Bahçeli'nin erken seçim çağrısından sonra Erdoğan'dan "2019" vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli'nin erken seçim çağrısının ardından gözlerin çevrildiği grup toplantısındaki konuşmasını yaptı. Erdoğan, seçim tarihi ile ilgili doğrudan bir mesaj vermedi. Ancak Erdoğan'ın konuşmasındaki "Yeni yönetim sistemi Kasım 2019'da tamamen yürürlüğe girecek" sözleri dikkat çekti.

banner311
Bahçeli'nin erken seçim çağrısından sonra Erdoğan'dan "2019" vurgusu

Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na da yüklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısının ardından AK Parti grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

"TERÖRİSTLE HAREKET EDENİN BİZİM NAZARIMIZDA TERÖRİSTTEN FARKI YOKTUR"

'Emniyetin içinde de kılıç artığı teröristlerin bulunuyor olması muhtemeldir' diyen Erdoğan, "Bu örgütün ayıklanmasında gerçekten ama gerçekten zorlanıyoruz. FETÖ'cülerin sürekli işleri tersine çevirmenin peşinde olduklarının farkındayız. Sürekli iftiralarla insanların hayatlarını karartmak için fırsat kolluyorlar. Adil Öksüz haininin nasıl serbest bırakıldığını, kimin parmaklarınınn olduğunu unutmuş değiliz. Teröristle hareket edenlerin bizim nazarımızda teröristten farkı yoktur. Yanlışa düşen olursa hiç kusura bakmasınlar, vakti saati geldiğinde kendilerini mahkemelere hesap verirken bulacaklar. FETÖ'nün yurtiçi ve yurtdışındaki kritik adamlarını adalete veriyoruz."dedi.

AFRİN HAREKATI'NDA SON SAYIYI AÇIKLADI

Afrin Harekatı'nda son sayıyı açıklayan Erdoğan, " Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4 bin 205'e ulaşmıştır" diye konuştu.

"BU MİLLETE İHANET EDEN HERKES HAKETTİĞİ CEZAYA MARUZ KALACAKTIR"

'Hiçbir FETÖ'cünün akıbeti, yurtdışından yakalayıp getirdiğimiz FETÖ'cülerden farklı olmayacak' diyen Erdoğan, "Pensilvanya'ya kaçarak kurtulduğunu sanan terörist başının sonu da farklı olmayacaktır. Er ya da geç onu da alacağız. Bu millete ihanet eden herkes hakettiği cezaya maruz kalacaktır." ifadelerini kullandı.

'Suriye'yi yıkmak isteyen bombaların parasıyla bu ülkenin inşaası mümkündür' diyen Erdoğan, "Birileri petrol için, maden için, sırf çıkarları için, yardım kavramının da içini boşaltabilir. Biz bunu yapmayacağız. Bir kısmı küresel düzeyde operasyon yürütme kabiliyetindeki kuruluşlarımızla mazlumların elinden tutmaya devam edeceğiz." dedi.

"FRANSA, ROMANLARI DERDEST ETTİ, AB BUNUN HESABINI SORDU MU?"

Külliye'de roman kardeşlerimizle bir araya geldik diyen Erdoğan, "Benim doğup büyüdüğüm Kasımpaşa'da da Roman kardeşlerimiz vardır. İç içe büyüdük, aynı camilerde saf tuttuk. Biz insanları hiçbir zaman kökenlerine, dillerine, renklerine göre tasvip edenlerden olmadık. Biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Fransa, AB'nin de tam aksine, Romanları derdest etti. AB üyesisin. AB bunun hesabını sordu mu, hayır. Biz rabbimizin yarattığı herkese kalbimiz açtık ve açmaya da devam edeceğiz." diye konuştu. 

"CHP'DEN BİRİ ÇIKMIŞ, 'TÜRKİYE'YE GELMEYİN DİYOR"

Global Grişimcilik Kongresi'ne değinen Erdoğan, "Kongreler konusunda asla taviz veremeyiz, rehavet hiç mi hiç olmamalı. İstanbul'da iki önemli ulusal kongreye katıldım. Yüzü aşkın ülkeden gelen misafirlerle bir arada dolduk. Türkiye ekonomisinin geldiği noktayı hatırlattık. CHP'den biri çıkıyor, 'Türkiye'ye gelmeyin.' diyor. Tam aksine onlar 'gelmeyin' dedikçe küresel girişimciler dünyanın her yerinden Türkiye'ye gelerek yatırım adımı atıyorlar. Tüm yatırımcı ve girişimcileri ülkemize davet ettik." dedi.

"YENİ YÖNETİM SİSTEMİ 2019 KASIM'DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK"

Referandumun yıldönümüne değinen Erdoğan, "Dün 16 Nisan halk oylamasının yıldönümüydü. Burada 16 Nisan referandumuna katılan, bilhassa da 'evet' diyen milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Krizlerin en önemli sorunlarından olan yönetim sisteminde yaptığımız değişiklik 2019 Kasım seçimlerinde tamamen yürürlüğe girecek. Aslında Türkiye'nin ccuntalar, darbelerle devam etmesine imkan kalmadı. 15 Temmuz'da görülmüştür. Milletimiz 15 Temmuz'da bizzat sokağa inerek ülkesini korurken biz siyasetçilere önemli mesaj vermiştir. Milletimizin gönüllerindeki ittifakı MHP ve diğer partilerle siyaset sahasında hayata geçirerek önemli bir adım attık. AK Parti olarak MHP ile 7 Ağustos'a sadık kaldık. Sözde anamuhalefet daveti kabul etmeyerek, son anda geldi. Oradaki konuşmayı da fırsat bilerek hemen aleyhte konuşmaya başladı, çünkü akşam başka sabah başka. Bu süreç MHP ile AK Parti'yi Cumhurun ittifakına taşıdı. Cumhur ittifakı ile yeni bir dönem başlayacak. Bu süreci 2019 milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimine inşallah taşıyoruz." dedi.

"MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ'NİN KURULMASINA KARAR VERDİK"

Özal'a rahmet diliyorum diyen Erdoğan," Rahmetli Özal'ın adını memleketinde yaşatmak için Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin kurulmasına karar verdik. 30-35 öğrencisi olmasına karar verdik. YÖK gerekli çalışmayı tamamladı. Üniversitemizin Malatya'ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

CHP'YE HDP ELEŞTİRİSİ: "ALLAH AŞKINA BU NEYİN AŞKIDIR"

CHP'yi eleştiren Erdoğan, "Anamuhalefet olmak yerine yeminli muarız olmayı tercih eden bu zatla ülkemizin bağı giderek zayıflamaktadır. Milletimiz ülkenin anamuhalefet partisinin bakışını tarihe not düşmüştür. Terör örgütünün yandaşı partinin eski genel başkanını partililerden daha çok CHP'liler ziyaret etmiştir. Allah aşkına bu neyin aşkıdır. Biz bu yüzden anamuhalefet partisi, anahıyanet partisi oldu diyoruz. Terörist sevicilikten başka birşeyi olmayan partinin sabık eski genel başkanına gösterilen bu hassasiyetle CHP'nin gideceği yer ancak Kandil olur. O Kandil'i de yakında başlarına teröristlerin yıkmaya gideceğiz. Cudi'de, Tendürek'te ne yaptıysak aynısını yapacağız. Afrin'e girmeyin çağrısı yapmıştı. Kahraman Mehmetçik ve ÖSO oraya girdi. Ne oldu Bay Kemal? Teröristler kuyruklarını kıstırıp kaçmıştı. " diye konuştu.

"CHP'NİN BÖYLE MARJİNALİZE EDİLMESİNE YÜREĞİMİZ EL VERMİYOR"

'Kılıçdaroğlu sanatçılarımıza hakaretler yağdırdı' diyen Erdoğan, "Sanatçılara eleştirilerinin ardından milletimiz kendisini rezil rüsva etmiş olacak ki, kalktı Hatay'a gitti. Bizim ziyarette giydiğimiz kamuflaja hayran kaldı herhalde, laf attı. Kendisine postal ve parka gönderme teklifinde bulundum. Öğrenciliğimden beri postal ve parka giyiyorum dedi. Nihayet kabul etti. Siz teröristin parkası ve postalını giyersiniz. Biz Mehmetçik'in kamuflajı ve postalını giyeriz, aramızdaki fark bu. Bu partinin İstanbul il yöneticisi ve bazı yöneticileri Bölücü Terör Örgütünün borazanlığını yapıyor. Ülkede ne kadar FETÖ, PKK, DHKP-C'li varsa CHP'nin eylemlerine katılıyor. CHP'nin böyle marjinalize edilmesine yüreğimiz el vermiyor. Bizim için muhalefet de iktidar kadar güçlü olmalıdır. Binde 3'lük partilerin ağzıyla siyaset yapılmaz. İktidar olmak için en az yüzde 50'ye talip olmalısınız. CHP binde 3'e talipse diyecek yok. Ülkede iktidar değişimi ile ilgili bir değişim beklentisi yoktur ancak anamuhalefetle ilgili beklenti var." dedi.

"TÜRKİYE, SURİYE'DE KİMSENİN MUTLAK KARŞISINDA DEĞİLDİR"

ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'deki operasyonuna değinen Erdoğan, "Biz Suriye topraklarını güvenli hale getirmezsek, 3.5 milyon Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönemeyeceklerini belirledik. Kendi güvenliğimiz ve Suriyeli kardeşlerimiz için orayı güvenli hale getirmeliyiz. Alman Şansölye Merkel'le de dün bir görüşme gerçekleştirdik. Evlerine kavuşmayı bekleyen 3.5 milyon Suriyeli var. Aynel Arab'tan, Tel Abyat'a sınırlarımızı güvenli hale getirmeliyiz. Bu bir beka meselesi. Karşımızda kim olduğuna değil, bizim ne dediğimize bakacağız. Esad'ın kimyasal silah kullandığı tespitiyle, Suriye'de kırmızı çizgi yoktur. Konjokturel çıkarlar vardır. Burada 5 bin TIR'ın silah yüklü, Suriye'nin kuzeyinde ne işi var? 60 bin PYD'li teröristi sınıra getirme gayretleri var. Ne getirirseniz getirin. Buranın güvenliğini sağlamakta kararlı Türk Milleti ve Türk Milleti'nin evlatları var. Öte yandan ÖSO var. Nice inanmış azınlıklar, nice inanmamış kalabalıklara galiptir. Türkiye Suriye'de çıkarları gereği, kimsenin mutlak karşısında değildir." dedi.

MACRON'UN SÖZLERİNE YANIT

Macron'a yanıt veren Erdoğan, "Çıkmış biri Türkiye ile Rusya'nın arasını açtık diyor. Dış politikamızın esası dostların sayısını çoğaltmaktır, ancak bir şartla. Dostlarımızın dostluğunu görelim ki onlarla yürüyebilelim. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeyi başarabildiğimizden beri kimseye ihtiyacımız olmadığını gördük. Yarın çok daha iyi yerde olacağız." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 13:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Yavuz Aktaş
Yavuz Aktaş - 3 yıl Önce

BU ADAMIN HER KONUSMASI YALAN PALAVRA INSANLARI AYRISTIRIP CÜRÜMLERINDEN KURTULMA ÇABASI