Başbakan'dan 'MHP'li Bakanlar Geliyor' İddialarına Yanıt

6 Nisan referandum uyla ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 'hayır' oyu kullanacakların terörle yanyana koyulmadığının altını çizdi.

Başbakan'dan 'MHP'li Bakanlar Geliyor' İddialarına Yanıt

Referandumdan sonra kabineye MHP'li bakanların gireceğini iddiasına da yanıt veren Yıldırım, "AK Parti ve MHP'nin referandum birlikteliğinin arkasında hesap kitap yok." dedi. Yıldırım, CHP'ye de çağrı da bulunarak "Aslında Yenikapı ruhu CHP'de vardı. CHP'nin yeniden bu sürece dahil olmasının önünde hiç bir engel yok." ifadelerini kullandı.

"VESAYET SİSTEMİNİ KALDIRMAK İÇİN BU DEĞİŞİKLİĞİ ÖNGÖRÜYORUZ"

Almanya'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım'ın gündeminde, 16 Nisan referandum u vardı.

Referandumda oy polemiğini "Ne evet, ne hayır. Bu ülke bölünmez." sözleriyle değerlendiren Yıldırım şöyle konuştu:

"Bir yanlış anlaşılma varsa düzeltmiş olayım. Bizim vatandaşın tercihine müdahale etmek, onları terör örgütünün yanına koymak gibi bir düşüncemiz olamaz. Biz bir hassasiyetten bahsediyoruz. Terör örgütlerinin kararı ortada. Türkiye'nin bekası için, vesayet sistemini ortadan kaldırmak için bu değişikliği öngörüyoruz."

Anayasa değişikliğinin referandum da kabul edilmesi noktasında tereddütü olmadığını söyleyen yıldırım "Kafa karıştıranlar var, bu kafa karışıklığını ortadan kaldıracağız." ifadelerini kullandı.

MHP İLE ORTAK KAMPANYA

Yıldırım, referamdum sürecinde, "MHP ile ortak kampanya yapacak mısınız?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"MHP ayrı parti, biz ayrı partiyiz. Bizim bir amaç birlikteliğimiz var. Bu anayasa değişikliğini birlikte yapmaya karar verdik. Onlar kendi biz kendi kampanyamızı yapacağız. Birlikte program yapmanın önünde bir engel yok. Uygun şartlar oluşursa, birlikte program yaparız. Ama adı konmuş bir şey yok. Ortak mitingden ziyade bir etkinlik olabilir. Kısa vadede bir şey öngörmüyoruz."

KABİNEDE MHP'Lİ BAKAN

Başbakan, referandum dan sonra kabineye MHP'li bakanların gireceğini iddiasıyla ilgili de, "Olasılıklara göre amel olmaz. Bizim gündemimizde şu anda referandum var. AK Parti ve MHP'nin referandum birlikteliğinin arkasında hesap kitap yok." dedi.

CHP'YE ÇAĞRI

Başbakan, Yenikapı ruhuna atıfta bulundu ve CHP'ye çağrıda bulundu:

"Yenikapı ruhu MHP ve AK Parti'de hiç yok olmadı, hiç eksilmedi. Aslında CHP'de de vardı. Ama yavaş yavaş ruh bedenden ayrılmış gibi görünüyor. Ama çıkmayan candan ümit kesilmez denir. CHP'nin yeniden bu sürece dahil olmasının önünde hiç bir engel yok."

YORUM EKLE