Anketler, AKP/MHP bloku için alarm veriyor!

Anketler AKP/MHP bloku için alarm verirken, AKP Mecliste çoğunluğu kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya.

Anketler, AKP/MHP bloku için alarm veriyor!
banner170

Bu nedenle iktidar, başbakan dahil 22 bakanı liste başı milletvekili adayı yaparak seçmeni ikna etmek, sonra da Meclis’i güçlendirmek istiyor.

Anketler alarm veriyor. AKP/MHP bloku Meclis’te çoğunluğu kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya. Bu nedenle iktidar, başbakan dahil 22 bakanı liste başı milletvekili adayı yaparak seçmeni ikna etmek, sonra da Meclis’i güçlendirmek istiyor.

Yeni dönemde cumhurbaşkanlığı adaylığı için altı isim yarışacakken, yapılan ittifaklarla barajın ortadan kalkması toplumun neredeyse tamamının Meclis’te temsili ile yeni dönemde Meclis daha da güçlenecek. Kamuoyu araştırmalarında AKP/MHP blokunun Meclis’te, çoğunluğu kaybedeceği tahmin ediliyor. Bu açığı kapatmak için iktidar, 22 bakanı adeta fiilen istifa ettirerek illerinden liste başına aday olarak gösterdi.

CUMHURBAŞKANI, PARTİ BAŞKANI VE GRUP BAŞKANI AYNI KİŞİ OLACAK

İktidar; tecrübeli ve ağır toplarını ya parti teşkilatında veya Meclis’te değerlendirmeyi planlıyor. Bakanlar, tecrübeli isimler ve ağır toplarla güçlü bir Meclis grubu oluşturmayı hesap eden AKP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da Meclis grup başkanı yapıp Genel Kurul’a sokmak için hesap yapıyor. Mevcut yasa değiştirilirse ve yeniden seçilirse Recep Tayyip Erdoğan hem cumhurbaşkanı, hem AKP genel başkanı hem de TBMM grup başkanı olacak. TBMM Başkanlığı ise şimdilik farklı bir isimden oluşmaya devam edecek. Milletvekili adayı yapılan 21 bakandan bazılarının TBMM komisyon başkanı yapılacağı, bir kısmının grup başkan vekili, bir kısmının Meclis başkan vekili, kalan bir iki ismin de sonbahardaki kongrede Genel Merkez yönetimine kaydırılacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 10:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
CELAL KARATAŞ
CELAL KARATAŞ - 11 ay Önce

ANAYASA MAHKEMESİNİN YARIN Kİ TOPLANTISINDA,AKP GENEL BAŞKANI ANAYASA MAHKEMESİNİN SAYIN ÜYELERİNE BASKI YAPARAK SECİMLERİ İPTAL ETTİRMEYE ÇALIŞAÇAK...EEEEYYYY ANAYASA MAHKEMESİ SAYIN BAŞKAN VE ÜYELERİ.BU CUMHURİYET ATATÜRK CUMHURİYETİDİR.KARARINIZI,SİYASİ DEYİL,ADALETLİ OLARAK KARAR VERMENİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151