AKP yeni anketi açıkladı "İYİ Parti’nin MHP’deki yıpratıcı etkisi bitti CHP’de sürüyor..."

banner155

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi kamuoyu araştırma şirketleriyle görüşüp partilerin son oy oranlarını köşesine taşıdı.

AKP yeni anketi açıkladı "İYİ Parti’nin MHP’deki yıpratıcı etkisi bitti  CHP’de sürüyor..."
banner170

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde anketlerden çıkan çarpıcı sonuçlara yer verdi. Buna göre AK Parti yüzde 50 bandında, CHP'de erime görülürken MHP kıl payı baraj üstünde.

Erdoğan'ın güçlü liderliği ve Afrin operasyonuyla birlikte 16 Nisan referandumu sırasında yüzde 45-46 olan AK Parti oylarının yeniden yükseliğe geçtiğini yazan Selvi, "Afrin operasyonuyla devlete ve hükümete olan güven 8-9 puan arttı. Afrin bu yanıyla 15 Temmuz'a benzedi. 15 Temmuz kadar olmasa da Afrin, siyaseti etkilemiş gözüküyor. Öncelikle kararsızların oranında ciddi bir gerileme tespit ediliyor." ifadelerine yer verdi. Birkaç anketin ortalama sonuçlarını okurlarıyla paylaşan Selvi'ye kulak veriyoruz:

MHP YÜZDE 11: "Afrin ve AK Parti ile girilen ittifak sürecinin MHP'yi de olumlu yönde etkilediği görülüyor. MHP uzun bir aradan sonra yüzde 10'un üzerinde yer alıyor. Ama MHP'nin, 1 Kasım'dan sonra girdiği türbülanstan çıkmaya başladığı görülüyor. Bahçeli, partiye sahip çıkarak, MHP'nin kurumsal kimliğini ve marka değerini korumayı başarmış görünüyor.

CHP YÜZDE 22-23: MHP, yüzde 11'i yakalarken CHP'de erime gözleniyor. İYİ Parti'nin MHP'deki yıpratıcı etkisinin bittiği ama CHP'de sürdüğü anlaşılıyor. Kararsızlar dağıtıldığı halde CHP'nin oy oranı yüzde 22-23'e gerilemiş durumda. CHP'den İYİ Parti'ye bir akış olduğu gözleniyor. Afrin konusundaki çelişkili tutum ile bazı parti yöneticilerinin sosyal medya hesaplarında yer alan ifadelerin CHP'yi olumsuz etkilediği anlaşılıyor.

İYİ PARTİ YÜZDE 6.5: İYİ Parti'nin ise kuruluşundan sonra bir sıçramada yapamadığı ortaya çıkıyor ama bir varlık ortaya koyuyor. İYİ Parti, yüzde 6-6.5 seviyesinde gözüküyor.

MHP, yüzde 11’i yakalarken CHP’de erime gözleniyor. İYİ Parti’nin MHP’deki yıpratıcı etkisinin bittiği ama CHP’de sürdüğü anlaşılıyor. Kararsızlar dağıtıldığı halde CHP’nin oy oranı yüzde 22-23’e gerilemiş durumda. CHP’den İYİ Parti’ye bir akış olduğu gözleniyor. Afrin konusundaki çelişkili tutum ile bazı parti yöneticilerinin sosyal medya hesaplarında yer alan ifadelerin CHP’yi olumsuz etkilediği anlaşılıyor.

HDP YÜZDE 9-9.5: HDP ise yüzde 10'un civarında geziyor. Eş genel başkanlarının tutuklanmasına rağmen HDP oylarını koruyor. Seçmenler PKK ve HDP'nin çağrılarına karşılık vermemesine rağmen partisine desteğini sürdürüyor. Özellikle de büyükşehirlerdeki Kürt seçmen HDP'ye desteğini koruyor. HDP yüzde 9-9.5 görünüyor.

SEÇMENLERİN PARTİ SADAKATİ: AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 97'si HDP'ye oy verenlerin yüzde 97'si,CHP'ye oy verenlerin yüzde 95'i partisine oy vermeye devam edeceğini söylüyor. MHP'ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 75-80'i oy vermeye devam edeceği yanıtını veriyor.

AK PARTİ YÜZDE 49-50: Son olarak AK Parti. AK Parti, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 45-45.5'a, kararsızlar dağıtıldığında ise yüzde 49-50 bandına tekrar oturmuş görünüyor.

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

Selvi iktidar yağdanlığı yapmış. Hangi anketmiş bu? İyi parti için Sonar 14 Gezici 20 diyor. İktidarın anketçilerinde 6-7. Kim inanır?

Abdulkadir Yuvalı
Abdulkadir Yuvalı - 1 yıl Önce

Siyasi iktidar yanlısı kimselerin gerek görsel medyanın müdavimleri ve gerekse yazılı medyanın köşe yazarlarının ortak paydaları havuz medyasıdır.Bu çevrelerin adeta üstlenmiş oldukları görev,İYİ PARTİ'YI gündemin dışında tutmaya odaklanma şeklinde özetlenebilir. Oysa ki,İYİ PARTİ,ülkemizin halen yaşamakta olduğu ,ekonomik sıkıntılar,iç ve dış politikalardaki günübirlik uygulamalar ile halkımızın yaşamakta olduğu güvensizlik duygusu neredeyse endişe boyutuna ulaşmaktadır.Bütün bunları görmeden,dikkate almadan sözde kamuoyu araştırmaları bir tür üstlenilen görevin ifgası gibi bir görüntü verdiğini düşünüyorum.Saygılarımla.

kasım
kasım - 1 yıl Önce

biz de inandık, selvi iktidaın borazanı

yılmaz özdemir
yılmaz özdemir - 1 yıl Önce

amma SALLAMIŞ BE.

altınorak
altınorak - 1 yıl Önce

Anket künyesi verme. Algı operasyonu oluştur. 3 anketin ortalaması. Mak,anar, genar dır herhalde şirketler... hadi oradan

mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

secimde bu varsayimlariniz,algi operasyonlariniz fos cikacak kaybedeceksiniz.siyasetcilerinde yapmasi gereken algi operasyonu,ongoru,varsayim degil.bu milletin gonlunu fethetmesidir.su oy oraya bu oy buraya demekle birsey kazanamazsiniz.bu islerden vazgecin.

Taka61
Taka61 - 1 yıl Önce

O zaman ittifaka ne gerek var AKP 35. CHp 25 iyi parti 22 hdp 10 MHP 4

cavit
cavit - 11 ay Önce

Aynen katiliyorum.iyi parti Haydar Basin partisi gibi oy alir

SIRADAKİ HABER

banner151