Hayır cephesinde yeni formül "İlk tur için ittifak, Akşener'le görüşülecek"

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için parti meclisinden çıkacak kararı işaret eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'le de görüşeceğini söyledi.

Hayır cephesinde yeni formül "İlk tur için ittifak, Akşener'le görüşülecek"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Adaylığına ilişkin bir soruya kararı parti meclisinin vereceğini söyleyerek Salı günü yapılacak toplantıyı işaret eden Kılıçdaroğlu, ittifak çalışmalarına ilişkin de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'le görüşeceğini belirtti.

Hürriyet'ten Hande Fırat'ın haberine göre, Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

Aday kriterleriniz nedir?

Demokrasiyi savunacak, var olan sorunların çözümü konusunda güzel bir tablo ortaya koyacak, göreve geldiğinde tarafsız olacak, tarafsızlığı ile toplumun önüne çıkacak. Her parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarmalı. 

Öztürk Yılmaz’ın adaylık açıklaması

Kişisel tercihi tabii. Bireysel tercih. 

İttifak görüşmeleri

İttifaka karşı değiliz. CHP, bu süreçte demokrasiye inanan siyasal partiler, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, bunlarla işbirliği yapmak durumundadır. Çünkü sorun bir partinin sorunu olmanın çok ötesinde bir ülke sorunu haline geldi. Demokrasiyi savunmak zorundayız. Düşünce özgürlüğünü savunmak zorundayız. 

Akşener ile görüşme

Meral Hanım ile görüşülecek. 

Aday mısınız?

Salı günü Parti Meclisimiz toplanacak, bunu orada konuşacağız. Partimiz içinde de cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenler var tabii, gayet doğaldır. Birden fazla aday çıkması da gayet doğal. 

Aileniz size aday mısınız diye sordu mu?

Onlarla konuşmadım. Eşim sadece ‘Cumhurbaşkanı adayınız kim’ diye sordu. Ona da aşağı yukarı aynı şeyleri söyledim. Parti Meclisi’ni işaret ettim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
CELAL KARATAŞ
CELAL KARATAŞ - 3 yıl Önce

SAYIN CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU,TÜRK CUMHURİYETİN BEKASI,ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLI,AKP GENEL GENEL BAŞKANINI YIKAÇAK BEN 1980 ÖNCESİ ÜLKÜCÜ VE SOLCUSU OLARAK,16 NİSAN HALK OYLAMASINDA OLDUĞU GİBİ HAYIR CEPHESİNİN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLARAK SAYIN MERAL AKŞENER'i ADAY GÖZTERMELİYİZ....NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

mustafa burukoğlu
mustafa burukoğlu - 3 yıl Önce

vay vay vay meral hanım işi bitirmiş

musa kazım müldür
musa kazım müldür - 3 yıl Önce

Sayın Kılıçdaroğlu hem Ulke sorununun ıttıfakı ıçin Meral hanımla goruşucem dıyor , hem de her partı kendi adayının koymalı diyor. Yani partıler varası tek aday ıçin anlasalım
demiyor.....Ben buna ''Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu'' m derim. Bu görüş, her zaman olduğu gibi AKP nin Başkanlık sıstemıne açık bır desterktır. ayrıca Ataturkün kurduğu Layık Cumhuriyet sistemine ıhanettır..