Anket Şirketlerinin yüzde 3-5 gösterdiği MHP'den Kanun Teklifi

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen MHP'li Karakaya, anket şirketlerini eleştirerek, konuyla ilgili hapis cezası içeren bir kanun teklifi hazırladıklarını söyledi.

Anket Şirketlerinin yüzde 3-5 gösterdiği MHP'den Kanun Teklifi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, hazırladıkları kanun teklifiyle, kamuoyunu yönlendirmek veya etkilemek maksadıyla yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan kamuoyu araştırmacılarının 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Karakaya, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hazırladığı 'Kamuoyu Araştırmaları ve Sonuçlarının Yayınlanmasına İlişkin Kanun Teklifi' hakkında bilgi verdi.

"ARAŞTIRMA KİM İÇİN YAPILIYOR PAYLAŞILSIN"

Teklife göre araştırmacının; yayınlanan bir araştırma için araştırmayı kim için yaptığını, araştırmanın finansmanının kim tarafından karşılandığını ve tutarını belgeleri ile birlikte paylaşmak zorunda kalacağını belirten Karakaya, araştırmacının, veri toplama, analiz etme ve yayınlama dahil her aşamada dürüst, doğru ve tarafsız olmakla yükümlü tutulduğunu belirtti.

"KİŞİSEL VERİLER İMHA EDİLMELİ"

Güvenilirliği ve geçerliliği konusunda şüphe duyulan ya da bağlamından koparılarak müşteri tarafından yayınlanan bir araştırma sonucuna, araştırmacının müdahale etmesinin zorunlu olacağını ifade eden Karakaya, şu bilgileri verdi:

"Kişisel verilerin arşivlenerek başka çalışmalar ya da başka amaçlar için kullanımının önüne geçilmesi maksadıyla, ilgili işlemler sonlandığında imha edilmesi zorunluluğu getirilmektedir. 

Araştırmacı olmak ve kamuoyu araştırma kuruluşu kurmak için gerekli bilimsel ve teknik yeterliliğe ilişkin nesnel koşullar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. Belirlenen görev ve yükümlülüklerin ifasında her neviden araştırmacılar TÜİK ile iş birliği içerisinde çalışacak. TÜİK, bilimsel ve teknik özerklik ilkesi doğrultusunda, kamuoyu araştırmasının bilimsel ve teknik doğruluğu ve verilerin yeterliliği ile sınırlı olarak denetim yapma yetkisine sahip olacak.

10 KATINA KADAR PARA CEZASI

Teklifin getirdiği önemli bir husus da cezadır. Teklifte belirtilen koşul ve ilkelere uymayan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşuna; ilgili araştırmayı yapmak için fatura karşılığı aldığı ücretin 10 katına kadar idari para cezası kesilebilecek.

Teklif, manipülasyon suçuna 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getiriyor. Bu teklifteki koşul ve ilkelere aykırı olarak araştırma adı altında veya imasıyla kamuoyunu bir kurum, kuruluş, ürün, hizmet veya kişi hakkında olumlu ya da olumsuz yönlendirmek veya etkilemek maksadıyla yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşunun sorumlu yöneticisinin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması öngörülmektedir."

BAHÇELİ'NİN HEDEFİNDEYDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 24 Haziran’daki seçimler öncesi anketlerini açıklayan şirketlerin partisini küçük göstermeye çalıştığını iddia ederek "Şerefsiz bir kumpasın aracı olan kiralık anket şirketleri ne söylerse söylesin, MHP okyanusları aşa aşa geliyor, her geçen gün yükseliyor" ifadesini kullanmıştı. Birçok anket şirketinin açıkladığının oy tahminlerinin aksine MHP seçimden yüzde 11.1'lik bir oya sahip olarak çıkmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Keskin sirke
Keskin sirke - 3 yıl Önce

Yalan söyleyen sözünde durmayan tükürdüğünü yalayan siyasetçilerede hapis cezası verecekmisiniz karakaya bey?

hakan
hakan - 3 yıl Önce

fetönün araştırması için ne zaman kanun teklifi vereceksiniz.
NOT.CEVABI NEVAL KAVCAR dan bekliyorum

HAKAN
HAKAN - 3 yıl Önce

siyasette dün söylediğini bugün inkar edenlere de ceza istiyor musunuz sayın karakaya? seçmeni kandırmak ta suç mu sayın karakaya? Sn Db 1 kasım seçimlerinden sonra söylediğinin tam tersini yaptı(Bekayı onun kadar seçmende bilir) bunun içinde hukuki ve ahlaki bir ceza gerekmez mi>? Karakaya olmazsa nöbetçi Neval kavcar cevap yazsın


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344