Halaçoğlu'ndan Akşener'e tepki! "Bu mu başarı! Neden kaybettik!"

banner155

İYİ Parti'nin kurucuları arasında yer alan, eski Kayseri milletvekili ve Türk Tarih Kurumu eski başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu sosyal paylaşım sitelerinden Akşener ve ekibine eleştirilerde bulundu.

Halaçoğlu'ndan  Akşener'e tepki! "Bu mu başarı! Neden kaybettik!"
banner170

24 Haziran seçimlerinin ardından ilk kez bugün kameraların karşısına geçen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sonuçları kazanım olarak değerlendirdi:"Bugün daha güçlüyüz artık TBMM'de miletvekillerimiz var" dedi.

Akşener'in açıklamalarına ilk tepki ise Kayseri yerine İzmir'i istediği için milletvekili adaylığından düşürülen Yusuf Halaçoğlu'ndan geldi.

Twitter'dan açıklama yapan Halaçoğlu, "Tek adam rejimini engellemek, parlamenter sisteme geri dönmek için mücadele ettik. Sonuçta başaramadık. Şimdi İYİ Parti yönetimi çıkmış ‘Başarılı olduk' diyor. Yani biz milletvekilliği için mi yola çıkmıştık? Nasıl başarılı oldunuz? Cumhurbaşkanı olacağım diye çıkıp yüzde 7 oy aldınız. Bu başarı mı?" diye sordu.

Facebooktan yaptığı paylaşımda ise "Neden Kaybettik?" diye soran Halaçoğlu şöyle devam etti "Çok iyi bir rüzgar yakalamamıza, anketlerde %20'lerde oy alacağı belirtilmesine karşılık, partinin böylesine düşük oy almasında, ilk olarak, listelerin kötü hazırlanması ve seçmene güven verilememesi yatmaktadır.

İkinci olarak her yerde aynı sözler sarfedilmiş ve seçmene bir umut verilememiştir.

Yine Parti kurmayları çoğunlukla halkın yakından tanıdığı ve güven duyduğu kişilerden seçilmemiş olmasıdır. Bu gibi sebepler partinin oyunu %20'lerden %10'un altına düşürmüş, cumhurbaşkanı adayının başlarda ikinci turda en şanslı kişi olacağı görülmesine rağmen ancak %7'de kalmıştır.

Ama ne gariptir ki parti yetkilileri çıkıp başarıdan söz edebilmektedirler.

Herkesin umut bağladığı yeni siyasi oluşumun kaybettiğini söyleyemeyen, eski partilerindeki alışkanlıkla koltuklarını düşünen zihniyet burada da ortaya çıkmıştır.

Kardeşim resmen kaybettiniz.

Hedefimiz Cumhur başkanını seçmek, tek adam rejimini kaldırmak ve parlamenter sistemi yeniden sağlayarak adil bir hukuk sistemi kurmak değil miydi?

Bunlar-dan hangisini başardık?

Partisinden bile daha az oy alan bir genelbaşkanın bundan sonra partiye yeni bir ivme kazandıracağını düşünmek, kendi kendini aldatmaktan başka birşey değildir.

Öz eleştiri yapmadığımız takdirde eski siyasi anlayışlardan farkımız kalmayacaktır.

Artık cumhurbaşkanı rahattır. Parlementoda 6 vekil bulur ve daha da rahatlar.

Gelişmeler ne kadar haklı olduğumu gösterecektir.

Parlamento Saraya taşınacak, ülke kararnamelerle yönetilecek ve yürütmeyi denetim imkânı olmayacaktır.

Saygılarımla..." 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cay ocagi
Cay ocagi - 9 ay Önce

Hocam iyi hosta devletin tum imkanlarindan mahsur birakilmis secim yardimi almamis cebindeki helal paralardan arttiran ve baskiya korkuya ragmen ufak tefek yardimlarda bulunan kurulali 8 ay olmus yeni bir olusum kendi basina baraj seviyesine gelmis bunlari gormezden mi geliyosunuz? Elestri en dogal hakkiniz siz bir yola ciktiniz yeni politikalarla yeni dusuncelerle oylarinizi ve halkin guvenini daha yukseltmek icin ne yapilabilir ona kafa yorun bence

