Koronavirüs denizden değil bakın en çok nereden bulaşıyor!

Yaz tatilinin yaklaşmasıyla herkes 'Denizden koronavirüs bulaşır mı?' sorusunun cevabını merak etmeye başladı. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın ise dikkatleri havuzlara çekti. Prof. Dr. Yalçın, koronavirüsün denizden bulaşmadığını belirtirken, bulaşma riskinin havuzlarda daha çok olduğunu kaybetti.

banner311
Koronavirüs denizden değil bakın en çok nereden bulaşıyor!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında yurt genelinde deniz ve havuzlara giriş yasaklandı.

Normalleşme süreci adımları ve son dönemdeki artan hava sıcaklığıyla birlikte tatile hazırlık yapan vatandaşlar da koronavirüsün denizden veya havuzdan bulaşıp bulaşmadığını merak etmeye başladı.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, bu konuya açıklık getirdi.

Koronavirüsün denizden bulaşmadığını açıklayan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, özellikle durgun suların risk taşıdığını anlattı.

"BULAŞMA RİSKİ HAVUZLARDA DAHA FAZLA"

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, koronavirüs dolayısıyla sosyal mesafe kuralının her yerde çok önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Yalçın, denizden çıktıktan sonra hemen kurulanıp maske takılmasında yarar olduğunu belirtti.

Koronavirüs bulaşma riskinin havuzlarda daha çok olduğunu aktaran Prof. Dr. Yalçın, "Hastalıklı ya da taşıyıcı bir kişi eş zamanlı olarak havuza girmişse, onun salgılarının bulaşmasından dolayı havuz suyunu yutarsak orada bir risk oluşuyor. Dolayısıyla deniz suyu oldukça güvenli fakat havuz suyu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Dere, nehir gibi akan sularda çok fazla risk olacağını düşünmüyorum. Özellikle durgun sular risk taşıyabilir. Çünkü eş zamanlı olarak hastalıklı bireylerin bulunabileceğini söyleyebiliriz. Hastaların büyük bölümü belirti vermeden hastalığı geçiriyor. O nedenle bu kişilerin hastalığı yayma olasılığı oldukça yüksek" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 09:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.