Erdoğan: 'Aman, ittifak yapıyoruz diye MHP’ye oy kaptırmayalım'

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün partisinin milletvekilleri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

banner311
Erdoğan: 'Aman, ittifak yapıyoruz diye MHP’ye oy kaptırmayalım'

 Erdoğan, MHP ile yaptıkları "Cumhur İttifakı" ile ilgili vekilleri uyardı. Erdoğan, 'Cumhur İttifakı' ile ilgili de "İttifak yapıyoruz diye MHP’ye de oy kaptırmayalım. ‘Nasıl olsa MHP de bizden, MHP’ye de oy verelim’ havasına girmesin kimse" dedi.

Dün partisinin vekillerine 24 Haziran milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı erken seçimini anlatan Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aman seçmenimizi mühür hatasına düşürmeyelim. "İttifak yapıyoruz diye MHP'ye de oy kaptırmayalım. 'Nasıl olsa MHP de bizden. MHP'ye de oy verelim' havasına girmesin kimse. MHP ile AK Parti arasındaki bu çizgiye de dikkat edelim. Bu anlamda rehavete kapılmayalım" dedi. 

Seçim stratejileriyle ilgili ilk değerlendirmeyi yapan Erdoğan, basına kapalı toplantıda, ilk kez Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin birlikte yapılacağını hatırlatarak, iki seçimin bir araya gelmesinin avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da bulunduğunu kaydetti.

"NASIL OLSA MHP DE BİZDEN HAVASINA GİRMESİN KİMSE, YÜKSEK SAYIYA İHTİYACIMIZ VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, isminin avantaj olarak görünebileceğini ancak bunun dezavantaja da dönüşebileceğini belirterek, "Aman seçmenimizi mühür hatasına düşürmeyelim. İttifak yapıyoruz diye oy kaptırmayalım. 'Nasıl olsa MHP de bizden. MHP'ye de oy verelim' havasına girmesin kimse. MHP ile AK Parti arasındaki bu çizgiye de dikkat edelim. Bu anlamda rehavete kapılmayalım. Bize milletvekili sayısı lazım. Komisyonların daha rahat çalışabilmesi için yüksek sayıya ihtiyacımız var. Bunun için artık daha çok çalışacaksınız" ifadesini kullandı.

"SINAVI GEÇEMEYENLER DE OLDU"

Erdoğan, "16 yıllık süreçte yollarımızı ayırmak durumunda kaldığımız arkadaşlarımız da oldu. Sınavı geçemeyenler de oldu. Sizler sınavı geçtiniz. Bundan sonra da hep birlikte yolumuza devam edeceğiz. Bundan sonra sahalarda olacaksınız. Her zamanki gibi daha çok çalışın" dedi. 

'ADAY OLMAYANLAR ÜZÜLMESİN'

Erdoğan, toplantıda şu uyarıları da yaptı:

“AK Parti bir dava partisidir. Kendini bu davanın üzerinde görerek, ‘ben’ diyenlerle yollarımızı ayırırız. Geçmişte de ‘ben’ diyerek kendi hırslarını ve çıkarlarını partinin üzerinde görenler silinip gitmiştir. Bu durumda olanlar ya trenden kendileri inmiştir ya da biz indirmişizdir. Aday olmayanlar üzülmesin, ‘Gözden düştük’ demesinler. Onlarla farklı şekilde yola devam ederiz.”

'LAF AĞIZDAN ÇIKMIŞTI'

Öte yandan Erdoğan'ın vekillere, "Sayın Devlet Bahçeli, grup toplantısında böyle bir açıklama yaptı. Laf ağızdan çıkmıştı, süreci uzatamazdık” dediği öğrenildi. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
zeynel sezen
zeynel sezen - 3 yıl Önce

mhp liler de ne yapacağını cok iyi biliyor