Canan Karatay’ın korona virüsten koruyor dediği yönteme Almanya’dan destek geldi

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn "Gargara yapın" diyerek Prof. Dr. Canan Karatay’ın açıklamalarına destek verdi. Prof. Dr. Canan Karatay, "Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah-akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum." demişti.

Canan Karatay’ın korona virüsten koruyor dediği yönteme Almanya’dan destek geldi

Türkiye’de korona virüsün yayılmasına önlem amacıyla gargara yapılmasını tavsiye eden Prof. Dr. Canan Karatay, ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Karatay’ın tavsiyelerine destek Almanya’dan geldi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "Gargara yapın" dedi. Alman basını da Spahn'ın sözlerini, "Gargara, koronanın yayılmasını önlüyor." diye manşetlerine taşıdı.

Neuen Osnabrücker Zeitung'a konuşan Bakan Spahn, corona virüsünün yayılmasının gargara sayesinde azalacağından umutlu olduğunu vurguladı.

Spahn, "Tamam bilimsel bir araştırma ve sonuç yok. Ama ağzı temizlemek için alkolde ya da sofra tuzunda çözülmüş uçucu yağlarla, tuzlu gargarayla yapılan ağız çalkalama, ağız ve boğaz bölgesindeki viral yükü azaltır." dedi.

İSPANYOL GRİBİNE KARŞI KULLANILDI

İyot çözeltileri veya etanol içinde çözülmüş uçucu yağlar içeren gargaraların etkili olduğu belirtiliyor. Salin solüsyonlarıyla gargara yapmak 1918’de İspanyol gribiyle mücadelede zaten kullanılmıştı ve Japonya’da da pandeminin başlangıcından beri vatandaşlar gargara yapmaya teşvik edilmişti.

CANAN KARATAY NE DEMİŞTİ?

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah-akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli." ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE