FETÖ mağduru o isim Akşener’in yeni başdanışmanı oldu!

banner155

MHP eski genel sekreteri Cihan Paçacı, Meral Akşener’in başdanışmanlığı görevine getirildi.

FETÖ  mağduru o isim Akşener’in yeni başdanışmanı  oldu!
banner170

MHP eski genel sekreteri Cihan Paçacı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Siyasi İşlerden Sorumlu Başdanışmanlığı görevine getirildi.

Uzun yıllar DYP çatısı altında siyaset yapan Paçacı, Devlet Bahçeli’nin daveti üzerine MHP’ye katılmıştı. MHP’de genel sekreterlik görevine kadar yükselen Paçacı, partideki kaset kumpası sonrasında aktif siyasetten çekilmişti.

İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde aktif olarak yer aldığı öğrenilen Paçacı’nın, atama kararının yaklaşık 15 gün önce Akşener tarafından imzalandığı öğrenildi.

İddianameden

Davada, aralarında FETÖ elebaşı Gülen’in de bulunduğu 171 sanık, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme", "özel hayatın gizliliğini ihlal etmek", "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme", "haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek", "kamu görevlisinin sahteciliği" ve "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme" suçlamalarından yargılanıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca CHP’li Baykal ile eski MHP’li yöneticilere ait özel görüntülerin internetten paylaşılmasına ilişkin hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün, diğer devlet kurumları gibi emniyet teşkilatı içinde de örgütlendiği, örgütün ulaşmak istediği nihai hedefleri gerçekleştirmek için adli, idari ve istihbari kolluk görevi icra eden ve aynı zamanda güç kullanma yetkisine sahip olan, özellikle teknik (dinleme ve izleme) ve operasyonel imkanlara sahip istihbarat, kaçakçılık ve terörle mücadele şubeleri gibi birimleri bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kontrolünü ele geçirmeye özel bir önem verdiği vurgulandı. FETÖ’nün kurum içerisindeki kadrolaşmasını belirli bir düzeye ulaştırdıktan sonra da bu kurumun personel, teknik, araç ve gereçlerinin örgütsel operasyonlarının ana aracı olarak kullanmaya başladığı belirtildi.

"Kumpas, Gülen’in emir ve talimatı doğrultusunda yapıldı"

Müştekiler Deniz Baykal ile bazı MHP’li yöneticilere yönelik eylemlerin yöntem, hedef kişi, zamanlama, amaç, kurgu, yayınlanma gibi özellikleriyle birbirleriyle benzer nitelikte olduğu ifade edilerek, sanıklardan Sedat Zavar, İlker Usta, Enes Çığci ve Ali Özdoğan hakkında kamuoyunda "böcek davası" olarak bilinen davanın açıldığı kaydedildi. İddianamede, tüm organları ile birlikte devlet yönetimini ele geçirme amaç ve hedefi bulunan FETÖ’nün, bu amaç ve hedeflerini gerçekleştirilmesine yönelik olarak siyasi hayatı dizayn etmek için emniyet istihbarat birimlerinde bulunan örgüt mensuplarının etkin katılımı ve çalışmaları ile "kaset kumpasları" denilen operasyonları gerçekleştirdiği bildirildi. Kaset kumpasının, şüphelilerden örgüt lideri Fetullah Gülen’in, örgütün emniyet istihbarat birimlerindeki mensuplarına doğrudan ve dolaylı talimatlar vererek gerçekleştiği tespitine yer verildi.

İddianamede, 24 mağdur/müştekiye yönelik olarak 10 ikamet, 2 iş yeri olmak üzere toplam 12 ayrı adrese ses ve görüntü alabilen cihazlar yerleştirildiği, teknik araçlarla izleme ve dinleme yapıldığı, elde edilen ses ve görüntülerin bir kısmının örgüt amaçları doğrultusunda hedefsel olarak internette yayınlandığının tespit edildiği belirtildi. İddianamede, sanıklarca 28 Ağustos 2008 tarihinde Deniz Baykal’ın ikametine teknik çalışma yapmak maksadıyla girildiği bildirilerek, "27.03.2010, 28.03.2010, 13.04.2010, 14.04.2010 ve 30.04.2010 tarihlerinde Nesrin Baytok ve Can Baytok’un ikametine teknik çalışma yapmak maksadıyla girildiği, müşteki Deniz Baykal’ın telefonunun usulsüz olarak dinlenildiği, bu dinlemeye ilişkin herhangi bir mahkeme kararının bulunmamasına rağmen etkin pişmanlık gösteren şüpheli beyanıyla tespit edilmiştir" denildi.

118 kişi ByLock kullanıcısı

Eylemlere katıldığı belirlenen 171 sanıktan 151’inin FETÖ mensubu olduğunun anlaşıldığı ifade edilerek, 171 sanıktan 164’ünün emniyet istihbarat birimlerinde görev yaptığı, emniyet istihbarat birimlerinde görev yapan 164 sanıktan 145’inin FETÖ mensubu olduğunun tespit edildiği belirtildi. Bu 145 sanıktan 118’inin FETÖ’nün kriptolu haberleşme ağı olan ByLock’u kullandığının anlaşıldığı kaydedilen iddianamede, "145 şüpheliden 116’sının Fetullahçı Terör Örgütü yapılanması tarafından gerçekleştirilen fişlemeye ilişkin materyallerde örgüt mensubu olarak kodlandığı, örgüt mensubu olduğu belirlenen 145 şüpheliden 134’ünün 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü hal kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle meslekten ihraç edildiği ya da rütbeleri geri alındığı, 145 şüpheliden 20’sinin kendisinin Bank Asya’da hesabının bulunduğu, 145 şüpheliden 53’ünün eşi, çocuğu, kardeşi, anne ya da babasının ByLock isimli kriptolu haberleşme programını kullandığı, Fetullahçı Terör Örgütü mensubu 151 şüpheliden 46 tanesinin soruşturma kapsamında tutuklanmış ve 44 şüpheli hakkında da yakalama kararı alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Kaset Komplosu" Davası Devam ediyor

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 sanığın yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Tutuksuz sanık polis memuru G.G, yaptığı savunmada, görevine hala devam ettiğini belirterek, soruşturmada ismi geçen tek eylemin Gülen Bayıllıoğlu'nun dinlenmesi olduğunu söyledi.

