''MONŞER'' CEVAP VERDİ

Başbakanın monşer dediği çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, iddialara cevap verdi.

banner311
''MONŞER'' CEVAP VERDİ

Çatı aday İhsanoğlu, İstanbul' da temaslarını sürdürüyor. Kadıköy' deki ziyaretlerinin ardından Üsküdar' agelen İhsanoğlu Marmaray' ı kullanarak Avrupa yakasına geçti. İhsanoğlu, eski cumhurbaşkanı Demirel ve eski başbakan Ecevit döneminde yapımına başlanan ancak yeni bitirilebilen Marmaray' la ilgili olarak emeği geçen herkese teşekkür etti. İhsanoğlu kendine ait Akbil' le turnikelerden geçerek Yenikapı İstasyonu' na kadar yaklaşık 10 dakika Marmaray' da seyahat etmiş oldu. İhsanoğlu, toplu taşımayı tüm vatandaşlara tavsiye etti.

Başbakan'ın kendisine yönelik "Monşer" eleştirisine cevap veren İhsanoğlu, "Monşer kelimesini bilmeyenlere bir ufak dipnot vereyim. Monşer demek "Azizim" demek. Bana "Azizim" dedilerse çok teşekkür ederim" dedi.

İhsanoğlu, Erdoğan' ın mitinglerinde kullandığı ''Cumhurbaşkanlığı temsil değil icra makamıdır.'' söylemine dikkat çekerek şunları söyledi: ''Anayasa yı açın okuyun. Basit yurttaşlık bilgisi. Anayasa' nın 104. Maddesi Cumhurbaşkanı' nın görev ve yetkilerini sayar. Bu Anayasa'ya göre seçim yapılacağına göre, Cumhurbaşkanı andını bu Anayasa'ya göre içeceğine göre, Anayasa'nın 104. Maddesi der ki; T. C bütünlüğünü temsil eder, Mevcut Anayasanın uygulanmasını gözetler, devlet kurumlarının ahenk içinde çalışmasını sağlar. Demek ki Cumhurbaşkanı'nın bu konularda yetkileri vardır. Daha sonra kanunlardaki detaylar vardır. Bunlar Cumhurbaşkanı' nın görevlerini sayar. İcra yetkisi Başbakan' a aittir. Bakanlar Kuruluna aittir. Fakat Bakanlar Kurulu'nun ve Başbakan' ın üstünde bir Cumhurbaşkanı vardır. O Cumhurbaşkanı' nın Başbakan' ın rolünü alma yetkisi var mı Anayasa'da? Bunu soruyorum. Varsa bilmediğimiz bir maddesi ben onu öğrenmeye hazırım."

İhsanoğlu, Kürt sorununa İran modelini önerdiği yönünde basında yer alan haberlerin mesnetsiz olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: ''

Ben dedim ki. Biz barıştan yanayız. Savaştan yana değiliz.  

 Bu millet barıştan yana. Biz barışı seven milletiz. Biz huzur içerisinde yaşamak isteyen bir milletiz. Biz 1000 senedir bu coğrafyada beraber yaşadık. Bu bir arada yaşamanın sırrı bizim genlerimize işlemiştir. Aramızdaki farklar nedir ? Dilin ötesinde siz bana bir fark gösterebilir misiniz ? Biz 2014 senesinde daha çok insan hakları, daha çok hürriyetler sağlamamız lazım. Avrupa'nın normlarına ulaşmamız lazım. Biz devletin artık sopalı elini görmek istemiyoruz. Göstermek istemiyoruz. Devletin baba gibi herkesi kucaklaması lazım. Etnik farklı yapıya sahip tek ülke biz değiliz. Önümüzde İspanya var, İngiltere var. Başka ülkeler var. Başarılan örnekler var. Başarılı olmayan örnekler var. Biz bu 3 kaynaktan bu çözümün kodlarını bulacağız. Bunu başaracağız. Böylesine hassas bir konunun çözümünün meclis çatısı altında olması gerektiğine inanıyorum."

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 04:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.