Akşener'in kurmayından ŞOK erken seçim açıklaması

MHP Lideri Bahçeli, "Türkiye'nin 3 Kasım 2019'ı beklemesi bu şartlarda mümkün değil" diyerek erken seçim mesajı verdi.

banner311
Akşener'in kurmayından ŞOK erken seçim açıklaması

Bahçeli "Siyasi muhataplarımıza ve aziz milletimize samimi ve tartışılmasını ümit ettiğimiz teklifimiz şudur: 26 Ağustos 2018 günü Türk milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem cumhurbaşkanını hem de milletvekili genel seçimiyle Türkiye düşmanlarına gereken dersi vermesi en makul yoldur. Seçimse isteğiniz hodri meydan. Sandık er meydanıdır, mertliğin kaynağıdır. Biz meydandan kaçmadık. Türkiye'ye pusu kuranları pususunda boğalım. Tercih büyük Türk Milleti'ne aittir. Ne istiyorsak Türk Milleti içindir. Ne amaçlıyorsak Türk Milleti'nin lehinedir." dedi

Bu açıklama sonrası yaşanan gelişmeler sonrası İYİ Parti Kurucusu ve Genel İdare Kurulu Üyesi, Emekli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Feridun Bahşi yaptığı açıklamada "Siyasi partiler kanununun 36. Maddesine göre bir partinin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve kurultayını yapmış olması şarttır.

Bir ilde teşkilatlanma için merkez ilçe dahil o ilin en az üçte ilçesinde teşkilat kurulmuş olması şartı vardır.

Normal şartlarda bir parti teşkilatının il veya ilçesinin kurulmuş sayılabilmesi için kuruluş dilekçesinin o il veya ilçenin dernekler masasına verilmiş olması yeterlidir.

Uygulama bu güne kadar tüm partilere bu şekilde uygulanmıştır.

Ancak YSK bizim seçim kütükleri için vermiş olduğumuz dilekçeye, kongre yapılması şartıyla dilekçenin dernekler masasına verildiği tarihi teşkilatlanma tarihi olarak kabul edeceğine karar vermiştir.

İYİ Parti 1. Olağan kurultayını 10 aralık 2017 tarihinde yapmıştır ve bu kurultay itiraz edilmediği için 12.12.2017 tarihi itibariyle kesinleşmiş hem YSK hem de Yargıtay Başsavcılığı tarafından tescil edilmiştir ve geçerlidir.

41 il ve 1/3 ilçede teşkilatlanma dilekçelerini ise bulunulan dernekler masasına 22 aralık 2017 tarihinde vererek tamamlamıştır. Bu arada 41 il değil 70 ten fazla ilde il ve ilçe kongrelerini de tamamlamıştır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına göre 6 aylık süre 22 Haziran 2018 tarihinde dolmaktadır.

Yasal olarak partimiz 23.06.2018 tarihi dahil sonraki herhangi bir tarihte yapılacak olan gerek yerel gerek genel gerekse cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahiptir.

Bunun dışında söylenenler lafı güzaftır.

Veya YSK tarafından bunun dışında bir engel çıkarılırsa yapılacak işlem tamamen hukuksuz olacaktır ve kanuna aykırıdır." dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Halil Demirci
Halil Demirci - 3 yıl Önce

Bahçeli 15 yaş gençleşti 2002 döndü o gün başkanlıktan gitti sıfırladı.bu seçimdede sıfırlıyacaktır.türkiye cumhuriyetinde parti başkanları saymadım ama 0nuncu kıral devrini yaşıyorum.kıralıda midyan kıralınını sevmediği için kaybedecektir libyan çölü 8 taş fls.tarihin kitabı Hun ZTZ

Hacı Ünal
Hacı Ünal - 3 yıl Önce

Doğru haberlerinizi beğeniyorum