Aytun Çıray CHP’den neden istifa etti?

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray'ın neden siyasi kulvar değiştirdiği aylar sonra ortaya çıktı.

Aytun Çıray CHP’den neden  istifa etti?
banner170

Ciddi Gazeteden Bekir ŞİMŞEK'in haberine göre; CHP kulislerinden edinilen bilgiye göre Aytun Çıray, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile özel bir görüşme yaptı. İkili arasındaki konuşmada Çıray Kemal Kılıçdaroğlu’na, "İzmir’den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak istiyorum" dedi. Şaşkına dönen Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi: "Yerel seçimlerle ilgili çalışmalar henüz başlamadı. Partinin yetkili kurullarına danışmadan bu konuyla ilgili size söz veremem."

SÖZ ALDI CHP’DEN İSTİFA ETTİ
Kendisine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olması için başka bir partiden teklif geldiğini belirten Aytun Çıray’a Kılıçdaroğlu, "Ben böyle bir söz veremem. Eğer bu yönde bir teklif aldıysanız ve şahsınız açısından bunun isabetli bir karar olduğuna inanıyorsanız gidebilirsiniz. Ben bunun için size garanti veremem. Aksi durum partimizin etik kurallarına uymaz" diye konuştu. Bunun ardından Çıray, teklif aldığı parti başkanıyla tekrar görüşerek, başkanlık divanında görev alması ve İzmir'den büyükşehir belediye başkanı gösterilmesi şartıyla CHP’den istifa edebileceğini söyledi.

SON GÜNE KADAR BEKLEDİ
Bütün bu görüşmelerden sonra Aytun Çıray, İYİ Parti’ye gelip gelmeme konusuyla ilgili çevresiyle istişare etti. Aldığı olumlu dönüşlere rağmen, İYİ Parti’nin kuruluşuna bir gün kalana kadar bekledi. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ses çıkmayınca da 23 Ekim Pazartesi günü CHP’den istifa etti. Aytun Çıray, istifasından bir gün sonra, 25 Ekim Çarşamba günü İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesi veren İYİ Parti’de genel sekreter olarak atandı. Bu şartlarda İYİ Parti’de katılmayı kabul eden Aytun Çıray, önemizdeki yerel seçimlerde Meral Akşener’in partisinin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı olacak.

AK PARTİ’NİN ÖNÜ AÇILACAK
Aytun Çıray'ın İYİ Parti'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması en çok AK Parti'ye yarayacak. 2014 yerel seçimlerinde Aziz Kocaoğlu yüzde 49.63'le belediye başkanlığını kazanmıştı. AK Parti adayı Binali Yıldırım ise yüzde 35.86'da kalmıştı. MHP'nin adayı Murat Taşer ise yüzde 7.98 oy almıştı. MHP'den büyük kopmaların olduğu düşünülse bile AK Parti'ye gidecek yüzde 3-4 civarındaki oyla, CHP'den İYİ Parti'ye geçecek oyların oranı, CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni tekrar kazanma şansını zora sokacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
GERÇEKLER
GERÇEKLER - 1 yıl Önce

Sn.İsmail Ok a da Balıkesir büyükşehir belediye başkanlığı sözümü verildi de Balıkesir de İYİ parti (İ.P) teşkilatlanması ismail Ok a bırakılıp İsmailOk Partisi (İ.P) kurduruldu.Herkesin bir hesabı var ama birde Tanrının hesabı vardır.Balıkesir de mart 2014 yerel seçim sonuçlarını unutmayın.Söz verenler !!!

Hta
Hta - 1 yıl Önce

Ak partinin iyi partiye elestrisini duyuyormusunuz hic iyi parti cok iyi bir akp _abd projesidir .akp iyi parti sayesinde cok rahat ank. Ist. Izm. Belediye baskanliklarini ,ve%38 oyile 600 milletvekilinin 460_470 ini alacak.

mustafa kara
mustafa kara - 1 yıl Önce

chp gibi bir partiden,geleceği belli olmayan,yeni bir partiye geçmek bile,başlı başına cesaret ister.chp den aday yapılmamış,sanki aday olacağı iyi parti izmir belediye başkanlığı garanti...

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151