CHP lideri: Bu 'Hayırsız Evlat Fonu'dur

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplantısı'nda, devlete ait şirketlerin Varlık Fonu'na devrine tepki gösterdi, "Bu varlık fonu değil hayırsız evlat fonu!" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamlarda bulundu.

Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Gazetesi yazarları ve yönetcilerinin 100 gündür tutuklu olduğuna işaret edip iddianamenin neden hazırlanmadığını sordu. CHP lideri savcıların bir yerlerden talimat beklediklerini ifade etti.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Bu sabah üzüntülü haberle uyandık. Çanakkale'de depremler yaşanıyor. Can kaybı yok. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Deprem bölgesine CHP'li belediye başkanlarımızı yardım ekiplerini gönderdi.

"İKTİDARIN SOPASI OLMAYIN"

Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi yazarlarının eşleri burada. Gazetecilerin hapiste bulunması hepimiz açısından üzüntü verici. Onlarla onur ve gurur duyuyoruz. Gözaltına aldınız, tutukladınız. Yüz gündür iddianame yok. Nasıl bir adalet bu? Belli ki bir yerden olur bekliyorlar. Veya iddianameyi geciktirerek gözdağı vermeye çalışıyorlar. Cumhuriyet savcıları... Siz cumhuriyetin gereğini yapın birilerinin birilerini kölesi, iktidar sopası olmayın. Geç gelen adalet en büyük adaletsizliktir. Hiçbir gazetecinin hapiste olmasını istemeyiz. Murat Aksoy, Nazlı Ilıcak, Altan Kardeşler, Ali Bulaç niye hapiste? Onların bir an önce kapalı cezaevinden yarı açık cezaevine dönmesini bekliyoruz. Çünkü Türkiye su anda yarı açık cezaevi.

TEK ADAM REJİMİ GETİRİYORLAR

İl ve ilçe başkanlarıyla hafta sonunda buluştık. Parti değşl memleket meselesi olduğunu konuştuk. Hayır dememizin ne kadar kıymetli olduğunu konuştuk. Şu soruyu her gittiğiniz yerde sorun: 15 yıldır iktidarsınız, TBMM'den çıkaramadığınız kanun oldu mu? O zaman bu Anayasa değişikliğinin sebebi ne? Neden şimdi parlamento yetkisini bir kişiye devrediyor? Tek adam rejimi getiriyorlar.

HER YERDE ŞU SORUYU SORUN

Şu soruyu her gittiğiniz yerde sorun. 15 yıldır iktidarsınız. 15 yıldır çıkaramadığınız bir kanun oldu mu? O zaman bu değişikliğin sebebi ne. Neden parlamento yetkisini bir kişiye devrediyor? Bunu herkese sorun. Şimdi tek adam rejimi getiriyorlar. 2010'da ne diyorlardı. Yargının bağımsızlığını, her vatandaşa devlet eşit yanaşacaktır diyorlardı. Ne oldu? Yargıyı kime teslim ettiler, FETÖ terör örgütüne... Devleti teslim alıp paralel devlet kullandılar.

CEVAP YOK

15 yıldır iktidarlar. Arzu edip alamadıkları karar var mı? Şimdi Başbakanlığı kapatıyorlar. Bunlar neyi yapamadılar? Bu sorunun cevabı yok. Bu ikisi en temel sorudur. Binali beye ve Sayın Bahçeli'ye de soruyorum. Cevap yok.

AL SANA İKİ BAŞLILIK

Bu değişikliği istikarar için yapıyoruz diyor. 15 yıldır istikarar getiremedik diyorlar yani Türkiye'yi yönetemediklerini itraf ediyorlar. Bu değişiklikle çift başlılığı önleyeceğiz. Aslında yaptıkları çift başlığı anayasal kurum haline getirmek! Başkan hem ülkenin başkanı hem de partinin genel başkanı. Hem tarafsız hem taraflı! Bunun neresi tek kişi oluyor, tek başlı oluyor. Başkan'ı Vali temsil edecek, mensubu olduğu partinin il başkanı. Al sana iki başlık sistem. Bu anlattıklarım doğru değildir diyorlarsa çıksın söylesinler! Asıl devlette çift başlılığı böyle getirmiş oluyorlar.

NEYİ ÇÖZECEK?

Bu kadar yetkiyi bir kişiye verirseniz yarın Türkiye'yi bir maceraya sürüklemiş olursunuz!

Bu anayasa değişikliği kimin sorununu çözecek! Terör sorununu çözüyor mu? Hayır! İşsizliği çözüyor mu? Hayır! TL'nin değerini mi koruyor! Hayır!