Ahmet
Ahmet - 9 ay Önce

Tüm olumsuzlukları en iyi bilen sayın halacoğlu, maddi hiçbir olanağı olmayan, yapılmaduk zulüm kalmayana, devletin tüm imkanlarıyla önü kesilen, tüm medyasıyla yok sayılan hiçe atılan, kendisinin kurucu olduğu bir partiye yapılan bu uluorta eleştiriyi asla iyi niyetli görmüyorum! Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinin belkide en zor en kara en baskıcı ortamında yapılan bir seçimde bunca zulümlere ve maddi imkansızlıklara rağmen elde edilen başarının kıyaslanacak hiçbir eşi menendi yoktur! Hiçbir dava adamının söyleceğin sözler değildir bunlar! Sayın halacoğlunu kınıyorum!

ali
ali - 9 ay Önce

hocam halkın tanıdığı bildiği kişilerden aday çıkarmak kendi memleketlerinden aday olunca olunuyor ama siz kendi memleketiniz kayseriden olmayıp izmiri istediniz kendi sözlerinizle kendiniz tezatsınız

İlteriş
İlteriş - 9 ay Önce

Dünya siyaset tarihinde yapılmamış zulümlere maruz kalacaksın, devletin tüm imkanları önünü kesmek için kullanılacak, 7 insanın canına kasdedilecek, her yerde engelleneceksin, hiçbir maddi imkanın olmayacak, ve çıkacaksın bunu küçümseyeceksin, hemde kurucusu olduğun partine karşı! Yazıklar olsun! Siyaseti çok iyi bilen birisi olarak sayın halacoğlu ki tarihçi olarak, siyaset tarihinde görülmemiş bir başarıyı resmen gömmektir yere batırmaktır baltalamaktır, YAZIKLAR OLSUN! Refah partisi, 10 yıllık MSPnin hem maddi hem siyasi kazanımları üstüne kurulmuştu ve kuruluşundan tam 8 sene sonra (83-91 arasında girdiği 4 seçimde yüzde 10 barajını geçemedi) barajı geçip meclise girebildi. Bir dava adamı böyle konuşamaz, ne bedel ödedinde ne çaba sarfettin nelerini kaybettin davan uğruna, akşamdan sabaha boyacı küpümü bu, YAZIKLAR OLSUN SANA!

Alpertunga
Alpertunga - 9 ay Önce

Yazıklar olsun! Kurulalı sadece 7 ay gibi siyasi hayatta çok çok çok çok kısa sayılacsk bir zamanda, sıfırdan kuruşmuş bir partinin, yapılan tüm zulüm ve engellemere rağmen, maddi hiçbir kaynağı olmadığı halde epde ettiği başarının kıyaslanacağı bir tek örnek yoktur dünya ölçeğinde bile! Akşamdan sabaha olmayacak bu işler, bedel ister, hoopp deyince kolayca cukkacı başarısı beklemek en hafif tabirler zayıflık ve zavallılıktır! Çıkılan bu yol, uzun, zahmetli, dikenli ve bedelli bir yoldur! 7 ayda elde edilen bu muhteşem başarının tüm mimarlarına, oy verenlere, mücadele eden, maddi manevi kendini bu uğurda tüketenlere resmen hakaret edilmiş, resmen demoralizasyon yapılmıştır! Yazıklar olsın yazıklar olsun yazıklar olsun!

yılmaz özdemir
yılmaz özdemir - 9 ay Önce

Burda bütün suçu teşkilatlardan sorumlu insanlara yüklemek daha doğru olur.Akşener bunca zorlamalara rağmen yinede güzel oy aldı.Sözcü gazetesinde Yılmaz Özdili okursanız bunu daha iyi anlarsınız umarım.Tşk.ler hepinize

ibrahim yalçınkaya
ibrahim yalçınkaya - 9 ay Önce

SY HOCAM SÖZLERİNİZE YÜZDE YÜZ KATILIYORUM. BU KADAR YANLIŞ LİSTE NASIL YAPILABİLDİ......

Ayşe gümüş
Ayşe gümüş - 9 ay Önce

Şu saygısız yorumculara bakıyorum da düne kadar resim çekilmek için sıraya girdiğiniz adama şimdi saygısızlık yapıyorsunuz doğru söylüyor eleştirilerine katılıyorum sorgulama zamanı öyle körükörüne taraftarlık yapanlardan utanıyorum


SIRADAKİ HABER

banner151