Atila Kaya 'Ülkücüleri Evet’e ikna edemezsiniz'

MHP İstanbul Milletvekili ve Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Atila Kaya 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu'nun konuğu oldu. Referanduma dair değerlendirmelerde bulunan Kaya, “Ülkücüleri 'evet’e ikna edemezsiniz” dedi.

Atila Kaya 'Ülkücüleri Evet’e  ikna edemezsiniz'

Platform’un dönem başkanı Mahmut Kılıç’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı Atila Kaya’nın konuşmaları ardından platform üyelerinin soru, cevap bölümü ile son buldu.

Atila Kaya'nın açıklamalarından satır başları şöyle: 

Ülkücülük gizem öğretisi veya sır dünyası değildir. Herşey açık ve şeffaf olmalıdır. “Bilmediğiniz şeyler var” diyerek milleti ikna edemezsiniz. AKP sürecin başında partili Cumhurbaşkanlığı sistemine razı iken nasıl oldu da Başkanlık sistemine dönüş yaptı. Bu konuların iyi düşünülmesi gerekir.”

AKP iktidarının bugünkü sistemde yapamayıp, başkanlık geldiğinde yapacağı ne var? Türk ve Türk’lük kavramlarıyla bu kadar oynayıp,  ayaklar altına alanların anayasasına tabii ki güvenmiyoruz. TBMM’de kapalı bir oylama olsa idi MHP vekillerinden en fazla 10 kişi bu oylamaya evet derdi.

Sözde fiili durumu meşrulaştırmak için yapılan rejim değişikliği yarın başka bir fiili durum olduğunda yinemi değiştirilecek. Biz sürekli hukuksuzlukların üzerini mi örteceğiz? Bu tartışmalar başladığında Sayın Genel Başkan, MHP MYK üyeleri,  Milletvekilleri ve İl başkanları ile ayrı ayrı yapmış olduğu toplantılarda “parlementer sistemden yanayız” dedikten bir hafta sonra başkanlık sistemine evet dedi. Hukuk ve Töre Kağan’ın üzerindedir… Türk’lerde töre Hakan’ın üzerinde kabul edilmiştir. Türk tarihinde bunun onlarca örneği vardır. Biraz okumak yeterlidir. 

Bu kadar yetki evliyayı bile yoldan çıkartır. Bu kadar yetkinin verilmesini asla kabul edemeyiz. Çünkü bu yetkiler kesinlikle ve kesinlikle rejimi değiştirmeye yöneliktir. 15 Temmuz sürecinden sonra ortaya çıkartılan bu süreç, birlik ve beraberliğimizi yıkıp kutuplaşmayı getirecektir dedik ve oldu. Hükumet istikrarı ve siyasi istikrar birbirlerinden farklı şeylerdir. Bunu iyi düşünmek gerekir. Bu sistem parlamenter sistemin ve MHP’nin sonunun gelmesi demektir.  Cumhurbaşkanı’na tanınan Kanun Hükmünde Kararname ile bir sabah kalktığımızda yayınlanan kararname ile bazı illerin birleştirilip eyalet sistemine geçmekte mümkündür.

Yeniçağ

YORUM EKLE
YORUMLAR
alperen
alperen - 4 yıl Önce

şu partide işler iyi gitmiyor,ülkücü irade kongre istiyor diyenleri dövdürtenler,ihraçlara sessiz kalanlar şimdi kahraman rolüne soyunmasınlar geçti bor un pazarı.partiyi bitirdikten sonra evet desen ne olur hayır desen ne olur.

NKavcar
NKavcar - 4 yıl Önce

vaktinde ödemediğin bedeli böyle mi ödüyorsun?

kenan
kenan - 4 yıl Önce

neolduda şimdi bağırmaya basladin bu ana kadar nerdeydin fetoya destek kesildi diyemi bağırıyorsun doğru meral ablana koş onun kucağında teselli bulursun