CHP’den İYİ Parti’ye geçecek isimler belli oldu

CHP ile İYİ Parti arasında bugün gerçekleşecek görüşme öncesinde flaş bir iddia siyaset kulislerini hareketlendirdi. 

CHP’den İYİ Parti’ye geçecek isimler belli oldu

CHP'li 15 milletvekilinin İyi Parti'ye katılması yönünde iki partinin anlaştığı iddia edildi.

Henüz iddia boyutundaki gelişme ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te açıklama yapıyor:

"Erdoğan anayasayı kanunları çiğnemek konusunda tereddüt göstermiyor. Türkiye'nin bütün kurumlarını yönetmeyi bir alışkanlık haline getirdi. Seçimlere katılabilecek partiler bellidir. YSK'nın hangi siyasi partilerin seçimlere katılabileceği ile görüş İyi Parti tarafından olumlu olmasına rağmen karar alınaması siyasidir.

Biz CHP olarak demokrasi ayıbına karşı arayışımızı sürdüreceğiz. YSK'nın değerli üyelerinin OHAL baskısına maruz kalmamalarını istiyoruz. Demokrasi herkes için. Bu sebeple demokrasinin kazanması için siyasi değil ama demokratik bir tasarrufla 15 milletvekili partimizden istifa edip İyi Parti'ye katıldılar."

İŞTE O 15 İSİM

İstifa ederek İyi Parti'ye katılan milletvekilleri ise şunlar:

"Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Kaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş."

"GENEL BAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA..."

Ardından söz alan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan şunları söyledi:

"15 Milletvekilimiz genel başkanımızın talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye geçmiştir. Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır. Demokrasinin önüne kurulan tuzakları temizleme adımıdır. İyi Parti'nin seçimlere girme hakkı olduğunu herkes biliyor. 15 milletvekili arkadaşımızın katılmasına gerek olmadan İyi Parti'nin seçimlere girme hakkının varolduğunu herkes biliyor. Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamaya çalışıyorlar."

B PLANI 

15 CHP'li milletvekilinin istifa ederek İyi Parti'ye geçmesiyle, İyi Partili milletvekili sayısı 20'ye ulaşacak. Böylece İyi Parti'nin Meclis'te grup kurarak seçime girebilmesi sağlanacak.

İyi Parti'nin büyük kongresini yaptığı tarih itibariyle 24 Haziran'da yapılacak seçimlere katılamayacağı iddia edilmişti. 

Siyasi partiler kanununun 36'ncı maddesine göre bir partinin seçime katılabilmesi için "illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması" gerekiyor.

ŞU ANDA 5 MİLLETVEKİLİ VAR

Bir partinin Meclis'te grubu olması için ise 20 milletvekili gerekiyor. 

İyi Parti'nin şu anda Meclis'te 5 milletvekili bulunuyor: Balıkesir Milletveki İsmail Ok, Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2018, 14:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halis çelenk
Halis çelenk - 3 yıl Önce

Türk milletinin kendi özüne dönmesi için yapılan bu hamle Türk siyasetine yeni bir soluk yeni bir renk katacaktır

Adem Kargı
Adem Kargı - 3 yıl Önce

Çok iyi oldu vatana millete hayırlı olsun

METIN KARACA - ALMANYA
METIN KARACA - ALMANYA - 3 yıl Önce

Atalarımızın güzel söz var.
YAPANA DEĞİL, YAPTIRANA BAK. AKP ve MHP yi yönetenler utansın. Mevlãm neylerse
Iyi eyler.ve selãm.