Chp'den Anayasa Taslağı!

Chp, anayasa taslağı hazırladı buna da Habertürk Tv erişti.

Chp'den Anayasa Taslağı!

İŞTE O MADDELER!

CHP'nin merakla beklenen anayasa taslağının detayları belli olmaya başladı. 

Anayasa hukukçuları ile bir çalıştay düzenleyen parti yönetimi, hem başkanlık sistemi ve parlamenter sistem konusunda görüş aldı hem de kendi hazırladıkları taslak hakkında bilgi verdi.

Habertürk TV'nin edindiği bilgilere göre CHP anayasa çalışmasını 8 ana başlık üzerine kurdu:

1- Kurucu değerlere bağlı
2- Özgürlükçü
3- Güçlü sosyal devlet öngören
4- Parlamenter sistemi esas alan
5- Güçler ayrılığına dayalı
6- Denge ve denetleme mekanizmaları olan
7- Güçlü ve bağımsız bir yargı
8- Özerk kuruluşları güçlendiren

CHP'nin anayasa taslağında, kurucu değerlerin ifadesi olarak nitelendirilen ilk 4 maddenin korunacağı vurgulanıyor. Anayasanın esası ise "özgürlükleri temel alacak" diye açıklanıyor.
Bu kapsamda devleti değil birey ve insan onurunu öne çıkaran, hak ve özgürlükleri koruyan, sivil toplumu güçlendiren ve sivil denetim ile katılım yollarını açan maddelere yer verildi.

'GÜÇLÜ MECLİS' VURGUSU!

Güçlü bir sosyal devlet için yolsuzluğa karşı korunma hakkı ve temel gelir hakkı gibi kavramları da anayasaya koyan CHP'nin taslak metninde en dikkat çeken bölüm ise yürütme başlığı. Parlamenter sistemin korunduğu taslakta, "güçlü meclis" vurgusu yapılıyor.
Meclis'i güçlendirmek için torba kanun yasağı, bazı komisyonlarda eşit temsil gibi yeniliklere yer verilen taslakta, başkana karşı da denge unsuru bir cumhurbaşkanı öneriliyor.

CUMHURBAŞKANININ GÖREVİ!

Görev tanımı devletin ve milletin birliğini temsil etmek olarak sınırlandırılan cumhurbaşkanının yetkilerinin de sembolik olacağı ifade ediliyor.
Taslak metinde güçler ayrılığının da etkin bir şekilde çalışması için yargının yasama ve yürütmeyi etkin bir şekilde denetlemesi gerektiği vurgulanıyor, denetim sistemine sivil toplum ve özerk kuruluşlar da dahil edilerek "güç zehirlenmesi"nin önüne geçileceği bilgisi yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER