Binali Yıldırım'dan bayrak açıklaması

Başbakan Yıldırım, partisini grup toplantısında konuştu. Yıldırım, Barzani'nin karşılanması sırasında 'Kürdistan' bayrağı asılmasına tepki gösteren Bahçeli'ye cevap verdi.

Binali Yıldırım'dan  bayrak açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbaşkanı Mesud Barzani'nin Türkiye ziyareti sırasında asılan bayrak hakkında, "Bir bayrak hikayesidir gidiyor. Irak Anayasası'na göre, kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu, başbakanı, bakanları, bayrağı vardır ve dünyada da bu şekilde tanınır. Yeni bir uygulamaymış gibi bunu gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkün değil. Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duyar, Irak Anayasası'nın gereği neyse saygı duyar. Bizim bunun dışında başka diplomatik teamül geliştirmek gibi bir uygulamamız olmadı" dedi.

PAKİSTANLA GÖRÜŞMELER

"Türkiye olarak Azerbaycan'ın derdi, bizim derdimizdir, sevinci bizim sevincimizdir. Azerbaycan'ın haklı davasında her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Cumhurbaşkanlığı sistemi için yapılacak halkoylamasına sayılı günler var. Her anımızı verimli geçirmeliyiz. Partimizin en üst karar organı MKYK'yı topladık. Ülkemizin, bölgemizin ve uluslararası konularla ilgili meseleleri ele aldık ve basın yayın temsilcileriyle bir araya geldik. Türkiye-Pakistan Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısını gerçekleştirdik ve iki ülke arasında ekonomik konularda önemli karar aldık. Terörle büyük imtihan veren Pakistanlı kardeşlerimizle tam dayanışma içinde olduğumuzu ifade ettik. Pakistan bizim için her zaman dost ve kardeştir.

BAYRAK TARTIŞMASI

Dün de Sayın Mesud Barzani ile ikili ilişkiler, PKK'ya karşı işbirliği ve terörle mücadelede etkin bir çalışma yapılması konularını ele aldık. Bir bayrak hikayesidir gidiyor. Irak Anayasası'na göre, kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu, başbakanı, bakanları, bayrağı vardır ve dünyada da bu şekilde tanınır. Yeni bir uygulamaymış gibi bunu gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkün değil. Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duyar, Irak Anayasası'nın gereği neyse saygı duyar. Bizim bunun dışında başka diplomatik teamül geliştirmek gibi bir uygulamamız olmadı.

Kürt kardeşlerimizle bizim bir sorunumuz yoktur. PKK'nın Kürtleri temsil etmesi koca bir yalandır. Problem Kürt kökenli vatandaşlarımızın hayatını dar eden terör örgütü PKK'nın ta kendisidir. Bu terörle mücadeledeki amacımızda orada yaşayan Kürt kökenli, onurlu vatandaşlarımızı terör örgütü belasından kurtarmaktır.

FIRAT KALKANI HAREKATI

Türkiye'nin El Bab operasyonunu başarıyla, ÖSO'ya destek vererek tamamlamasından sonra DEAŞ terör mensuplarının Rakka'dan çıkarılması konusunda da ABD, koalisyon güçleri, Rusya ile görüşmeler devam ediyor. Bu konuda verilmiş bir kararımız yoktur ama verilmiş bir kararımız var; Rakka'da PKK'nın yok edilmesiyle ilgili olarak, PKK'nın kuzeni YPG/PYD gibi örgütler terör unsurları destek amacıyla kullanılırsa biz bu operasyonlarda katiyen olmayız. Hiçbir terör örgütüyle yan yana olamayız. Bir terör örgütünü yok etmek için başka bir terör örgütünü kullanırsanız, daha sonra o terör örgütünü yok etmek için ne yapacaksınız? Bu Türkiye-ABD ortaklığına, işbirliğine hiçbir şekilde uygun düşmeyecek harekettir. 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMU

Çok bereketli bir işe başladık. 79 milyon vatandaşımızla yeni bir başarı destanı için şafak sayıyoruz. Türkiye'nin aydınlık yarınlarına tertemiz bir güneş doğsun istiyoruz. Biz de Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya akan kardeşimizle Ankara Arena'da sözleştik. Ardından ilk mitingimizi Kahramankazan'da yaptık. Sözler Almanya'da verilmeye başlandı, 81 vilayetimize yayıldı. 15 Temmuz gecesi ilk sözü söyleyen Kahramankazanlılar noktayı koydu. 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 13:06
YORUM EKLE