Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, "Sigara ve alkolde yüzde 15 ile yüzde 20 aralığında bir artış söz konusu olabilir” dedi.

Konuya ilişkin Gazete Durum'dan Deniz Dalgıç'a konuşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, "Temmuzun ilk haftası sigara ve alkole zam gelebileceği yönünde fısıltılar var. Ancak, henüz net değil. Hafta sonu netleşir. Biliyorsunuz motorin fiyatları çok yükseldi. Dolar kuru da yerinde durmuyor. Kur artışı devam ediyor. Bu çerçevede temmuz ayının ilk haftası zam gelebileceği yönünde bir beklentimiz var. Sigara ve alkolde yüzde 15 ile 20 aralığında bir artış söz konusu olabilir" dedi.

"SATIŞLAR YÜZDE 50 AZALDI"

Son zammın ardından sigara ve alkol satışının belirgin biçimde düştüğünü vurgulayan Aybaş, “Satışlar yüzde 50 azaldı. Artık herkes kaçak sigara ve alkol tüketiyor. Vatandaş, içeceği içkiyi kendi evinde kendisi yapmaya başladı. Etil alkolü internet sitelerinden çatır çatır satın alıyor. İnsanlar ciddi biçimde kaçağa yöneldi” diye konuştu.

ÖTV TUTARI ARTIRILMIŞTI

Öte yandan, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla 27 Mayıs'ta alkollü içkilerde ÖTV'ler artırılmıştı. Bu artışla birlikte içki fiyatları da yükselmişti.

Editör: Alp Kılıç