AKP'deki anketlere göre "MHP'nin oyları yüzde 9-10 "İYİ Parti'de inanılmaz bir düşüş var"

Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Serpi Çevikcan, "AK Parti’deki anketlere göre; MHP ittifakla ve yeni söylemle birlikte hızla toparlandı" iddiasında bulundu.

AKP'deki  anketlere göre "MHP'nin oyları yüzde 9-10  "İYİ Parti'de inanılmaz bir düşüş var"

Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Serpi Çevikcan, "AK Parti’deki anketlere göre; MHP ittifakla ve yeni söylemle birlikte hızla toparlandı" iddiasında bulundu. "Kongrelerini yapmış olması, partiyi daha esnek ve güçlü hale getirdi" diyen Çevikcan, "MHP, ekim-kasım-aralık aylarında ciddi türbülansa girmişti. Artık, İYİ Parti travmasını da atlattı. Teşkilat tartışmaları sona erdi ocak ayı itibarıyla yüzde 9-10 aralığına girdi" dedi.

Çevikcan'ın "Cumhurbaşkanı’ndan Diyanet’e talimat" başlığıyla (8 Mart 2018) yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Dini bilgi adı altında; asansöre yalnız binilmemesi, battaniyenin şekline dikkat edilmesi gibi açıklamalardan rahatsız olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yapılan MYK toplantısında Bozdağ’a talimat vererek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuyla bizzat ilgilenmesi gerektiğini söyledi

Ankara’da siyaset kazanı kaynıyor.

Cumhur ittifakı netleşti.

Karşı bloğun nasıl bir ittifak kombinasyonunda yer alacağına ilişkin yoğun bir tartışma var.

Bir yandan Afrin harekâtı sürerken, diğer yandan bir türlü ortadan kalkmayan bir erken seçim iddiası Ankara koridorlarında seslendiriliyor.

Bir yandan da iç siyasi tartışmalara eşlik eden sosyal, toplumsal sinir uçlarını harekete geçiren gündem başlıkları var.

Çocuklara yönelik istismar ve son dönemde artan din adına yapılan, dine zarar veren bir takım tuhaf açıklamalar.

Bu yoğun gündem başlıklarına ilişkin olarak iktidar cephesinden yansıyan bazı önemli bilgiler ve değerlendirmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Başlık başlık ilerleyelim:

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

(Dini bilgi adı altında; asansöre yalnız binilmemesi, battaniyenin şekline dikkat edilmesi, yoğun bakımdaki erkek ve kadın hastaların yerlerinin ayrılması gibi açıklamalar yapılması konusunda) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu konuda yaşanan tartışmalardan rahatsız. Erdoğan, son MYK toplantısında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan da sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a talimat verdi. Cumhurbaşkanı, bu açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı ortaya koyarak, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun hassasiyet göstermesi gerektiğini belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuyla bizzat ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı, toplumun bu konularda doğru bilgilendirilmesi ve din konusunda toplumu adeta tahrik edecek, kin ve nefret temelinde birbirine karşı düşman olacağı bir zemine fırsat verilmemesini istedi. 

ETKİ AJANLIĞI

 Öte yandan, AK Parti’de son dönemde art arda gelen bu tuhaf açıklamaların 28 Şubat sürecinde yaşanan birtakım olaylarla benzeştiği yönünde bir algı da var. AK Parti’de konu, “etki ajanlığı” ihtimali üzerinden de değerlendiriliyor.

İktidar kanadında, bu tartışmaların kaynağı ve uygulamaları itibariyle dini sadece kelam ve fıkıhtan ibaret hale getiren, düşünce kısmını bırakıp, 300 sene öncenin müktesebatıyla düşünülmesinin sonuçları nedeniyle yaşandığı görüşü de dillendiriliyor.

ASKER KIYAFETLİ ÇOCUK

(Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asker kıyafeti giymiş çocukla birlikte yaptığı konuşma nedeniyle yaşanan tartışma) AK Parti kaynakları, bu konuda, “O konuşma çocuk üzerinden değil, çocuğun temsil ettiği hassasiyet üzerinden. Mustafa Kemal Atatürk’ün de asker kıyafeti giydirilmiş çocuklarla fotoğrafları var” yorumunu yapıyor.

MHP YÜZDE 9-10 ARALIĞINDA

Cumhur ittifakının zaman içerisinde MHP’nin AK Parti’de erimesi ve yok olması sonucunu doğurup doğurmayacağı sorusuna verilen yanıt, “Cumhur ittifakı MHP’nin bu ittifak içinde varlığını sürdürmesi anlamına geliyor. Bu değerlendirmeler yanlış. AK Parti ve MHP’nin ittifak protokolü olacak” şeklinde. AK Parti’deki anketlere göre; MHP ittifakla ve yeni söylemle birlikte hızla toparlandı. Kongrelerini yapmış olması, partiyi daha esnek ve güçlü hale getirdi. MHP, ekim-kasım-aralık aylarında ciddi türbülansa girmişti. Artık, İYİ Parti travmasını da atlattı. Teşkilat tartışmaları sona erdi ocak ayı itibarıyla yüzde 9-10 aralığına girdi. Siyasal pozisyonuyla birlikte iyice toparlandı. İYİ Parti’de ise inanılmaz bir düşüş var.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim kuşkulu
İbrahim kuşkulu - 10 ay Önce

Manipülasyon ve dezanfemasyonla algı yönetmeye çalışıyorlar.
Mhp %3 oy ancak alır,onu bile alamaz.
İttifak g.doğu oylarını kaybettirdi.
Mhp ve Bahçelinin getirisinden çok götürüsü var.
Akp ve Erdoğan yeni seçim sistemi ile ipini çekti.
Daha da oyları düşecek.
İttifak oylar%42-45 aralığında,sonu çok kötü olacak.
3 seçimide kaybedecek

Şaban tokat
Şaban tokat - 10 ay Önce

Benim gibi 45 yıl koşturanların yeter artık dediği parti nasıl yükselecek anlamadım

Mehmet ÇİFTCİ
Mehmet ÇİFTCİ @Şaban tokat - 10 ay Önce

Şaban bey Selam. Nasılsınız?

trabzon61
trabzon61 - 10 ay Önce

kiminle yapılıyor bu anketler. MHP bitmiştir. Alacağı oy %2-3 olur. Yazın bir kenara. Bilal i almadan Hilali veren malum şahıs orada iken hiçbir geçek ülkücü ve milliyetçi MHP ye oy vermez.

İbrahim Birben
İbrahim Birben - 10 ay Önce

İYİ partide bir düşüş var ise bunun sorumlusu İstanbul Örgütü ile İstanbulu dizayn eden Teşkilat başkanı Koray Aydındır.
Çünkü Koray Aydın. Guguk Kuşunun yumurtasıdır.

RECAİ ÜNAL
RECAİ ÜNAL - 10 ay Önce

Kim inanır Serpil Çevikcan'a? Kendisi AKP'nin Milliyet'teki militanı ve en önemli koludur. O bakımdan değerlendirmeleri geçerli ve saygın değildir.

Türk Milleti
Türk Milleti - 10 ay Önce

KORKMA
TÜRKİYE İYİ OLACAK

Yusuf Yılmaz
Yusuf Yılmaz - 10 ay Önce

52 yaşındayım 30 yıldır mhpye verdiğim oya lanet ediyorum, ben ve ailem komple İYİ deyiz,MHP nasıl yükselmiş hayreti ben inandım mı buna hayır, algı operasyonu, akp ve mhp her ikisi de zorda kaybederlerse biri sarayını öteği balgatı kaybedecek

Mustafa Yaşar
Mustafa Yaşar - 10 ay Önce

Bu yobaz düşünce sahiplerine itibar edilmemeli.Kadın erkek mezarlıkları da ayrılacak bu gidişle nu yobazlara göre.Neyimişte obanın erkekleriyle aynı mezarlıkta yatmak istemiyorlarmış


SIRADAKİ HABER