Seyahat sağlık sigortası kapsamı ve nasıl yapılabileceğine ilişkin konularla alakalı olarak, Ethica Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Akyol önemli değerlendirmelerde bulundu.

Seyahat sağlık sigortası nedir?

Seyahat esnasında doğabilecek çeşitli problemler, birçok kişi için risk yaratıyor. Seyahat sağlık sigortası hem yurtiçi hem de yurt dışında doğabilecek riskleri güvence altına alan önemli bir poliçe. Maddi anlamda kapsamlı bir koruma sağlayan seyahat sağlık sigortası ihtiyaç duyulabilecek birçok hizmete kolayca ulaşma imkanı sunuyor. Seyahat sağlık sigortasının ana ve ek teminatları, Türkiye’de ve yurt dışında sağlık hizmetlerine sorun yaşamadan erişme fırsatı veriyor.

Seyahat sağlık sigortası teminatları, sigorta şirketleri tarafından farklı şekilde sunulabiliyor. Genel olarak, sigortanın kapsadığı riskler ise birçok kişinin içini ferahlatacak türden.

Türk vatandaşlarının gidebileceği vizesiz ülkeler! Türk vatandaşlarının gidebileceği vizesiz ülkeler!

Seyahat sağlık sigortası neleri kapsıyor?

Seyahat sağlık sigortasının teminatları içinde öne çıkanlar şu şekilde:

●      Ayakta ve yatarak tedavi, tedavi sürecinde nakil

●      Tıbbi destek

●      Tedavi sonrasında ikamet adresine dönüş

●      Refakatçilerin konaklama ve ulaşım giderleri

●      Cenaze nakil hizmeti

●      Tedavi görülen yurt içi ya da yurt dışı bölgede konaklamanın uzatılması işlemleri

●      Ferdi kaza sigortasının teminatları

Yukarıdaki teminatlar, yurtiçi ve yurtdışı seyahat sağlık sigortasının en önemli teminatları. Ancak sigorta şirketlerinde bu güvenceler değişiklik gösterebiliyor. Ancak sigortanın geniş kapsamına bakıldığında hem hastalar hem de refakatçiler için tıbbi destek, konaklamanın uzatılması desteği, en önemlisi de tıbbi tedavi işlemleri büyük bir güvence sunuyor. Bu nedenle hem yurtiçi hem de yurt dışı seyahatlerde, sağlık sigortasını yaptırmak önemli bir adım.

Sigorta nasıl yaptırılır?

Seyahat sağlık sigortası yaptırmak için, seyahat sürecinde, mümkünse öncesinde sigorta şirketlerine başvuruda bulunmak gerekiyor. Seyahat sağlık sigortası fiyatları hem teminatlara hem de limitlere göre değişebilir. Fiyatı belirleyen en önemli kriterlerin başında tabii ki yurt içi ya da yurt dışı seyahat geliyor, yurt dışı seyahatler için sigorta poliçesi tutarı daha farklı.

Uygun fiyatlı seyahat sağlık sigortası için, gerekli tüm bilgileri sigorta şirketiyle paylaştıktan sonra, seyahatin sigortalama işlemi tamamlanmış oluyor. Poliçe şartlarına uygun bir şekilde, olası bir risk durumunda teminatlar anında devreye giriyor. Özellikle pandeminin yaşandığı geçtiğimiz senelerde, yurt dışına seyahate gidenler, yurt dışında iyi bir sağlık hizmeti almanın ne denli önemli olduğunu gördü. Bu nedenle, seyahat sürecinde bir sorunla karşılaşmak istemeyenler için seyahat sağlık sigortası önemini koruyor.