Erkeklerin 15 ömür törpüsü!

Hürriyet yazarı ve aynı zamanda tıp doktoru olan Osman Müftüoğlu, ülkemizde erkeklerin kadınlardan kısa ömürlü olmalarının sebeplerini yazdı.

Erkeklerin 15 ömür törpüsü!
banner170

Ülkemizde erkeklerin 72-73, kadınların ise 75-77 yaşa kadar ömür sürdüğünü ifade eden Müftüoğlu, erkeklerin dertleşmeyi bilmediğini, bu yüzden sorunlarını çözemediğini kaydetti.

Müftüoğlu, dertlerini içine atan erkeklerin iç hesaplaşmayı kadınlar gibi beceremediklerini de vurguladı

İşte Osman Müftüoğlu’nun bugünki yazısında, erkeklerin ömrünü uzatacak 15 uyarı:

“ERKEKLER İÇİN ÖMÜR TÖRPÜSÜ 15 SEBEP

1.ALKOL VE SİGARA

Kadınların alkol tüketiminde de bir miktar artış var ama erkekler bu konuda birinci. Sigara alışkanlığı da erkeklerde daha yaygın.- SAĞLIK BAKIMINA DİKKATSİZLİK: Vücutlarından gelen sinyalleri ciddiye almak, düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak gibi bir alışkanlık erkeklerde maalesef hala yok, çoğu erkeği yıllık sağlık değerlendirmelerine, hatta prostat muayenelerine bile hep eşleri götürüyor!

2. İŞ STRESİ

Kavram olarak “stres sorunu” erkekten çok kadını etkilese de erkekler stres yönetimi konusunda çok beceriksiz. Dahası strese karşı adeta “sünger tipi” bir yaklaşım içindeler. Kadınlarsa genelde başarılı birer “teflon davranışı” sergiliyor, stresi bedenlerine öyle kolay kolay yapıştırmıyorlar.

3.KAZAYA EĞİLİM

Bu biraz “kontrolsüz ve aşırı cesaret” durumu, biraz da “dikkatsizlikle” ilişkili. İş kazaları ya da trafik kazaları fark etmiyor, erkekler daha çok kaza yapıyor.

4.TEDBİRDE DİKKATSİZLİK

Motosiklet-bisiklet sürerken kask takmak, otomobil kullanırken sürücü kemeri kullanmak, korunmasız cinsel ilişkide vurdumduymaz davranmak kadınlardan çok, erkekler arasında yaygın.

5. KORUNMAYI İHMAL ETMEK

Bırakın zatürree, zona aşılarını; Hepatit, tetanos, kuduz gibi önemli aşıları bile erkekler zamanında yaptırmıyorlar.

6.HASTALIKLARI SAKLAMAK

Hasta olduklarını, hastalıklarını gizlemek yanlışı da erkeklerde çok yaygın. Doktorların önerilerini ciddiye almamak, sağlık çözümlerini ertelemek, yazılan ilaçları bir iki gün sonra çöp kutusuna atıp yeme içme yasaklarını en kısa zamanda delmek” de erkeklere özgü davranışlar.

7. DERTLEŞMEYİ BİLMEMEK

Erkekler sorunlarını gizliyor, problemlerini paylaşmıyor. Dertlerini bölüşmüyor, eksik yanlarının anlaşılmasından çekiniyorlar. Neticede ruhsal bagajları doldukça doluyor, ruhsal toksinleri arttıkça artıyor.

8.AİDİYET ZAYIFLIĞI

Eve, işe, aileye, akrabaya, arkadaşa, hatta çocuklara yönelik aidiyetlerde kadınlar erkekleri solluyor. Oysa aidiyet çok ama çok önemli bir “yaşam güvencesi”.

9.BESLENME HATALARI

Ne yiyip içtiklerine kadınlar kadar dikkat etmiyorlar. Zaten bu nedenle de yeme içmeyle ilgili hastalıklar erkeklerde hem çok yaygın, hem daha zor tedavi edilebilen sorunlar.

10.KİLO SORUNU

Bu da kilo fazlalığının metabolik sorunlarıyla onlar daha sık baş başa bırakıyor. Daha da önemlisi kilo problemine bağlı kronik iltihabi süreçler –ki en önemli ve etkili yaşlanma hızlandırıcıları, ömür kısaltıcılarıdır- daha sık görülüyor.

11. ÖFKE KONTROLÜNDE BOZUKLUK

Bu hem beden ruh ilişkisi açısından olumsuz ve tehlikeli bir özellik, hem de kalp damar hastalıkları bakımından zannedildiğinden çok daha önemli bir dezavantaj.

12. YETERSİZ SOSYAL İLİŞKİLER

Daha dar bir çevrede hapsolup kalmak, pek çok sağlık sorununa ama özellikle de psikosomatik problemlere davetiye çıkarıyor.

13. DEĞİŞEMEME

Bu hem “iyi ve etkili yeni alışkanlıklar” edinmelerine engel oluyor, hem de “kötü ve zararlı eski alışkanlıklardan kurtulmalarını” geciktiriyor.

14.HESAPLAŞMALARDAN KORKMA

İç hesaplaşma konusunda kadınlar daha avantajlılar ve bu tür hesaplaşmalardan erkeklere oranla daha az etkileniyorlar.”

15. SAĞLIK BAKIMINA DİKKATSİZLİK

Vücutlarından gelen sinyalleri ciddiye almak, düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak gibi bir alışkanlık erkeklerde maalesef hala yok, çoğu erkeği yıllık sağlık değerlendirmelerine, hatta prostat muayenelerine bile hep eşleri götürüyor!

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151