AKP'li yetkililer erken seçim hakkında konuşmayacak!

Erken seçim tartışmaları devam ediyor.

banner311
AKP'li yetkililer erken seçim hakkında konuşmayacak!

Konuyla ilgili Cuhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'lileri birden fazla uyardığı kamuoyuna yansımış, erken seçimin olmayacağı açıklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de erken seçim konusunda MHP'li vekillerini uyardığı basına sızmıştı. 

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'li yetkilileri yeniden uyardığını iddia etti. AKP'li parti yöneticilerini uyaran Erdoğan'ın ''Erken seçim tartışmalarına girmeyin, adını bile almayın.'' şeklinde ciddi bir uyarı yaptığını köşesine taşıdı. Konuyla ilgili tespitlerde bulunan Zeyrek, şu anda siyasetin gündeminde yalnızca seçim olduğunu, ittifakların ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin siyasetin gözünde büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Ancak bu öneme rağmen erken seçim tartışmalarının yaşanmamasına ilişkin iktidar tarafından yaptırılan anket çalışmalarının etkili olduğunu yazdı. Bu iddia CHP milletvekillerini de doğrulayacak bir niteliğe sahip.

Zeyrek ayrıca sahada anket çalışması yapan uzmanların bir konuda aynı görüşe sahip olduklarını kaydetti: 

''“AK Parti-MHP ittifakının alacağı oy, AK Parti ve MHP’nin ayrı ayrı alacağı oyların toplamından daha düşük çıkıyor.”

Hayati Yazıcı: ''Yerel seçimler için ittifak düzenlemesi yok''

AKP Genel Başkan yardımcısı Hayati Yazıcı, CNN Türk'te katıldığı bir programda Cumhur İttifakı'nın 2019'un Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimleri kapsayıp kapsamayacağına ilşkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. ''Yerel seçimde MHP ile ortak aday olur mu?'' şeklinde gelen soruyu cevaplayan Yazıcı, ''Hiç sanmıyorum. Ortak aday demeyelim. Yerel seçimler için ittifak düzenlemesi yok.'' şeklinde konuştu. 

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek'in iddiaları AKP Genel Başkan yardımcısının açıklamalarıyla birleştiğinde ortaya büyük bir tablo çıktığını görebiliriz. Tüm bu gelişmeler Cumhur ittifakının nasıl bir geleceğinin olacağına ilişkin derin soru işaretleri bırakıyor. 

AKP-MHP ittifakının seçimler söz konusu olduğunda AKP'nin çıkarlarıyla nasıl uyumlanabileceğine dair ciddi bir tezin üretilemediğini görüyoruz. Ancak aynı durum MHP için söz konusu olmayabilir. Buradan bakıldığında Bahçeli, Erdoğan'dan daha kârlı bir ortaklığa imza atmış görünüyor. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.