Son korona anketi: Vatandaş ne düşünüyor?

Türkiye’de koronavirüsün seyrine ilişkin vatandaşların düşüncelerini aktaran son anketin sonuçları açıklandı. Peki vatandaş korona virüs ile ilgili ne düşünüyor, salgın tedbirlerine uyuluyor mu? Normale dönme kararları salgını nasıl etkileyecek? Detaylar haberimizde...

Son korona anketi: Vatandaş ne düşünüyor?

Yeniçağ'dan Erdem Avşar'ın haberine göre, geçtiğimiz hafta başlayan normalleşme sürecinde Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun açıklaması; bu süreci maske, sosyal mesafe ve kişisel temizlik unsurlarına dikkat ederek geçirmemiz yönündeydi. Bu kontrollü sosyal hayatın kamuoyu nezdinde nasıl bir karşılık bulduğunu Ipsos son araştırmasında masaya yatırdı. Kamuoyunun maske kullanımına ve sosyal mesafeye dair tutumlarını ve temizlik konusundaki davranışlarını inceledi.

Maske toplumda utanılacak bir şey olarak görülmüyor. Diğer yandan maske kullanmayı utanç verici bulan veya bu konuda daha ortada bir tutum sergileyenlerin oranı %13 seviyesinde.

Öte yandan araştırmaya katılan vatandaşların fiziksel mesafeyi koruma, öpüşme, sarılma, el sıkışmaktan kaçınma konusunda yakınlarını uyarmak konusunda çekinceli olduğu belirtiliyor. Toplumun neredeyse tamamı virüs vakasının Türkiye’de ilk kez görülmesinden bu yana ellerini sabunla sık sık yıkıyor. Benzer şekilde kolonya veya antiseptik kullanımı çok yaygın. Dışarıda eldiven kullanımı ise Nisan ayında en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra bugün %50 seviyesine inmiş gözüküyor.

Vatandaşlar korona virüse yakalanma olasılıkları konusunda tam bir görüş ayrılığı içerisinde.

Üçte biri virüse yakalanmayacağını düşünürken, diğer üçte birlik kesim yakalanabileceğini düşünüyor. Geri kalan üçte bir ise bu konuda daha kararsız bir tablo çiziyor. Her ne kadar medyada virüs nedeniyle hastalanan kişilerin daha çok ileri yaş grubu olduğu ifade edilse de bu konudaki beklentide bireylerin yaşına göre bir farklılaşma gözükmüyor, farklı yaş grubundan bireyler virüse yakalanma olasılıklarını benzer görüyor.

Son olarak anketten elde edilen bulguları değerlendiren Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik "Yaz mevsiminin de etkisi ile vatandaşlar parklara, sahillere akın ediyorlar, sosyal mesafenin ihlal edildiği görüntüler ile karşılaşıyoruz. Bu görüntüler endişe veriyor." İfadelerini kullandı.

‘Asker uğurlarken 58 kişi enfekte oldu, yapmayın’ demişti Bakan böyle uyardı İstanbullu tınmadı

"Mesafe konusunda gerektiğinde birbirimizi uyarmak konusunda hala çekingeniz." Diyen Gedik, "Görünen o ki bizim daha çok odaklanmamız gereken önlemler maske ve mesafe. Bu iki başlık altında gidilecek yolumuz hala var. Normalleşmenin gevşeme anlamına gelmediğini bilmeliyiz. İnsanlarımızın üçte biri kendisinin hastalanma ihtimalini düşük görüyor. Oysa ki gerekli önlemleri almadığımız takdirde risk hepimiz için eşit" dedi. 

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344