Akşener kimseye yaranamadı!

Cumhuriyet'ten Ayşe Sayın İyi Parti’de 24 Haziran seçim sonuçlarının beklentileri karşılamamasının ardından yaşanan sarsıntının sürdüğü aktarıldı.

Akşener kimseye yaranamadı!
banner170

Genel Başkan Meral Akşener’in yakın kurmaylarından DYP kökenli Ayfer Yılmaz’ın istifasının parti içinde yaşanan “MHP kökenli-merkez sağ kökenli” ayrışmasının sonucu olduğu belirtiliyor.

İyi Parti’de, Genel Başkan Meral Akşener’in yakın kurmaylarından DYP kökenli Ayfer Yılmaz’ın istifası tartışma yarattı. Kulislerde, “Milletvekilliği, bakanlık yaptım” diyerek milletvekili adayı olmayan Yılmaz’ın hesaplarını doğrudan Akşener’in cumhurbaşkanı seçilmesi üzerinden yaptığı konuşuluyor. Parti içinde dile getirilen bir başka iddia ise merkez sağdaki boşluğu doldurmak üzere yolan çıkan İyi Parti’deki “MHP kökenliler egemenliğinin kırılamaması.” 

Cumhuriyet'ten Ayşe Sayın'ın kulis haberi aynen şöyle:

24 Haziran seçimlerinde, “Millet ittifakı” içinde yer alarak ilk kez girdiği seçimlerde 43 milletvekiliyle parlamentoda temsil olanağı bulan İyi Parti’de, seçim sonrasında sular durulmuyor. Son olarak Genel Başkan Yardımcısı ve GİK üyesi Ayfer Yılmaz’ın partideki görevlerinden istifası partiyi sarstı.

İdeolojik ayrışma iddiası Kulislere yansıyan iddialara göre, sürpriz istifasıyla dikkatleri çeken Ayfer Yılmaz’ın bu kararının altında, parlamento değil, “cumhurbaşkanlığı” hesabına dayalı siyaset yapma kararı yatıyor. Akşener’le DYP’de aynı dönemde siyaset yapan Yılmaz, partinin kuruluşunda büyük bir rüzgar yakalayan Meral Akşener’e “cumhurbaşkanlığı” hedefinde yardımcı olmak için parti kuruluşunda yer aldı. Ancak erken seçim kararı bu dengeleri alt üst etti.

Aday belirleme sürecinde milletvekili adayı olmamasıyla da dikkat çeken Yılmaz, “Ben geçmişte milletvekilliği de, bakanlık da yaptım, o nedenle yeniden milletvekilliği talebim yok” mesajı verip, milletvekili adayı olmadı. Akşener’in cumhurbaşkanlığı seçiminden büyük hayal kırıklığı ile çıkmasını da dikkate alan Yılmaz’ın istifa kararı aldığı, Akşener’in kalması yönündeki ısrarına karşın, “buraya kadar” deyip istifasını verdiği belirtiliyor.

Partide milletvekili aday listelerinin açıklanması ile başlayan ve seçim sonrasında da süren istifalarla ilgili dile getirilen bir başka iddia da partinin kurulduğu günden bu yana “MHP kökenli-merkez sağ kökenli” ayrışması. AKP’nin iktidara gelmesi ile siyasetten dile getirilen “merkez sağ parti” boşluğunu doldurmak için yola çıktığı belirtilen Akşener’in, ANAP, DYP ve hatta DSP kökenlileri de partiye taşımasına karşın, partinin “MHP’nin uzantısı” görüntüsünden kurtulamadığı eleştirisi yöneltiliyor.

Ayfer Yılmaz’ın da İyi Parti kuruluşunda yer almasının altında “merkez sağda boşluğu dolduracak parti” hedefiyle yola çıkılmasının yattığına dikkat çekiliyor. Son olarak Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın seçim sonrasında yaptığı “İrade bizde olsaydı millet ittifakını kurmazdık” açıklamasının Yılmaz’ın partiyle yollarını ayırma sürecini hızlandırdığı ifade ediliyor.

