Koronavirüsle ilgili çarpıcı iddia: “Virüs Vuhan’da değil çok daha önce başka yerde ortaya çıktı”

Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanları koronavirüs salgını ile ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Bilim insanlarına göre, korona virüs salgını Aralık ayından çok daha önce başladığını ve salgının merkez üssünün Vuhan olmadığını ifade etti.

Koronavirüsle ilgili çarpıcı iddia: “Virüs Vuhan’da değil çok daha önce başka yerde ortaya çıktı”

Cambridge Üniversitesi’nde görevli bilim bu insanları şu ana kadar uluslararası kamuoyunun salgın ile ilgili bildiği bütün verilerin ve bilgilerin yanlış olduğunu açıklayarak, “Korona virüs aslında Vuhan’da çıkmadı. Bunun çok daha öncesi var. Salgının 2019 yılının Eylül ayında başladığına dair kanıtlarımız var” ifadelerini kullandı.

“DAHA SONRA YAYILDI”

Hazırlanan araştırmanın henüz hakemli bir bilimsel dergide yayınlanmadığını açıklayan araştırma ekibi, bu bulguları Proceedings of the National Academy of Sciences isimli bilim dergisinde yayınladı. Dergide yer alan makalede salgının aslında ülkenin çok daha güneyinde çıkmış olma ihtimalinin yüksek olduğu ve daha sonra yayıldığı aktarıldı.

“13 EYLÜL-7 ARALIK ARASINDA BAŞLADI”

Cambridge Üniversitesi’nde genetik uzmanı olarak çalışan Peter Forster, virüs insanları etkileyen son haline aylar önce ulaşmış olabilir. Bundan önce yarasada ya da başka bir hayvanda ya da belki de başka birine bulaştırmadan bir insanda bulunuyordu. Daha sonra insanlara bulaşma süreci 13 Eylül ile 7 Aralık arasında başladı” dedi.

“ÇİN’İN DAHA GÜNEYİNDE BİR YER”

Forster ve ekini, filogenetik bir ağ takip ederek virüsün dünya çapındaki değişimini takip ettiklerini duyurdu. 1000’den fazla veriyi inceleyen bilim ekibi, “Eğer size salgının başladığı bir yer söylemem gerekirse bunun Vuhan’dan ziyade Çin’in daha güneyi olduğunu söyleyebilirim. Fakat Çin’deki hastanelerden alınan örnekleri inceleyerek daha kesin bir sonuca varabiliriz” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE