AKP'den, CHP'li 15 vekilin 'İYİ Parti' geçişine ilk tepki

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP'den 15 milletvekilinin istifa edip İYİ Parti'ye katılmasını, "CHP Güneş Motel olayından ders almamış" sözleriyle değerlendirdi. Turan, "Millete rağmen hiçbir senaryo tutulmamıştır. Tutulmayacaktır." dedi.

AKP'den, CHP'li 15 vekilin 'İYİ Parti' geçişine ilk tepki

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP'nin, Mustafa Kemal Atatürk'ün 95 yıllık partisini "okeye dördüncü arayan" bir parti haline getirdiğini belirterek, "Makul hiçbir CHP'li bu filme rıza göstermeyecek, bu ahlak dışı iş birlikleri de milletin vicdanında mahkum olacaktır." dedi.

Turan, CHP'li 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti'ye katılmasına yönelik AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendi siyasetini geliştiremeyen, topluma bir şey vadedemeyen bir ana muhalefet partisi ile karşı karşıya bulunduklarını söyledi. 

CHP'nin geçmişteki muvazaalı hiçbir işinden ders almadığının anlaşıldığını söyleyen Turan, "1978'in başında kurduğu 'Güneş Moteli', CHPnin sonunu getirmişti. Yeni bir 'Güneş Motel' olayıyla karşı karşıyayız." dedi. 

Turan, İYİ Parti sözcüsünün dün yaptığı açıklama ile seçime girme konusunda bir sıkıntılarının olmadığını dile getirdiğini, CHP'nin ise bugün ortada bir problem varmış gibi milletvekillerini İYİ Parti'ye pazarladığını ifade etti.

Bunun, siyasi ahlaka sığmayan, utanç verici bir durum olduğunu söyleyen Turan, şunları kaydetti: 

"Türk siyasi tarihi, millete rağmen sahneye konan hiçbir senaryonun hayat bulmadığını bizlere göstermiştir. Ne yaparlarsa yapsınlar, Cumhur İttifakı ve Tayyip Erdoğan, seçimleri çok yüksek bir oy oranıyla kazanacak ve yeni Türkiye'yi inşa edecektir. Mustafa Kemal'in 95 yıllık partisini 'okeye dördüncü arayan' bir parti haline getirdiler. Makul hiçbir CHP'li bu filme rıza göstermeyecek, bu ahlak dışı iş birlikleri de milletin vicdanında mahkum olacaktır."

FAKIBABA'DAN TEPKİ

CHP-İYİ Parti anlaşmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan da tepki geldi.

Fakıbaba, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında katıldığı bir taziye evi ziyareti sonrası gazetecilere, CHP'li 15 milletvekilinin İYİ Parti'ye katılmasını değerlendirdi.

Söz konusu katılımın başarı sağlamayacağını belirten Fakıbaba, şunları söyledi: "Türkiye'nin doğasından çıkan bir ittifak olmadığını değerlendiriyor ve inanıyorum. Neticenin başarılı olacağına inanmıyorum bir defa doku uyuşmazlığının olacağını görüyorum. Bence bu ittifak sadece CHP ve İYİ Parti arasında olmayacak, yarın başka şeylerin çıktığını da göreceğiz. Netice ne olursa olsun Allah'ın izniyle Sayın Cumhurbaşkanımız yeni sistemin, yeni Türkiye'nin başında biz onu lider olarak göreceğiz, Türk halkı böyle istiyor."

GÜNEŞ MOTEL OLAYI NEDİR?

Güneş Motel Olayı veya 11'ler Olayı, 1977 yılı sonunda, 1977 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet Partisi'nden (AP) milletvekili seçilen 11 vekilin partilerinden istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisi'ne destek vermesidir. Bu vekiller, 5. Demirel Hükûmetine verilen gensoruyu desteklemek, Bülent Ecevit'in kuracağı hükûmetin güvenoyu oylamasında destek vermek karşılığında Ecevit'in kuracağı 42. Türkiye Hükûmeti'nde ekseriyetle bakanlık görevi aldı.

Vikipedi'de yer alan bilgilere göre, Bülent Ecevit AP'den istifa eden 12 vekille, CHP'li İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil'in organizasyonuyla belediyeye ait Florya'daki Güneş Moteli'nde görüştü ve CHP'ye geçişleri karşılığında bakanlık ve Ecevit'in idaresine destek pazarlığı yaptı.

Vikipedi'de yer alan bilgilere göre, AP'den ayrılan vekillerin gensoruyu desteklemesi neticesinde 41. Türkiye Hükûmeti düşürüldü. Cemalettin İnkaya bu gensoru görüşmelerinde oy vermedi. Böylece 12 vekil sayısı 11'e düştü ve Güneş Motel Olayı da bu nedenle 11'ler olayı olarak da anıldı. Ecevit, Oğuz Atalay'ın bakanlık teklifini reddetmesi sonrası geri kalan eski-AP'li 10 vekile bakanlık vererek 42. Türkiye Hükûmeti'ni kurdu.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2018, 17:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Refik Batış
Refik Batış - 3 yıl Önce

İki adam bir hanımefendiden korktunuz,her türlü zorluklar çıkarıyorsunuz

Ali Petek
Ali Petek - 3 yıl Önce

Oyununuz mu bozuldu!!!!?

Mustafa kaynar
Mustafa kaynar - 3 yıl Önce

Çok hayırlı bir iş olmuş Türkiyenin akıllısı bahçeli mi

Adem Kargı
Adem Kargı - 3 yıl Önce

Viy Viy lar basladi

ömer Nuri ÇAĞLAR
ömer Nuri ÇAĞLAR - 3 yıl Önce

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE DEMOKARASİ iİÇİNçok olumlu

CELAL KARATAŞ
CELAL KARATAŞ - 3 yıl Önce

24 HAZİRAN SONUNUZDUR...SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU TARİH YAZMIŞTIR. KENDİLERİNE VE ARKADAŞLARINA CANİ GÖBÜLDEN TEŞEKÜR EDERİZ

SELMA AYDIN
SELMA AYDIN - 3 yıl Önce

16 YILDA LAF EBELİKLERİNİZİ BÜYÜK İBRETLE İZLEDİK SIKILMADAN UTANMADAN SUSUSACAĞINIZA KONUŞUYORSUNUZ, VERDİĞİ ÖRNEĞE BAK DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN !

eray polat
eray polat - 3 yıl Önce

ulan akp liler fetodan damı dersinizi almadınız büyütünüz ülkemin icineetiniz ülkemde satılmayan mal bırakmadınız birde cakma 15 tenmus yaptınız haram yemez zadeler güzel dinimi ticarete ceviren dinsiz itlermeral hanıma dil uzatacagınıza celik birgibi birit bukadına seni yaglı kazı ga uturturum dediginde okazıga celik bir amerıkan uşagını oturtu nicin baskın secim nicin erken secim oykaybediyorsunuz al ananı git diyemiyeceksiniz sayet ubu ülkede kanında sütünde bozuk olmayan ulu türk milleti sizi busecimde gömmez ise bumilet tamanen satılacak akp tarafındanherşeyiniz yalan oslo imralı yalılar yemez haram zade köpekler