İstanbul'da vaka patlaması

Fahrettin Koca İstanbul'daki vaka sayılarının artması ile ilgili açıklama yaptı.

banner311
İstanbul'da vaka patlaması

Son dönemde Türkiye'de korona hastalarının sayılarındaki artışa dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da açıklamalarda bulunuyor. Türkiye'deki vakaların yüzde 40'ının İstanbul'da olduğu belirtiliyor.

İstanbul'daki salgınla mücadele çalışmalarının ele alındığı toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri de katıldı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, "(Kovid-19) Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmamızı zorunlu kılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

"Mücadele ortakları olarak salgının başlangıcından karşılaştığımız en ciddi sorunlar için bir araya geldik. İstanbul, dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14. Sıradadır. Virüsün yayılmasında en elverişli yerlerden biriyiz.

İstanbul’da vaka sayısı Türkiye’deki toplam vaka sayısının yüzde 40’ına ulaştı. Bu durum mevsimsel şartlara göre giderek ağırlaşacaktır. Geçen hafta içinde son 1 ayın ortalamalasına göre 218 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60-70 arasında, 7 ilçede ise yüzde 70-80 arasındadır. İstanbullulukların kurallara uymak için baş etmekte en zorlandığı şey tabi ki kalabalıktır.

Mücadele ortakları olarak salgının başlangıcından karşılaştığımız en ciddi sorunlar için bir araya geldik. İstanbul, dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14. Sıradadır. Virüsün yayılmasında en elverişli yerlerden biriyiz. İstanbul’da vaka sayısı Türkiye’deki toplam vaka sayısının yüzde 40’ına ulaştı. Bu durum mevsimsel şartlara göre giderek ağırlaşacaktır.

Geçen hafta içinde son 1 ayın ortalamalasına göre 218 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60-70 arasında, 7 ilçede ise yüzde 70-80 arasındadır. İstanbullulukların kurallara uymak için baş etmekte en zorlandığı şey tabi ki kalabalıktır.

Toplu taşıma, Pazar yerleri, çeşitli kent alanları müdahale bekleyen konulardır. Toplantıda otobüs, metrobüs, metro, ve tramvay seferlerine ek seferler konmasını kararlaştırdık. Kurumlar, ofise gidilmesi gerekmeyen işlerde evde çalışılmasını kolay hale getirmelidir. İstanbul, bir başka sorunu sosyal mesafenin korunamadığı semt pazarları ve AVM’lerde yaşıyor.

Salgınla mücadele sadece kurumların desteği ile kazanılamaz. Üç kuralımız var: Maske, sosyal mesafe ve temizlik. Bu iç kuralla hayatımızı disipline etmemiz gerekiyor. Dışarı çıkma zorunluluğu olmayanlar evlerinde vakit geçirsin. Testi pozitif çıkanlar temasta olduklarının isimlerini filyasyon ekiplerine eksiksiz bildirsin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri lütfen erteleyin.

Asıl başarı hastanelerimize olabildiğince az ihtiyacın olmasıdır. İstanbul, tüm yönetim birimleriyle harekete geçmiştir. Bilim Kurulu toplantımız Çarşamba günü İstanbul’da yapılacak. Şu andan itibaren salgını geriye itmeyi başaracağız.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 17:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.