye'de operasyona göz yummayacağız" açıklamaları tepki çekti.

Rusya'nın Suriye özel elçisi Alexander Lavrentyev, gazetecilere verdiği demeçte, Ankara'nın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması konusundaki tutumu karşılığında Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yeni bir askeri operasyonuna Rusya'nın göz yummayacağını söyledi.

Tass haber ajansının haberine göre Lavrentyev, "Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki harekâtına göz yummak karşılığında Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması konusunda olası değiş tokuşlar yok. Pazarlık yapmıyoruz. Bölgedeki müttefiklerimizin hakkından vazgeçmiyoruz" dedi.

Özel elçi, bu yöndeki iddialara ilişkin "Bu söz konusu değil, bu sadece dedikodu" diye ekledi.

Google'da en çok sorulan sorular açıklandı Google'da en çok sorulan sorular açıklandı

Finlandiya ve İsveç, 18 Mayıs'ta Ukrayna'da yaşanan olaylara karşı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e ittifaka katılmak için başvuruda bulundu ancak Türkiye, bu başvuruları değerlendirme sürecinin başlamasını engelledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine "evet" diyemeyeceğini çünkü PKK ve YPG terör örgütlerinin bu ülkelerce desteklendiği söyledi.

Erdoğan 3 Haziran'da sınır boyunca oluşturulan güvenlik bölgesine Tel Rıfat ve Menbiç şehirlerini dahil etmek için Suriye'de yeni bir askeri operasyon düzenleme niyetini açıklamıştı.

Bugünkü haliyle Suriye, üç ana kontrol alanına bölünmüş durumda: Şam hükümeti, Kürtlerin kontrolü altındaki bölgeler ve kuzeyde Türkiye destekli muhaliflerin bulunduğu alanlar.

Bunların yanı sıra ülkede hala çeşitli dış güçler ve devlet dışı aktörlerin varlığı da devam ediyor. Bu nedenle ülke topraklarında sık sık çatışmalar yaşanmaya devam ediyor.

Türkiye şu anda Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 10'unu kontrol ediyor.