Bakan Ala: 2 ayda 18 canlı bombayı yakaladık

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kanal 7’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ala, Ankara’daki canlı bomba saldırısıyla ilgili yeni bilgiler elde edilip edilmediğinin sorulması üzerine, “Kısa zamanda bu intihar eylemini gerçekleştiren kişi tespit edildi, kamuoyuna da açıklandı.

Bakan Ala: 2 ayda 18 canlı bombayı yakaladık

Hemen arasından aracı getirenler, satanlar, teslim edenler yani bütün şebeke ortaya çıkarıldı. 25 kişi gözaltına alındı, bunlardan 15’i tutuklandı. Soruşturma devam ediyor. Başka tespitler de var” dedi. Canlı bombanın kimliğiyle ilgili yaşanan tartışmalarla ilgili soruyu da yanıtlayan Ala, teröristin fotoğrafını göstererek şu ifadeleri kullandı: “Kişi şu, parmak izleriyle Suriye’den girdiği, Amude doğumlu olduğu, kendi beyanı. Giriş tarihi, hepsi kendi beyanıyla kendi parmak iziyle, resmiyle burada. Sonradan terör örgütünün açıkladığı kişi de bu. Olay net ve berrak. Kendisini başka isimle tanıtmış. İki terör örgütü de aynı terör örgütü, neyi tartışıyor Türkiye’deki bazı siyasiler, anlamakta güçlük çekiyorum. Kişi, buradaki ismi, Van’da adı soyadı olan başka bir isim, Suriye’den girdiği zaman işte bu ismi söylüyor. Hep aynı kişi. Bu kişinin Türkiye’deki adı buymuş. Suriye’den girdiği zaman kendi beyanı, parmak izi burada. ”

Çoğunu söylemiyoruz

İçişleri Bakanı Efkan Ala, canlı bombanın Suriye’de eğitim gördüğünü, Türkiye’de tespit edilen şebekeyle işbirliği yaptığını ve daha sonra Ankara’daki saldırıyı gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu YPG ile PKK’nın ne kadar iç içe olduğunu göstermez mi? Öyle gösteriyor” dedi. Ala sözlerini şöyle tamamladı: “Yılbaşından bugüne kadar 18 canlı bomba olayını önlemiş bulunuyoruz. 4 tane böyle araç getirmişler. Biz 3’ünü yakalamışız. Geçen gün de 1’ini Boğaziçi’nde yakaladık ve 1 kişi de tutuklandı. Yılbaşından önce de yılbaşını kana bulamaya çalışan 1 intihar bombacısı düzeneğiyle beraber yakalandı. Önlediklerimizin çoğunu da söylemiyoruz, söylememek gerekir. Biz vatandaşın huzurunu sağlamak için çalışıyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2016, 22:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.