Olay günü, büro amirinin emri ile Yenimahalle'de bir daireye gittiklerini ifade eden G.G, bu sırada dışarıda da geniş bir çevre güvenliği olduğunu dile getirdi.

G.G, başlarında Aydın Altunkaya, Özgür Türker ve Ertan Arslan isimli amirlerin bulunduğunu belirterek, dairenin bulunduğu binaya başkanlıktan O.A. ve C.S. ile girdiğini bildirdi.

O.A'nın 10-15 dakika uğraştıktan sonra kapının kilidini kırarak daireye girebildiklerini ifade eden G.G, yanlarındaki amirlerin C.G'ye yatak odasına cihaz koymasını söylediğini anlattı.

Daha önce böyle bir taleple karşılaşmadığını bildiren G.G, uygun olmadığını belirterek yatak odasına kamera koymadıklarını, salondaki televizyona kamera yerleştirdiklerini söyledi. G.G, "Ayrılacakken vitrinde Hurşit Tolon Paşa'nın fotoğrafını gördüm. Durumun Ergenekon ile ilgili olabileceğini düşündüm. Çünkü Tolon o dönem tutukluydu." dedi.

G.G, söz konusu faaliyetle ilgili 16 mahkeme kararı bulunduğunu iddia ederek, yaptığı görevin de rutin bir görev olduğunu öne sürdü.

15 Temmuz'da Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde darbe girişimini gerçekleştirenlerle çatıştığını ve üzerine tavan çökmesi sonucu yaralandığını anlatan G.G, FETÖ ile bir bağı olmadığını söyledi.

G.G, beraat talebinde bulundu.

Eevraklarda parafları bulunan tutuksuz sanıklar da savunma yaptı

Tutuksuz sanık eski polis memuru A.Ş, Cihan Paçacı'nın dinlenmesiyle ilgili bir evrakta parafının olduğu iddiasıyla soruşturmaya dahil edildiğini savunarak, İstihbarat Daire Başkanlığında çalışırken görevinin gelen yazıları parafladıktan sonra mahkemeye götürmek olduğunu söyledi.

Gelen evrakların içeriğinin kendilerini ilgilendirmediğini, bununla ilgili bir yetkisinin de bulunmadığını anlatan A.Ş, örgüt üyeliğini de kabul etmedi.

Müşteki Gülen Bayıllıoğlu'nun dinlenmesiyle ilgili çalışma sırasında, bu kişinin ikameti yakınında cep telefonu sinyali tespit edilmesinden ötürü soruşturmada bulunduğunu savunan E.Ç. de gözaltına alınması sonrasında da açığa alındığını belirtti.

E.Ç, 2007 ve 2014 yıllarında Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığını belirterek, göreve ilk başladığı yıllarda bu davanın sanıklarından, amiri Aydın Altunkaya'nın şoförü olduğunu bildirdi.

Dini motifli terör örgütlerine yönelik birimde de çalıştığını anlatan E.Ç, 2009'da da müşteki Gülen Bayılloğlu'nun evinin bulunduğu Yenimahalle'de El-Kaide terör örgütüne yönelik uzun süreli takipler yaptığını öne sürdü.

E.Ç, Bayıllıoğlu ile ilgili bir çalışmada bulunmadığını iddia ederek, FETÖ ile de bir bağı bulunmadığını savundu.

Duruşmada, tutuksuz yargılanan sanık polis H.T, açığa alınan H.U. ve eski polis H.N. de savunma yaptı.

Cihan Paçacı kimdir?

23. Dönem Ankara Milletvekili olan Paçacı, Ankara İktisadi ve Ticarî İlimler Akademisi'ni bitirdi. Şekerbank'ta Genel Müdür Yardımcılığı, Etibank Bankacılık Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Halk Bankası Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, TC Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunan Paçacı, çeşitli ticari ve sanayi kuruluşlarında da yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 20:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Baybars
Baybars - 1 yıl Önce

Feto bunu kullanmadığına dair boş laftan başka ne garanti verebilirsiniz efendiler. Her ikisinide Feto o mevkilere yerleştirmediğine nasıl emin olacak millet. Bu iş ölü doğdu efendiler. Fetoda bu siyasi oluşumda yok olacak efendiler. Buna hazır olun. Vesselam

Kılıç Arslan
Kılıç Arslan - 1 yıl Önce

Ne ma duru rezillik yaparken Allahtan korkmayanlar liderin koruması ile siyaset yapanlar neyin danışmanı yazık milletin hayallerini rezil ettiniz çarşafcı ekip in ağbeyi istemiyoruz.

Kemal
Kemal - 1 yıl Önce

Şimdi aynaya bakıp utanmanız lazım. Bir zamanlar arkasından demediğiniz kalmayanlar şimdi ağabeyiniz oldu öylemi. Vah halinize vahki vah.

SIRADAKİ HABER

banner151