Koronavirüs ciğerlerde hasar bırakıyor mu?

"Koronavirüs ciğerlerde hasar mı bırakıyor?" Sorunun cevabı haberimizde...

banner311
Koronavirüs ciğerlerde hasar bırakıyor mu?

Koronavirüse yakalanan ve hastalığı atlatanların 3 ay sonra yeni bir tarama yöntemiyle incelenen akciğerlerinde hasar meydana geldiği tespit edildi.

BBC'nin haberine göre, Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları, yaşları 19 ila 69 olan 10 hastanın akciğerlerini ksenon gazı kullanarak manyetik rezonans (MR) ile taradı. Tarama sırasında ksenon gazını içine çeken hastalardan nefes darlığı çektiğini söyleyen 8'inde, akciğer hasarının işaretleri görüldü. Hastaların Covid-19 enfeksiyonundan 3 ay sonra "nefes darlığının" yanı sıra "yorgunluktan" şikayetçi olduğu ancak enfeksiyon sırasında hiçbirinin yoğun bakıma alınmadığı ya da ventilasyona ihtiyaç duymadığı belirtildi.

GELENEKSEL TARAMA YÖNTEMİ İLE TESPİT EDİLEMİYOR

Uzmanlar, hastalardaki akciğer hasarının, geleneksel tarama yöntemleriyle tespit edilemediğine de işaret etti. Çalışmaya liderlik eden Profesör Fergus Gleeson, "Bir çeşit akciğer hasarı bekliyordum ancak karşılaştığımız seviyede değil" değerlendirmesini yaptı. Gleeson ve ekibi, Kovid-19 enfeksiyonu sırasında hastaneye kaldırılmayan ve ciddi semptomlar göstermeyen kişilerde de benzer bulgulara rastlanıp rastlanmayacağını tespit etmek için taramayı 100 kişi üzerinde yapmayı planlıyor. Kaynak: Korona virüs ciğerlerde hasar mı bırakıyor?

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 14:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.