SON ÖRNEĞİ HİTLER'DİR

Bu memleket meselesi, bu demokrasi meselesi! Benim gibi düşünmeyen insanların da demokrasiye ihtiyacı var. Bu karar hepimizin ortak kararıdır. Bu karar bir propoganda kararı da değil. Tek adam yönetiminin neler getirdiğinin en son örneği Hitler'dir. Bir kişiye 80 milyonun kaderini bağlarsanız Türkiye'yi ateşe atarsınız!

BU KILIÇDAROĞLU'NUN SORUNU DEĞİL

Sorun Kılıçdaroğlu'nun sorunu değil! Hepimizin sorunu! Ben anlatmak zorundayım! Anlatıyorum, onlar da desinler ki Kılıçdaroğlu'nun şu cümlesi yalnış! Diyemiyorlar! Sakın onu dinlemeyin diyorlar. Niye korkuyorsunuz! Benim bu anlattıklarım Anayasa uzmanının gündemine girmez ki bir vatandaşın gündemine girer. Bir köyün merasıyla ilgili kararı muhtar mı versin köylüler mi versin! Yok efendim boşverin köylüleri, muhtar karar versin diyor.

ÜZÜLEREK VE UTANARAK SÖYLÜYORUM

Niye buraya milletin vekilleri geliyor. Türkiye'nin sorunlarını irdelemek ve ortak aklı öncelemek için buraya geliyoruz. Neden evet diyeceklerini bilmiyorlar, vatandaşa da anlatamıyorlar. Binali Yıldırım açıklama yapıyor! Efendim PKK, FETÖ hayır diyor biz de evet diyoruz. Üzülerek ve utanarak söylüyorum, bu kadar üzüntü verici bir durum. Ar damarı denen bir şey var! Ben merak ediyorum. Bunlar Oslo'da yok muydu? Dolmabahçe'de bunlar beraber oturmuyorlar mıydı? Habur'da yan yana dğeiller miydi? Kimi suçluyorlardı? APO'yla görüşen şerefsizdir diyordu sonra ben gönderdim diyordu. Ne istediniz de vermedik diyen kimdi ya! CHP'nin genel başkanı mı? Parsel parsel sattınız ya bunu da siz söylediniz!

Onlar bu milleti ayıracaklar biz ayırmayacağız. Evet diyen de hayır diyen de bizim başımızın üzerindedir.

CUMHURBAŞKANI'NIN KONUŞMASINI BAKIN SAAT KAÇA ALDILAR?

Sayın Cumhurbaşkanı'nın saat 12.30'da Cumhurbaşkanının konuşması vardı. Kaça aldılar 13.30'a. Bu korkunun ifadesidir. Bizi kimse dinlemesin diye! İnadına sokak sokak tarla tarla gezip anlatacağız.

Bizi tahrik etmek isteyecekler. Provokasyon yapacaklar! Buna kapılmayacağız! Bizi kışkırtmak isteyeceklerdir. Hiç bir kavganın içine de girmeyeceğiz.

Kotrada, yatta ötv sıfırlandı! Direksiyon sallayan arkadaşlarıma söylüyorum, senin mazotunda niye KDV'yi sıfırlamıyorlar? Senin mazotunda sıfırlamıyorsa sen nasıl üretim yapcaksın? Sen traktörle Bali adasına tatile mi gidiyorsun? Ben diyorum ya bunlar yoksul halk kesimlerinin iktidarı değildir diye. Şimdi senden hayırlı bir iş bekliyorum.

"HAYIRSIZ EVLAT FONU"

Böyle bir fon kuruldu. Bütçeniz fazla verir. Harcamaların üzerinde bir geliriniz vardır, bu geliri gelecek kuşaklara yardım için bir fonda toplayayım diyebilirsiniz! Doğal kaynaklarınız vardır, gelir elde edersiniz, bu gelirin bir kısmını gelecek kuşaklara aktarmak zorundayım. Bu kaynağın bir kısmını fonda toplayabilirsiniz. Norveç petrol gelirlerinin bir kısmını bu fona aktarıyor. Bizim bütçe fazlamız var mı, doğalgazımız mı var? Bu varlık fonu değil hayırsız evlat fonu! Niye hayırsız evlat fonu diyoruz! 150 yıldır 140 yıldır bu devletin kurduğu varlıklar fona devrediliyor. Sayıştay denetlesin, niye korkuyorsun? Apartman yöneticisi denetleniyor varlık fonu denetlenemiyor.

YORUM EKLE