Yeniçağ yazarı Remzi Özdemir, 14 Mayıs seçim sonuçlarının dolar ve euro’yu nasıl etkileyeceğini yazdı.

Krizin ne kadar büyük olduğu ortada diyen Özdemir, “Özellikle borsa ve dövizde gerçekten kritik bir dönem var. Zaten doları biliyoruz. Dolar kıtlığı had safhada. Bu kıtlığı cuma günü iliklerimize kadar adeta hissettik. Serbest piyasada 23 lirayı geçen dolar kuru, krizin ne kadar büyük olduğunu bize gösteriyor.” İfadelerini kullandı.

“Dolar neden yükseliyor” sorusunu sorup cevaplayan Özdemir’in yazısının devamı şöyle:

“Türkiye’nin uyguladığı ekonomik politikaların dünya tarafından kabul görmemesine, dahası bize bu sistemin işlemediğini gösteriyor.

Elbette seçmenin kararına saygı duymak gerekiyor. Ancak bir gerçek de var ki, onun da adı ekonomi. AKP’nin uyguladığı ekonomi politikası maalesef yüksek enflasyon ve döviz kıtlığına neden oldu.

Seçimi kazanmak için önümüzdeki dönemde biraz daha dolar satacak. Çünkü olmayan doları satarak. Ekonominin görünümünü kurtarmaya çalışacak.

Merkez bankasının kasası ha 70 milyar dolar ha 100 milyar dolar ekside nasıl olsa halk bununla ilgilenmiyor. Bu nedenle ekonomik kurmayları kamu bankaları aracılığıyla daha fazla dolar satacaktır.

Bu dolar satışı kurtaracak mı derseniz, bana göre kurtarmayacak. Dolarda yükseliş devam edecek.

Dolar kurunu seçime kadar 25’te görmemiz muhtemel.

Gelelim borsaya borsa zaten bir süredir millet ittifakının yeniden seçilmesi beklentisini satın alıyordu. Özellikle bankacılık sektörü hisselerinde sert yükseliş, yeni bir ekonomi politikası beklentisiyle sağlanmıştı. Özellikle Ortodoks politikanın yeniden uygulanabileceği yönündeki beklentiler, bankacılık hisselerinde sert alımlara neden olmuştu. Bu süre içerisinde bankacılık hisselerinde yeniden bir hareket beklemek yanlış olacak. Tam tersi satış beklemek mümkün

Mevcut seçim sonuçlarına göre borsanın yükselme olasılığı zayıf görülüyor.

Tabii ki yine burada borsaya iyi görünmesi için kamu bankaları fonları devreye girebilir.

Varlık fonu destek çıkar, kamu bankaları alım yapar, borsayı da belki iyi gösterebilirler. Ancak bunu nereye kadar başarabilirler? Ancak her şeye rağmen borsa için kısa vadede biraz sıkıntılı günler bizi bekliyor.

15 günde ne olacak?

Piyasada 15 gün içerisinde hiçbir şey olmayacak, belki de piyasa tamamen durmuş olacak. Özellikle finans piyasasında insanlar önünü görmek için bu seçimin sonucunu bekleyecekler. Yani 15 günlük süre içerisinde kimse piyasalardan önemli bir hareket beklemesin."

Editör: Habererk Haber Merkezi