Bilim insanları koronavirüste sevindirici gelişmeyi duyurdu!

Yeni tip koronavirüste vakalar artış hızına geçerken, virüsün mutasyona uğrayıp daha da bulaşıcı hale geldiği iddiaları gündemdeydi.

banner311
Bilim insanları koronavirüste sevindirici gelişmeyi duyurdu!

Ancak, Londra Üniversitesi Akademisi'nden bir grup genetik bilimcinin yürüttüğü araştırmaya göre, Covid-19'un daha bulaşıcı olmasına neden olan bir mutasyonu barındığına dair kanıt elde edilmediği bildirildi.

"Nature Communications" dergisinden yayınlanan araştırmada, yeni tip korona virüsün mutasyona uğrayıp daha bulaşıcı olmasına bulguya rastlanmadığı belirtildi.

40 BİNDEN FAZLA KİŞİ İNCELENDİ

Covid-19'un, yıl başından beri genomunun takibinden bu yana sadece ılımlı genetik çeşitlilik elde edildiğini ortaya koyan araştırmada, 99 ülkeden 40 binden fazla kişiden alınan küresel virüs genom veri kümesi incelendi.

Londra Üniversitesi Akademisi'nden bir grup genetik bilimcinin yürüttüğü araştırmanın ayrıntılarına göre, bilim insanları, 12 bin 706 eşsiz genom mutasyonu tespit ederken, en az üç durumda bağımsız ortaya çıkan 185 özel mutasyona odaklandı.

MUTASYONA RASTLANMADI

Virüsün evrim ağacı modelini çıkaran uzmanlar, tekrarlayan 185 mutasyonun herhangi birine, yakından bağlantılı diğer virüs varyasyonlarıyla kıyaslandığında çok rastlanıp rastlanmadığını inceledi ve herhangi bir mutasyonun daha bulaşıcı olduğuna dair bir bulguya rastlamadı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.