Akşener denge arıyor

Akşener’le birlikte MHP içindeyken de mücadele veren Koray Aydın, Ümit Özdağ’ın da aralarında bulunduğu MHP kökenli isimler partide etkin görevlerde bulunuyor. Akşener’in parti içinde yaşanan “merkez sağ-ülkücü kökenli” çekişmesinin farkında olduğu ancak MHP kökenlilerden, parti kuruluşundaki mücadelelerini de dikkate alarak vazgeçmesinin mümkün olmadığına işaret ediliyor. Akşener, parti kurulduktan sonra sözcülüğe, CHP’den partiye gelmiş olsa da merkez sağ kökenli Aytun Çıray’ı seçimden sonra da, grup başkanlığına da yine merkez sağdan; ANAP kökenli Ahat Andican’ı seçtirerek denge sağlamaya çalışsa da merkez sağdan gelen isimlerin parti içinde kendilerini “rahat hissetmediği ve umduklarını bulamadığı” yorumu yapılıyor.

İyi Parti’nin bundan sonra parlamentoda izleyeceği muhalefet stratejisi kadar, siyasi yol haritası da 22 Temmuz’da yapılacak kampta masaya yatırılacak. Kulislerde “küskün” kurucular ve GİK üyelerinin kampa gelmeyeceği de konuşulanlar arasında.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gonul given
Gonul given - 9 ay Önce

Ayfer hanimin istifasi bence yerinde onun beklentisi farkli idi yola devam biz meral yanimin yanindayiz olmayada devam edecez

Ülkücü
Ülkücü - 9 ay Önce

ben meral hanımın yanındayım

RKB
RKB - 9 ay Önce

İyi partiden MHP kökenlileri çıkarırsanız geriye pek bir şey kalmaz. İyi Parti Türk Milliyetçiliği üzerine bina edilmeli ve ayrım yapılmamalıdır.

zafer
zafer - 9 ay Önce

Karmaşanın kamptan sonra da durulacağı kanaatinde değilim zira, şu sıralar, muhalefete/muhalif siyasete en az teveccühün gösterildiği zaman... Halk, umduğunu bulamayınca, büyük bir şok ve soğukluk yaşıyor şu anda...
Partide Meral hanım'ın siyaseti doğrudur ama ülkücü kökenlileri gereğince dizginleyebildiği kanaatinde değilim! Eğer, parti, ülkücü kökenli baskısından kurtulamazsa, 2. bir MHP olmaktan öteye geçemez!!! Biz, bu partinin siyaset felsefesinin "millî merkez" olması gerektiğini hep söylüyoruz ki, büyüme ancak böyle olur.

nk
nk - 9 ay Önce

Akşener "iktidar havucu" ile yola çıktı. Menfaatperestlerin etrafını sarması normal. Suç tamamen kendisinde. Yedi düvel baktı ki M.İnce daha çok kişi topluyor meydana ibreyi ona çevirdi. Ülkücüler üzerine oynamanın sonu budur. Daha önce denendi, niye aynı yoldan geçiyor bu batı dünyası akıllanmayıp anlamak zor.

Ali Demir
Ali Demir - 9 ay Önce

İyi parti lokomotifi milliyetçiler olan bir merkez sağ parti olmalıdır. Birinci mhp kaybediyor, ikincisi de kaybeder. İyi partide olan CHP'liler ince çıkınca oraya döndüler. Bundan sonra ince chpnin başına geçeceğine göre doğrusu iyi partinin yüzde 65lik bloku hedef kitle seçmek lazım. Böyle adaletsiz bir seçimde umduğunu bulamayanlar gidebilir, durmak yok yola devam. Meral abla devam.

Taka61
Taka61 - 9 ay Önce

Yeni kurulmuş bir parti arkasında ne batı ne amerika nede medya var halkın gücüyle bu kadar olur daha çok çalış meral abla seninleyiz

Emine Merter
Emine Merter - 9 ay Önce

Meral Hanımın başaracağını umuyorum


SIRADAKİ HABER

banner176

banner151